Εθνικός - Ολυμπιακός: Η αλλαγή έφερε την πρώτη νίκη! (φώτος)

- 26.11.2021

Με υπηρεσιακό τον Μπόγιαν Μαρκόφσκι κέρδισε τον Ολυμπιακό με 1-0

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Έναρξη στο Δασάκι.

-3' Πρώτη τελική με σουτ του Γκουστάβο εκτός περιοχής, άστοχο.

-Δεκάλεπτο χωρίς ευκαιρία. Καλός ο ρυθμός.

-10' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Γκουστάβο μετά από χτύπημα του Ντόλεζαλ στο πρόσωπο πάνω στην διεκδίκηση.

-11' Συνεχίζουμε...

-11' Αμέσως νέα διακοπή, Νανίσιο και Η.Ηλία συγκρούστηκαν στο κεφάλι.

-12' Είναι ΟΚ και οι δυο, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-13' Τελική με σουτ του Κονφέ από το ύψος της περιοχής, έτοιμος ο Χριστοδούλου.

-19' Νέα τελική του Ολυμπιακού με σουτ από το ύψος της περιοχής - είναι ήδη το τρίτο. Ο Μάντζης δοκίμασε το πόδι του, έξω η μπάλα.

-Εικοσάλεπτο. Μοιρασμένο το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να είναι πιο επιθετικός τα τελευταία λεπτά.

-26' O Σαρφό από πολύ μακριά πήγε να "κρεμάσει" τον Χριστοδούλου, ψηλά η μπάλα.

-27' Τελική ο Εθνικός μετά από εξαιρετική κίνηση του Φλοριάν στην περιοχή, αλλά το σουτ του από διαγώνια θέση πήγε ψηλά.

-Μισάωρο στο Δασάκι. Οι μαυροπράσινοι κρατάνε μπάλα και ψάχνουν το γκολ. Οι γηπεδούχοι έχουν περισσότερο το μυαλό τους στην άμυνα προς το παρόν.

8787080

-34' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Πηλέας σέντραρε από το κόρνερ, ο Ταράσοφς αφέθηκε ελεύθερος στο πρώτο δοκάρι, πήδηξε και από κοντά με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

-37' Ευκαιρία για άμεση ισοφάριση... Ο Σαρφό βρήκε κάθετα τον Πεχλιβάνη που μέσα στην περιοχή σούταρε έξω.

-44' Διαγώνιο σουτ του Καρασάουσκς από αριστερά μετά από αντεπίθεση, άστοχο.

-Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

-Τέλος ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός χωρίς να φτιάξει την κλασική ευκαιρία, είχε περισσότερες τελικές όμως ο Εθνικός είχε την ουσία.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

-47' Κάρτα στον Ντιανέ για φάουλ ακριβώς έξω από την περιοχή του Μολ.

-49' Ο Καρασάουσκς εκτελεί απευθείας το φάουλ, λίγο ψηλά η μπάλα.

-Δέκα λεπτά στην επανάληψη. Μπήκε πολύ δυνατά ο Εθνικός.

47547457

-58' Διπλή αλλαγή ο Πετράκης. Σάλι αντί Πεχλιβάνη, Κα αντί Γκουστάβο.

-64' Πολύ καλή προϋπόθεση για τον Ολυμπιακό όμως ο Κα δεν μπόρεσε να κοντρολάρει μέσα στην περιοχή.

-65' Ο Κυπριανού στη θέση του Καρασάουσκς.

-68' Κάρτα στον Κυπριανού για τράβηγμα στον Μάντζη.

-Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο. Κρατά μπάλα η ομάδα του Πετράκη αλλά είναι ακίνδυνη. Ο Εθνικός αμύνεται εξαιρετικά.

-71' Διαμαρτυρίες από τον Εθνικό για χτύπημα του Νανίσιο στο πρόσωπο του Φλοριάν, πάνω στην διεκδίκηση.

-72' Ο Γουίλσον αντί του Μάντζη και ο Χαραλάμπους αντί του Μπόβεδα.

-77' Αναγκαστική αλλαγή, ο Κουμής στη θέση του Κ.Ηλία.

-79' Διαμαρτυρίες από τον Ολυμπιακό για χέρι του Πηλέα μετά από σέντρα του Κα.

-Εξετάζεται από το VAR η φάση.

5457445745

-Πάει στο on-field review ο Λούκας Σωτηρίου.

-81' Δεν υπάρχει πέναλτι. Αυτή είναι η απόφαση του ρεφ μετά που είδε το ριπλέι.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη το βράδυ της Δευτέρας, στο Super Monday.

-82' O Ευτυχίδης στη θέση του Σαμπίνια.

-86' Συρτό σουτ από τον Χαραλάμπους, έτοιμος ο Χριστοδούλου.

-86' Καλή στιγμή και ο Εθνικός. Μ.Ηλία και Ντόλεζαλ έκαναν το "ένα-δυο", ο πρώτος από το ύψος της περιοχής πλάσαρε λίγο έξω.

-88' Διαμαρτυρίες από τον Νανίσιο για χέρι του Ντόλεζαλ στην περιοχή, μετά από κεφαλιά. Λίγο κάτω από τον ώμο του παίκτη του Εθνικού η μπάλα όπως δείχνει το ριπλέι.

-89' Ο Φόλπρεχτ στη θέση του Ντόλεζαλ.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Πιέζει για την ισοφάριση ο Ολυμπιακός. Όλος ο Εθνικός πίσω...

-95' Κίτρινη στον Φόλπρεχτ.

-95' Κίτρινη στον Κονφέ για διαμαρτυρίες.

-Τέλος, ο Εθνικός πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη και ανεβαίνει στους 5 βαθμούς.

Εθνικός (Μπ.Μαρκόφσκι): Χριστοδούλου, Πηλέας, Κ. Ηλία (77' Κουμής), Καρασάουσκς (65' Κυπριανού), Ντόλεζαλ (89' Φόλπρεχτ), Κουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Φλοριάν, Ταράσοφς, Χαλ. Μ.Ηλία

-Στον πάγκο: Καβαλέουσκι, Αράζ, Κυπριανού, Φόλπρεχτ, Μωυσέως, Κ. Ηλία, Σαββίδης, Αγγελόπουλος, Κουμής, Ελουντού.

Ολυμπιακός (Γ.Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια (82' Ευτυχίδης), Μπόβεδα (72' Χαραλάμπους), Μάντζης (72' Γουίλσον), Γκουστάβο (58' Κα), Σαρφό, Πεχλιβάνης (58' Σάλι), Κονφέ, Ντιανέ, Νανίσιο, Κυριάκου

-Στον πάγκο: Κόβακς, Τσούπιτς, Φώτη, Μουκτάρης, Ανδρονίκου, Σάλι, Κα, Γουίλσον, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Χαραλάμπους.

Κίτρινες: Κυπριανού, Φόλπρεχτ / Ντιανέ, Κονφέ

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος