Φινάλε με νέα ήττα η Κύπρος (φώτος)

Ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις της Εθνικής ομάδας για τα προκριματικά του Μουντιάλ στο Κατάρ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Νίκου Κωστένολγου γνώρισε νέα ήττα με 2-1 από την Σλοβενία στην Λουμπλιάνα χάρις τα γκολ των Ζατς και Τσέριν.

Στην προτελευταία θέση η Κύπρος λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων σε σχέση με την Μάλτα. Ανώτερη η ομάδα του Ματίας Κεκ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, οι διεθνείς μας περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Φοβερό γκολ ο Ανδρόνικος Κακουλλής στο 89’ το ωραιότερο της αναμέτρησης. Ο «Κάκου» με σουτ-κεραυνό δεν άφησε περιθώριο στον Όμπλακ.

- Εναρξη στο ματς

- 4' Πήγε να γίνει το λάθος στην άμυνα μας, ο Ζατς αμαρκάριστος στην περιοχή, έκανε το πλασέ, η μπάλα μόλις άουτ.

- 7' Πολιορκία των Σλοβένων, συνεχόμενα σουτ, βγάζουν οι διεθνείς.

- 10' Φάουλ του Ζατς στον Κάστανο, υπήρχε και στον Αρτυματά, το σφυρίζει ο Ivanov.

- 11' Παράλληλο γύρισμα του Ίλισιτς, δεν βρίσκει κανείς την μπάλα που καταλήγει άουτ.

- 14' Ο Ίλισιτς στην περιοχή, κερδίζει κόρνερ ο ασος της Αταλάντα.

- 15' Δοκάρι η Σλοβενία! Ο Βέρμπιτς με το κεφάλι στέλνει την μπαλα στο οριζόντιο δοκάρι.

- 16' Απόκρουση του Νεόφυτου με το ένα χέρι σε νέα κεφαλιά του Βέρμπιτς! Σπουδαία απόκρουση.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανώτεροι οι Σλοβένοι, στο μισό γήπεδο οι διεθνείς μας.

- 20' Πρώτη επίσκεψη της Εθνικής, ο Παπουλής μέσα από την περιοχή, δοκίμασε να βρει τον Τζιωνή, κόβει ο Μέβλια.

- 22' Εξαιρετικός ο Στογιάνοβιτς έκανε την σέντρα στην περιοχή, αμαρκάριστος ο Ζατς έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ. Μεγάλη φάση!

ΓΚΟΛ η Σλοβενία 1-0. Ο Celar νικά τον Νεόφυτο Μιχαήλ. Πιο μπροστά ο Σλοβένος φορ. Η μπάλα πήγε από την άμυνα του Κάστανου στον Celar. Πάει για Onfield review o Ιvanov. Αυτό θα εξετάσει ο Ρώσος ρεφ

- 26' ΟΦΣΑΙΝΤ ο Celar! Ακυρώνεται το γκολ των Σλοβένων.

- 27' Σουτ αδύναμο του Κάστανου.

- 31' Δυνατό φάουλ του Κούρτιτς στον Τζιωνή, η πρώτη κίτρινη στο ματς.

- 32' Αναγκαστική αλλαγή για την Σλοβενία, μέσα ο Λόβριτς, έξω ο Βέρμπιτς.

(ΣΧΟΛΙΟ) Στα τελευταία λεπτά βγάζουν αυτοπεποίθηση οι διεθνείς μας και μπαίνουν πιο αποφασιστικά στις διεκδικήσεις.

- 34' Έκλεψε ο Παπουλής, πήγε να φύγει στον χώρο, η πάσα προς τον Τζιωνή δεν περνά, στην αγκαλιά του Όμπλακ η μπάλα.

- 36' Κίτρινη ο Ανδρέου σε φάουλ πάνω στον Λόβριτς.

- 37' Εκτέλεση του Ζατς, με γροθιές ο Νεόφυτος απομακρύνει.

- 40' Κίτρινη στον Αρτυματά για τάκλιν στον Ζατς.

- 42' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Κάστανος, για λίγο εκτός ο διεθνής άσος της Σαλερνιτάνα

- 44' Επέστρεψε ο Κάστανος, όλα οκ.

- 45' Γύρισμα του Ζατς, την προβολή ο Τσέλαρ, σε ετοιμότητα ο Μιχαήλ.

- 45+3' Κίτρινη στον Στογιάνοβιτς, 2-2 οι κάρτες...

Ημίχρονο στην Λουμπλιάνα. Στο 0-0 Σλοβενία και Κύπρος. Ανώτεροι οι Σλοβένοι όμως ήταν αναποτελεσματικοί, εξαιρετικός ο Νεόφυτος Μιχαήλ.

- Εναρξη στο β' ημίχρονο

- 48' ΓΚΟΛ η Σλοβενία, 1-0. Ο Ζατς! Ο Στογιάνοβιτς από τα δεξιά μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Στέλιος Ανδρέου έδιωξε αλλά ο σκορερ ήταν εκεί και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

- 50' Σέντρα του Τζιωνή, ο Όμπλακ προ του Πιέρου.

- 52' Σουτ του Μπάλκοβιτς, η μπάλα ψηλά άουτ.

- 55' Στο προσκήνιο συνεχώς οι Σλοβένοι, δεν μπορούν οι διεθνείς να κρατήσουν μπάλα.

- 61' Από τ' αριστερά ο Τζιωνής, δίνει στον Αβραάμ, αυτός την συρτή σέντρα, διώχνει ο Μέβλια, παίρνει και επιθετικό φάουλ η Σλοβενία.

- 62' Σουτ του Λόβριτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

- 65' Αγγίζει... το 2ο γκολ η Σλοβενία, ο Μπάλκοβετς στο δεύτερο δοκάρι, έκανε την προβολή η μπάλα παράλληλα της εστίας.

- 68' Πήγε να φύγει απέναντι από τον Νεόφυτο Μιχαήλ ο Ίλισιτς, ο άσος της Αταλάντα έχασε... το κοντρόλ.

- 70' Ενέργεια του Παπουλή από τα δεξιά, επιχείρησε την παράλληλη πάσα προς το μέρος του αφύλακτου Πιέρου, δεν περνά η προσπάθεια του.

- 74' Ο Εφραίμ αντί του Τζιωνή.

- 76' Διπλή ευκαιρία του Αντωνιάδη, πρώτα ο Στογιάνοβιτς σε κόρνερ και έπειτα ο Όμπλακ μπόκαρε την προβολή του αμυντικού της Κυρίας.

- 81' Ο Κακουλής στην θέση του Παπουλή.

- 82' Κόρνερ ο Κάστανος, διώχνει η Σλοβένικη άμυνα.

- 83' Κίτρινη στον Κάστανο για επικίνδυνο τάκλιν στον Μπάλκοβετς.

- 84' Ο Στούλατς στην θέση του σκόρερ Ζατς

- 84' ΓΚΟΛ η Σλοβενία και 2-0! Ο Τσέριν! Ολιγωρία στην άμυνα, ο Τσέριν με σουτ νίκησε τον Μιχαήλ. Κλειδώνει τη νίκη η Σλοβενία, ακόμη μια ήττα για την Εθνική.

- 89' ΓΚΟΛ η Κύπρος και 2-1. Ο Κακουλλής! Εκπληκτικό γκολ ο διεθνής άσος! Πανέμορφο γκολ ξετίναξε τα δίχτυα του Όμπλακ!

ΤΕΛΟΣ

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Oblak, Bijol, Gnezda Cerin, Ilicic, Karnicnik, Kurtic, Mevlja, Sporar, Stojanovic, Verbic, Zajc

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Ανδρέου, Λαΐφης, Αντωνιάδης, Μ.Δημητρίου, Αβραάμ, Αρτυματάς, Κάστανος, Τζιωνής, Παπουλής, Πιέρος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Sergei Ivanov

ΒΟΗΘΟΙ: Roman Usachev / Valeri Danchenko