Χωρίς νικητή και... όλα ανοικτά!

- 19.02.2020

Με τους "ερυθρόλευκους" να αισθάνονται κερδισμένοι, ολοκληρώθηκε ο πρώτος αγώνας Κυπέλλου ανάμεσα σε Ανόρθωση-Σαλαμίνα

Με τους "ερυθρόλευκους" να αισθάνονται... κερδισμένοι, ολοκληρώθηκε ο πρώτος προημιτελικός Κυπέλλου ανάμεσα σε Ανόρθωση και Νέα Σαλαμίνα.

Το απόγευμα της Τετάρτης (19/02) στο "Αντ. Παπαδόπουλος", οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1, η υπόθεση πρόκριση έμεινε ανοικτή και όλα θα κριθούν στην ρεβάνς.

Τα γκολ σημειώθηκαν στο β' μέρος, με τον Κορέια για τη Νέα Σαλαμίνα και τον Ράγιος (πέναλτι) για την Ανόρθωση. Με το εκτός έδρας γκολ της, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη έχει κάθε λόγο να χαμογελά ενώ και η ομάδα του Τιμούρ, αν και πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση στο πρώτο μέρος, κατάφερε στο φινάλε να γλυτώσει την ήττα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-5' Ωραία ανάπτυξη από πλευράς Ανόρθωση και σέντρα του Μανθάτη, η κεφαλιά του Χριστοφή ήταν αδύναμη.

-7' Νέα καλή συνεργασία ανάμεσα σε Χριστοφή και Μανθάτη, όμως το γύρισμα του τελευταίου προς τον Κατσιαράβα ανακόπηκε.

-15' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα του Νουρ από δεξιά, Σίντενφελντ και Π. Αρτυματάς δεν μπόρεσαν να διώξουν και ο Σίμπσον έκανε την προβολή από κοντά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

-17' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Την βλέπει ο Π. Αρτυματάς για φάουλ στον Τέλφερ που έφευγε στην αντεπίθεση.

-18' Δοκίμασε ξανά ο Σίμπσον, αυτή την φορά απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, σταθερά ο Λόρια.

-23' Ασκεί πίεση ψηλά η Νέα Σαλαμίνα και δυσκολεύει πολύ την ανάπτυξη της Ανόρθωσης, η οποία κάνει πολλά λάθη μεσοαμυντικά.

-27' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Σίμπσον πέρασε τον Μανθάτη, έφτασε λίγο έξω απ' την αντίπαλη περιοχή και έκανε την κάθετη στον Μαουρίσιο, αλλά ο Λόρια "διάβασε" την φάση, βγήκε και μπλόκαρε.

-28' Απαντά στις ευκαιρίες η Ανόρθωση. Ωραία αλλαγή παιχνιδιού απ' τον Ανανίτζε που βρήκε αριστερά τον Σελίν, αυτός έκανε το γύρισμα αλλά το πλασέ του Ιωάννου από καλή θέση ήταν άστοχο.

-35' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή.

-39΄Κίτρινη στον Κατσιαράβα για δυνατό τάκλιν στον Νουρ.

-45' Φοβερή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Κάθετη πάσα του Κωστή στον Τέλφερ ο οποίος... φάτσα με τον Λόρια και χωρίς άλλο αντίπαλο, πλάσαρε αρκετά άστοχα με το αριστερό.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Γκαλίτσιος και Οκριασβίλι αντί των Π. Αρτυματά και Μανθάτη.

-49' Δοκίμασε το πόδι του από μακριά ο Κωστή, ψηλά έξω η μπάλα.

-50' Σέντρα του Σελίν από αριστερά, ο Ροντρίγκεζ στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα προς την εστία της ομάδας του αλλά ο Κίσσας ήταν σε ετοιμότητα.

-55' Πιο ενεργή μεσοεπιθετικά η Ανόρθωση στο β' μέρος, μετά τις αλλαγές του Τιμούρ.

-61' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Κορέια! Ο Τέλφερ έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Γκαλίτσιος έδιωξε με το κεφάλι και η μπάλα στρώθηκε στον Κορέια ο οποίος χωρίς κοντρόλ, έκανε το αριστερό δυνατό σουτ στην κίνηση νικώντας τον Λόρια για το 0-1!

-63' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ανανίτζε από δεξιά, ο Βργκοτς έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.

-66' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ράγιος αντί Ανανίτζε.

-66' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μαριάνοβιτς αντί Νουρ.

-67' Κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση! Σέντρα του Ράγιος, κεφαλιά του Χριστοφή από κοντά, εντυπωσικά ο Κίσσας.

-71' Απειλεί ξανά η Ανόρθωση. Κάθετη του Οκριασβίλι, πλασέ στην κίνηση ο Γκαλίτσιος από κοντά, έξω η μπάλα.

-72' Σειρά της Νέας Σαλαμίνας. Ο Τέλφερ ελίχθηκε ωραία στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-81' Σέντρα του Χριστοφή, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Σελίν αλλά τον πρόλαβε ο Τέλφερ.

-82' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση! Ο ρεφ Νικόλας Νεοκλέους έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Ροντρίγκεζ σε σουτ του Αρτυματά. Απ' τις επαναληπτικές προβολές φαίνεται ότι μάλλον η μπάλα χτύπησε στο αριστερό χέρι του αμυντικού της Σαλαμίνας.

-82' Κίτρινη στον Ροντρίγκεζ για το πέναλτι.

-83'ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Ράγιος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι παρά την προσπάθεια του Κίσσα που ακούμπησε την μπάλα.

-84' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κίνγκσλεϊ αντί Μαουρίσιο.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Επικίνδυνο γύρισμα του Σελίν, Κίσσας και Λαμπότ έδιωξαν.

-Τέλος αγώνα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Σίντενφελντ, Π. Αρτυματάς (46΄Γκαλίτσιος), Κατσιαράβα, Βργκοτς, Μανθάτης (46'Οκριασβίλι), Σελίν, Ιωάννου, Ανανίτζε (66'Ράγιος), Χριστοφή.

Στον πάγκο οι Γιωργαλλίδης, Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος, Ράγιος, Οκριασβίλι, Πηλέας, Βασιλακάκης, Καλτσάς, Χατζηβασίλης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Μπαραβίκας, Ροντρίγκεζ, Νουρ (66'Μαριάνοβιτς), Σίμπσον, Κωστή, Μαουρίσιο (84'Κίνγκσλεϊ), Λαμπότ, Χριστοφόρου, Τέλφερ, Κορέια.

Στον πάγκο οι Λύτρας, Σέζαρ, Μαριάνοβιτς, Κίνγκσλεϊ, Σαν Ρομάν, Ρέινολντς, Παναγή, Σιαθάς, Νικολάου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Π. Αρτυματάς, Κατσιαράβα / Ροντρίγκεζ.

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλησπέρας Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μιχαηλίδης Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης

Παρατηρητής Διαιτησίας: Ξάνθου Ανδρέας