Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το "Αμμόχωστος"

- 24.10.2020

"Τρίποντο"... με αρχή και τέλος!

Με ένα γκολ στην αρχή και ένα στο τέλος, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το "Αμμόχωστος" το βράδυ του Σαββάτου (24/10). Η ομάδα της Λάρνακας αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ερμή, σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και με γκολ των Χέιτλι (6') και Τρισκόφσκι (85'), έφτασε στη νίκη με 2-0. Με τη νίκη της η ΑΕΚ έφτασε στους 16 βαθμούς και πλησίασε ξανά στους 2 από την κορυφή, εκεί που βρίσκεται ο Απόλλωνας ενώ ο Ερμής με την ήττα του έμεινε στους 7.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη με 2-3 λεπτά καθυστέρηση λόγω σχισίματος στα δίκτυα της εσίας του Τέουνκενς..

-3' Πρώτη τελική στο ματς. Σουτ του Ναράνχο από καλή θέση εντός περιοχής, ψηλά έξω.

-6' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Χέιτλι! Ο Τρουγιόλς εντός πρεριοχής από δεξιά έκανε το γύρισμα, ο Σιντιμπέ έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να διώξει με προβολή και ο Χέιτλι σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα για το 0-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-10' Κρατά μπάλα η ΑΕΚ, δυσκολεύεται ο Ερμής.

-15' Κόρνερ του Χέιτλι, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Τρουγιόλς ο οποίος δεν ήταν έτοιμος, αιφνιδιάστηκε και έχασε την ευκαιρία να πλασάρει από κοντά.

-17' Σέντρα του Χέιτλι, σουτ στην κίνηση από τον Τρισκόφσκι, άστοχο.

-22' Έχει τον πλήρη έλεγχο η ΑΕΚ, ο Ερμής δεν έχει μπορέσει ακόμη να φτιάξει κάποια επικίνδυνη φάση.

-25' Καλή προϋπόθεση για τον Ερμή. Σέντρα του Ρουσιά, ο Κονέ κατέβασε και δοκίμασε το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Τρουγιόλς ήταν κοντά και έβαλε την κόντρα.

-30' Μισάωρο στο ματς, η ΑΕΚ εξακολουθεί να έχει την κατοχή, αλλά χωρίς να φτιάχνει ευκαιρίες. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ερμή για να προσπαθήσει να επιτεθεί.

-34' Τρισκόφσκι και Σπόλιαριτς δοκίμασαν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε και στις δύο προσπάθειες.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για τον Ερμή. Μέιρα αντί Παραγκούλγκοφ.

-49' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Σουτ του Μακρή, δύσκολη επέμβαση από τον Καϊκέ.

-54' Επικίνδυνο γύρισμα του Μέιρα από δεξιά εντός περιοχής, έδιωξε ο Ιωάννου.

-56' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Ιωάννου για φάουλ στον Μέιρα.

-58' Διαγώνιο σουτ του Τρισκόφσκι, έδιωξε ο Καϊκέ.

-66' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Σπιρόφσκι αντί Σπόλιαριτς. Φρεσκάρει την μεσαία του γραμμή ο Καρίγιο.

-66' Δεύτερη αλλαγή για τον Ερμή. Καμπράλ αντί Κονέ. Άλλαξε φορ ο Ανδρονίκου.

-72' Σουτ του Τρισκόφσκι από καλή θέση, ο Ντίαζ έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

-76' Τρίτη αλλαγή για τον Ερμή. Κύπρου αντί Ρουσιά.

-76' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκαρσία αντί Ναράνχο.

-80' Ολοκλήρωσε και η ΑΕΚ με τις αλλαγές της. Μαρτίνες αντί Άμπραχαμ.

-80' Κακό ποιοτικά το β' μέρος, χωρίς ευκαιρίες για τις δύο ομάδες.

-85' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Αντεπίθεση από αριστερά, ο Μακρής έκανε το παράλληλο γύρισμα στον "Τρίσκο" και αυτός με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Καϊκέ, για το 0-2!

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Ρουσιάς (76'Κύπρου), Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Παραγκούλγκοφ (46'Μέιρα), Κονέ (66'Καμπράλ), Σιντιμπέ, Λέμος.

Στον πάγκο οι: Φιρινίδης, Γαβριήλ, Μέιρα, Παπαθανασίου, Ντα Σίλβα, Οκόχ, Κύπρου, Καϊσερλίδης, Βαλλιάνος.

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ (80'Μαρτίνες), Σπόλιαριτς, (66'Σπιρόφσκι) Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Φερνάντες, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ναράνχο (76'Γκαρσία), Μακρής.

Στον πάγκο οι: Τόνιο, Θάντι, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Ναούμ, Τολεμές, Μαρτίνεζ, Γκαρσία, Κωνσταντίνου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιωάννου.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος