Το γύρισε με Γκουστάβο και βλέπει... ψηλά!

- 20.11.2021

Ολυμπιακός 3 - 2 Ανόρθωση

Σπουδαία νίκη με 3-2 για τον Ολυμπιακό επί της Ανόρθωσης, στο πρώτο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής.

Η Κυρία προηγήθηκε με τον Ουάρντα, ήταν καλύτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο αλλά οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1 αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρησαν στις καθυστερήσεις με τον Σαμπίνια.

Όλο το... ζουμί στην "επανάληψη" όπου μέχρι το 70' η Κυρία ήταν πιο επιθετική και έψαχνε το γκολ της νίκης. Όλα άλλαξαν όμως στην συνέχεια, με τον Γκουστάβο να αποδεικνύεται κίνηση-ματ από τον Πετράκη. Ο Βραζιλιάνος ερχόμενος από τον πάγκο, σκόραρε στο 74' και στο 83' (πέναλτι) και χάρισε το μεγάλο τρίποντο στην ομάδα του, η οποία σε ακόμα ένα παιχνίδι με μεγάλη ομάδα, έδειξε ότι δικαίως μπορεί να στοχεύει ψηλά.

Το πολύ ωραίο γκολ του Λάζαρου στο 91' ήρθε... πολύ αργά για την Ανόρθωση και απλώς άλλαξε το τελικό σκορ.

Η ιστοσελίδα του kerkida.net ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Σέντρα στο ματς.

-8' Σουτ του Ουάρντα στην κίνηση από διαγώνια αριστερά, μετά από μπαλιά του Πόποβιτς. Πήγε για πολύ εντυπωσιακό γκολ ο Αιγύπτιος.

-Γρήγορος ο ρυθμός στο ξεκίνημα, η Ανόρθωση μπήκε πιο επιθετικά.

-10' Κάρτα στον Σάλι για χτύπημα στο κεφάλι του Ρισβάνη πάνω στην διεκδίκηση.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

-10' Δοκάρι! Ο Ουάρντα επιτέθηκε κατά μέτωπο και σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Μολ απέκρουσε ασταθώς και η μπάλα πήγε στο... σίδερο.

-13' Διακοπή, στο έδαφος Μπόβεδα και Ουάρντα μετά από σύγκρουση. Μέσα τα ιατρικά τιμ.

-14' Συνεχίζεται το παιχνίδι. Με δέκα ο Ολυμπιακός, ο Μπόβεδα έχει ματώσει στο πρόσωπο. Αναμονή για να δούμε αν θα επιστρέψει.

-17' Μέσα ο Σαρφό, δεν μπορεί να συνεχίζει ο Μπόβεδα.

17' Σκοράρει η Ανόρθωση με κεφαλιά του Ουάρντα μετά από σέντρα του Καλτσά αλλά το γκολ ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ του Αιγύπτιου στον Κονφέ, πριν την κεφαλιά.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday το βράδυ της Δευτέρας.

-Η φάση ελέγχεται από το VAR.

-18' Πάει στο on-field review ο Θεουλή.

-20' ΓΚΟΛ 0-1! Αλλάζει απόφαση ο ρεφ, μετά που είδε τα ριπλέι. Δεν υπάρχει επιθετικό φάουλ όπως αποφάσισε. Η Ανόρθωση πανηγυρίζει... μετά από ένα τρίλεπτο.

-Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για την απόφαση.

-25' Χωρίς φάση μετά το γκολ. Ελέγχει η Ανόρθωση.

-31' Τελική η Κυρία, έξω η κοντινή κεφαλιά του Καλτσά. Καλύτερη η ομάδα του Κετσπάγια, έχει κατοχή και ψάχνει το δεύτερο γκολ.

-33' Νέα τελική αλλά η κοντινή κεφαλιά του Λάφερτι υπό πίεση, είναι άστοχη.

-34' Τρίτη φάση σε τρία λεπτά! Ο Αρτυματάς το συρτό σουτ, δύσκολα σε κόρνερ ο Μολ.

-34' Εκτελείται το κόρνερ, στο έδαφος ο Πόποβιτς μετά από μαρκάρισμα του Σαρφό, ζητά πέναλτι. Τίποτα από τον ρεφ, η φάση εξετάστηκε και από το VAR.

-37' Μεγάλη ευκαιρία οι μαυροπράσινοι. Ο Κονφέ γύρισε από δεξιά, ο Χαραλάμπους το πλασέ στην κίνηση από ευνοϊκή θέση, ψηλά η μπάλα.

-40' Στο έδαφος ο Χουσμπάουερ μετά από μαρκάρισμα του Σάλι.

-43' Κίτρινη στον Πόποβιτς για φάουλ στον Χαραλάμπους.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' ΓΚΟΛ 1-1! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό, ο Σαμπίνια με ωραία, γυριστή κεφαλιά ισοφαρίζει.

-Τέλος ημιχρόνου. Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια, είχε την κατοχή και τις φάσεις αλλά ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τη μια από τις δυο μεγάλες ευκαιρίες που έφτιαξε και πάει στα αποδυτήρια με καλύτερη ψυχολογία.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-49' Kίτρινη στον Αρτυματά για δυνατό μαρκάρισμα στον Κυριάκου στον χώρο του κέντρου. Ήταν στο όριο και χάνει ένα από τα δυο επόμενα παιχνίδια (Απόλλωνας, ΠΑΕΕΚ).

-52' Ο Κατσιαράβα στη θέση του Λάφερτι, η πρώτη κίνηση του Τιμούρ.

-53' Κίτρινη στον Σαμπίνια, ήταν στο όριο και χάνει ένα από τα επόμενα δυο παιχνίδια (Εθνικός, Άρης).

-53' Μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση! Ο Καλτσάς σέντραρε με ένα μακρινό φάουλ, ο Αραγιούρι έπιασε την δυνατή κεφαλιά, ο Μολ ήταν έτοιμος και έδιωξε σε κόρνερ.

-56' Διπλή αλλαγή ο Πετράκης. Γουίλσον αντί Σάλι, Γκουστάβο αντί Χαραλάμπους.

-61' Σκοράρει η Ανόρθωση, δεν μετρά λόγω οφσάιντ το γκολ. Μετά από κόρνερ, ο Χουσμπάουερ πάσαρε με το κεφάλι στον Κατσιαράβα και αυτός εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα αλλά ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ.

-64' Ο Λάζαρος στη θέση του Πόποβιτς.

-Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Η κατοχή στην Ανόρθωση αλλά ο Ολυμπιακός αμύνεται πολύ καλά.

-70' Σέντρα του Ουάρντα από δεξιά, ο Λάζαρος δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά.

-72' Κεφαλιά του Μάντζη υπό πίεση, πάνω στον Λόρια.

-74' ΓΚΟΛ 2-1! Εξαιρετικός συνδυασμός και σκόρερ ο Γκουστάβο... Νάνι και Κονφέ έπαιξαν το "ένα-δυο", ο δεύτερος από δεξιά γύρισε στον Βραζιλιάνο που ήταν μέσα στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Λόρια.

-76' Ο Αραγιούρι πάνω στην γραμμή έκοψε το πλασέ του Γουίλσον αλλά ούτως ή άλλως η φάση είναι ως μη γενόμενη, ο παίκτης του Ολυμπιακού είχε φύγει από θέση οφσάιντ και το γκολ αν έμπαινε θα ακυρωνόταν.

-79' Ευκαιρία ο Ολυμπιακός, το δυνατό σουτ του Γκουστάβο εκτός περιοχής, χτύπησε στον Αραγιούρι και πήγε κόρνερ. Ζητάνε χέρι από τον αμυντικό της Ανόρθωσης οι μαυροπράσινοι. Δεν είναι ξεκάθαρο αν είναι μέσα στην περιοχή ο αμυντικός της Κυρίας.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση. Αναμονή...

-81' Πάει στο on-field review o Θεουλή.

-82' ΠΕΝΑΛΤΙ για χέρι του Αραγιούρι μέσα στην περιοχή. Αυτή είναι η απόφαση του διαιτητή μετά που είδε το ριπλέι. Κίτρινη στον Φινλανδό.

-83' ΓΚΟΛ 3-1! Ο Γκουστάβο με πέναλτι "τελειώνει" το παιχνίδι.

-86' Ο Ντέλετιτς αντί του Χούσμπαουερ, ο Ρουσιάς αντί του Ρισβάνη και ο Αμπαρτζουμιάν αντί του Καλτσά.

-86' Ο Κα αντί του Πεχλιβάνη, ο Μουκτάρης αντί του Μάντζη.

-89' Μεγάλη ευκαιρία και για τέταρτο γκολ ο Ολυμπιακός, ο Λόρια βγήκε έγκαιρα και νίκησε τον Γουίλσον στο τετ-α-τετ.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' ΓΚΟΛ 3-2! Ο Λάζαρος με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής δίνει μεγάλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά.

Ολυμπιακός (Γ.Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια, Μπόβεδα (17' Σαρφό), Σάλι (56' Γουίλσον), Μάντζης (86' Μουκτάρης), Πεχλιβάνης (86' Κα), Κονφέ, Ντιαγνέ, Νάνι, Κυριάκου, Χαραλάμπους (56' Γκουστάβο).

Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Μουκτάρης, Γκουστάβο, Κα, Γουίλσον, Χριστοδούλου, Σαρφό, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Καραγιάννης.

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Λάφερτι (52' Κατσιαράβα), Πόποβιτς (64' Λάζαρος), Καλτσάς (86' Αμπαρτζουμιάν), Αραγιούρι, Χουσμπάουερ (86' Ντέλετιτς), Ρισβάνης (86' Ρουσιάς), Ουάρντα.

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Λάζαρος, Αβραάμ, Κατσαράβα, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

Κίτρινες: Σάλι, Σαμπίνια / Πόποβιτς, Αρτυματάς, Αραγιούρι

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος