GP Ρωσίας: 100η νίκη στην καριέρα του Hamilton σε 1 μυθικό αγώνα

- 27.09.2021

Επτά γύρους πριν την καρό σημαία έπεσαν οι πρώτες σταγόνες βροχής και άνοιξαν οι ομπρέλες στις κερκίδες. Παραλίγο να γίνει το λάθος από τον Norris που ήταν επικεφαλής του αγώνα. Γλίστρησε αλλά ο Hamilton που τον ακολουθούσε δεν επιχείρησε προσπέραση. Και σωστά έκανε.

Ο Norris παρά τη βροχή που επιδεινώθηκε δεν πήρε εντολή να μπει στα pits για αλλαγή ελαστικών και άρχισε να οδηγεί χωρίς καμιά ασφάλεια .Ήταν τεράστιο λάθος να συνεχίσει τον αγώνα με ακατάλληλα ελαστικά. Αντίθετα ο Hamilton μπήκε αμέσως για αλλαγή ελαστικών και γρήγορα δύο γύρους πριν τον τερματισμό τέθηκε επικεφαλής.

Η δεύτερη μεγάλη έκπληξη ήταν η 2η θέση που πήρε ο Max Verstappen. Ας μην ξεχνάμε ότι ξεκίνησε από την 20η θέση και ανέβηκε στο βάθρο. Στην 3η θέση τερμάτισε ο Carlos Sainz.

Ο αγώνας

Αυτή τη φορά στην πίστα στο Σότσι Autodrom στη Ρωσία, δεν βρέθηκαν οι επικεφαλής της βαθμολογίας αλλά νέοι οδηγοί που έχουν το μέλλον μπροστά τους.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

Ο Lando Norris με McLaren ξεκίνησε από την πρώτη θέση. Είχε άγχος και ήξερε ότι θα δεχόταν, όχι μόνο την πίεση του Hamilton που ξεκίνησε από την 4η θέση αλλά και την πίεση της Ferrari με τον Carlos Sainz. Από την 3η θέση  ξεκίνησε ο George Russel με Williams.

Μόλις έσβησαν τα πέντε κόκκινα φώτα στο Σότσι Autodrom ξεκίνησε ένας αγώνας όχι μόνο ταχύτητας αλλά και στρατηγικής. Ο Sainz αιφνιδίασε τον Βρετανό και τέθηκε επικεφαλής του αγώνα αφήνοντας τον Norris στη 2η θέση. Ο άλλος Βρετανός και παγκόσμιος πρωταθλητής L.Hamilton δεν έκανε και την ιδανική εκκίνηση. Και Από την 4η βρέθηκε στην 6η θέση.

Ο αγώνας είχε συνολικό μήκος 309.944 μέτρα και τα μονοθέσια έκαναν 53 γύρους (κάθε γύρος έχει 5.848 μέτρα).Η πίστα έχει λεία επιφάνεια και η άσφαλτος είναι ταλαιπωρημένη. Στο φρενάρισμα καταπονούνται κυρίως τα πίσω ελαστικά με πιο απαιτητική στροφή την «3» που μόνο σ αυτήν καταπονούνται τα μπροστινά ελαστικά

Το μεγάλο πρόβλημα είχαν ο Max Verstappen και ο Valtteri Bottas που ξεκίνησαν από τις τελευταίες θέσεις. Τόσο ο Ολλανδός όσο και ο Φινλανδός στον 7ο γύρο είχαν ανέβει στην 14η και 15η θέση αντίστοιχα. Και οι δύο πιλότοι ήθελαν να μπουν όσο πιο γρήγορα γινόταν στην 1η δεκάδα.

Δεδομένου ότι πλησίαζε ένα μεγάλο  σύννεφο και ενδεχομένως  να έπεφταν κάποιες σταγόνες στην πίστα στα στρατηγεία των ομάδων προετοίμαζαν τις γόμες των ελαστικών για όλα τα ενδεχόμενα. Όλοι θεωρούσαν ότι ο Hamilton θα μπορούσε να έκανε μια εύκολη νίκη. Κανένας όμως δεν μπορούσε να φανταστεί ότι ο Verstappen δεν θα κατέθετε τόσο εύκολα τη μάχη.

Στον 18ο γύρο ο Ολλανδός είχε ανέβει στην 6η θέση κάνοντας διαρκώς ταχύτερους γύρους ενώ ο Hamilton είχε ανέβει στην 3η θέση. Ο Bottas είχε «κολλήσει» στη 10η θέση.

Ο Hamilton –σαφώς πιο έμπειρος από τον Verstappen- δεν έδειχνε να ανησυχεί και σκεφτόταν πιο μακριά. Αυτό που ήθελε ήταν η συγκέντρωση περισσότερων βαθμών βλέποντας μακροπρόθεσμα το πρωτάθλημα.

Στο πρώτο pit stop ο Norris έβαλε σκληρή γόμα. Το ίδιο έκαναν και οι περισσότεροι οδηγοί. Ο Hamilton και αυτός με σκληρά ελαστικά είχε κολλημένο το πόδι στο γκάζι και δεν άφηνε περιθώρια σε όσους τον ακολουθούσαν να σκεφθούν να κάνουν προσπέραση.

Στο πρώτο pit που έκανε ο Ricciardo, μάλλον δεν του βγήκε αφού καθυστέρησε αρκετά. Η καθυστέρηση οφειλόταν καθαρά σε λάθος συνεννόηση. Ενώ είχαν αλλάξει τα ελαστικά δεν είχαν «ανάψει» το πράσινο φως για να κατέβουν οι γρύλοι.

Κακό pit stop έκαναν και στον Leclerc. Έχασε το βάθρο από ένα πρόβλημα που είχε ο πίσω δεξιός τροχός. Δεν έβγαινε και έχασε πολύτιμο χρόνο. Ο πρώτος και που εγκατέλειψε στον 34 γύρο ήταν ο μικρός Schumacher.

Με αυτήν τη νίκη του στη Ρωσία ο Hamilton τέθηκε επικεφαλής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με δύο βαθμούς διαφορά από τον Verstappen.

Μετά τον συναρπαστικό αγώνα στο Sochi της Ρωσίας, ακολουθεί ένα διάλειμμα μιας εβδομάδας, με την Formula 1 να μεταφέρεται στο Istanbul Park και την γειτονική χώρα για το Τουρκικό GP, το οποίο είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 8-10 Οκτωβρίου.