Χωρίς νικητή και "Χ"ωρίς... κάτι ιδιαίτερο

- 02.01.2021

Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 0-0

Χωρίς γκολ, χωρίς νικητή και χωρίς... κάτι ιδιαίτερο στο "Μακάρειο". Ο Ολυμπιακός (στο ντεμπούτο του Λεωνίδα Βόκολου) υποδέχθηκε τον Ερμή το απόγευμα του Σαββάτου (02/01), στο πρώτο παιχνίδι για το 2021 και οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 0-0. Κακό ποιοτικά ματς, με ελάχιστες φάσεις. Η μοναδική κλασική ευκαιρία ήταν το άστοχο πλασέ του Βαν Κέσελ απ' την μικρή περιοχή στο 14'. Με δέκα ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός λόγω της αποβολής του Μίλετιτς στο 78' (με 2η κίτρινη).

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, η μπάλα στο κέντρο με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή.

-10' Έχει την πρωτοβουλία ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά και κυκλοφορεί την μπάλα. Ο Ερμής περιμένει και πιέζει ψηλά έτσι ώστε να εκμεταλλευτεί κάποιο λάθος από την πλευρά των γηπεδούχων.

-12' Ωραία συνεργασία από αριστερά από τους Μίλετιτς και Μανρίκε, γύρισμα στην περιοχή αλλά έδιωξε ο Χολτ.

-13' Πρώτη τελική στο ματς. Μακρινό σουτ του Κονέ, εύκολα ο Καράδαης.

-14' Απίστευτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Γκουστάβο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι ο Μάντζης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στον Φαν Κέσελ που μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Καϊκέ!

-22’ Ανέβασε την απόδοσή του ο Ερμής που ασκεί αρκετή πίεση στο χώρο του κέντρου και κερδίζει τις μονομαχίες.

-27’ Στο έδαφος ο Σάλι, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

-28΄Κίτρινη κάρτα στον Μανρίκε για σκληρό μαρκάρισμα στον Κύπρου.

-35΄Κίτρινη στον Σιντιμπέ για μαρκάρισμα στον Γκουστάβο

-36’ Ωραία προσπάθεια και επικίνδυνη σέντρα του Μέιρα μέσα στην περιοχή, διώχνουν οι παίκτες του Ολυμπιακού.

-38’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ωραία κάθετη πάσα του Γκουστάβο στον Πεχλιβάνη που από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ με τον Καϊκέ να αποκρούει σωτήρια. Στην επαναφορά της μπάλας ο Σάλι έκανε το σουτ από καλή θέση στέλνοντας την μπάλα άουτ!

-40' "Απαντά" στις ευκαιρίες ο Ερμής! Πλασέ του Στέλιου Δημητρίου από αριστερά στην περιοχή, μεγάλη απόκρουση από τον Καράδαη!

-45' Νέα ευκαιρία για τον Ερμή με τον Μέιρα να κάνει ένα αδύναμο σουτ μέσα από την περιοχή, ο Καράδαης απόκρουσε δύσκολα.

Ημίχρονο στο παιχνίδι… Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο μέχρι το 20 λεπτο με τον Ερμή στη συνέχεια να ισορροπεί. Τρεις μεγάλες ευκαιρίες για τους μαυροπρασίνους με Φαν Κέσελ και τη διπλή ευκαιρία με Πεχλιβάνη και Σάλι. Δύο ευκαιρίες για τον Ερμή με Στέλιο Δημητρίου και Μέιρα. Δύο σωτήριες αποκρούσεις από τους δύο κίπερ Καϊκέ και Καράδαη.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-53' Πρώτη κίνηση στο ματς. Ο Βόκολος προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή. Μέσα ο Κα - έξω ο Βαν Κέσελ.

-55' Κίτρινη στον Μίλετιτς για φάουλ στον Κύπρου.

-56' Επικίνδυνο γύρισμα του Κονέ από αριστερά εντός περιοχής, έδιωξε ο Νάνι.

-60’ Ο Πεχλιβάνης έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ερμή, μόνος απέναντι στον Καϊκέ προσπάθησε να τον ντριμπλάρει αλλά ο κίπερ των φιλοξενουμένων... έπεσε στα πόδια του και τον έκοψε. Στην συνέχεια της φάσης ο Κα καθυστέρησε και η ευκαιρία χάθηκε.

-62’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σαντάνα στη θέση του Γκουστάβο

-68' Αλλαγή για τον Ερμή. Λέμος αντί Γαβριήλ.

-73’ Σέντρα του Κα μέσα στην περιοχή απομακρύνει με γροθιές ο Καϊκέ.

-78' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Μίλετιτς για μαρκάρισμα στον Κύπρου. Συνεχίζει με δέκα ο Ολυμπιακός, δεύτερη κίτρινη στον Σέρβο.

-79' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σωτηρίου αντί Πεχλιβάνη.

-80' Αλλαγή για τον Ερμή. Παντελή αντί Σιντιμπέ.

-86' Διπλή αλλαγή για τον Ερμή. Παπαθανασίου και Γεωργίου αντί Κυριακίδη και Κύπρου.

-87' Γύρισμα του Δημητρίου από αριστερά, ο Μανρίκε έδιωξε προ του Ρουσιά.

-89' Κίτρινη στον Κονέ για φάουλ στον Ψάλτη.

-90' Σουτ του Παντελή από το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο έξω.

-Τέλος αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βόκολος): Καράδαης, Ψάλτης, Μίλετιτς, Σάλι, Γαρουφαλιάς, Μάντζης, Νάνι, Μανρίκε, Γκουστάβο (62' Σαντάνα), Πεχλιβάνης (79'Σωτηρίου), Βαν Κέσελ (53'Κα).

Στον πάγκο οι: Μιχαήλ, Κα, Σαντάνα, Ευτυχίδης, Βενιζέλος, Σωτηρίου, Κοστόφ, Χάνι, Χαραλάμπους.

ΕΡΜΗΣ (Σατσιάς): Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ (68'Λέμος), Μέιρα, Ρουσιάς, Κύπρου, Ντίας, Χολτ, Σιντιμπέ (80'Παντελή), Κυριακίδης, Κονέ.

Στον πάγκο οι: Φιρινίδης, Παπαθανασίου, Χριστοδούλου, Οκόχ, Καϊσερλίδης, Αλαμπρίτης, Γεωργίου, Παντελή, Λέμος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μανρίκε, Μίλετιτς / Σιντιμπέ, Κονέ.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Μίλετιτς (2η κίτρινη).

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος