Η ΕΝΠ κέρδισε και την ΑΕΛ! (1-0)

- 15.01.2021

Παιχνίδι με μόλις ένα γκολ στο Παραλίμνι αλλά με τεράστιο ενδιαφέρον, ένταση και πάθος...

Η ΕΝΠ κέρδισε 1-0 την ΑΕΛ και συνέχισε την εξαιρετική πορεία των τελευταίων βδομάδων μετά τις νίκες επί ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ. Σκόρερ ο Μαϊσουράτζε, χρυσή αλλαγή του Φερέρ, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά μετά τις  21 Μαρτίου 2012!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-Πέντε λεπτά, η ΑΕΛ κρατά την μπάλα

-6' Ο Ράσο εξ επαφής στέλνει εκτός την κεφαλιά, σε φάση που ούτως ή άλλως υποδείχθηκε οφσάιντ. Από το ριπλέι φάνηκε να είναι ελάχιστα μπροστά τη στιγμή της σέντρας

-9' Πτώση του Μπάμπιτς στην περιοχή μετά από πίεση του Μπάλαζιτς ακριβώς έξω απ' την επανορθωτική, ο διαιτητής ήταν κοντά

325326

-13' ΠΕΝΑΛΤΙ η ΑΕΛ. Ο ρεφ Χριστοφόρου σφύριξε σε μαρκάρισμα του Μπάλαζιτς στον Μπάμπιτς και τώρα είναι σε επαφή με τον VAR

-15' Παραμένει η απόφαση του ρεφ, μετά από συνομιλία με τον VAR

-16' Ο Ριέρα εκτέλεσε, ο Γκαντσέφσκι έπεσε σωστά, κόρνερ η μπάλα!

87897

-17' Έξαλλος ο Φερέρ για την υπόδειξη του πέναλτι, όπως και ολόκληρος ο πάγκος των γηπεδούχων. Παρατηρήσεις από τον διαιτητή και κίτρινη στον Κώστα Παγανιά, προπονητή τερματοφυλάκων

-Εικοσάλεπτο. Διαρκώς η ΑΕΛ την κατοχή που ψάχνει το γκολ. Αμύνεται μαζικά η Ένωση

-25' Ο Λουσέρο στο έδαφος μετά από διεκδίκηση με τον Αντωνίου στην περιοχή. Ο παίκτης της ΕΝΠ χτύπησε στην προσπάθεια να σουτάρει

-26' Είναι εντάξει ο Λουσέρο, συνεχίζει κανονικά

-Μισάωρο στο Παραλίμνι. Καμία φάση πέραν του πέναλτι. Η ΑΕΛ κυκλοφορεί την μπάλα, οι βυσσινί έχουν κλείσει πολύ καλά τους χώρους

-34' Ο Μπάμπιτς δεν μπορεί να νικήσει τον Γκαντσέφσκι στο τετ-α-τετ, ως μη γενόμενη η φάση αφού υποδείχθηκε οφσάιντ

-36' Κίτρινη στον Ριέρα για φάουλ στον Μαυρουδή, ήταν στο όριο και χάνει Δόξα ή Ερμή

-38' Ευκαιρία η ΑΕΛ. Ο Μπάμπιτς κέρδισε μετά από λάθος του Μπάλαζιτς αλλά από πολύ κοντά σούταρε έξω

-42' Καλή φάση η ΕΝΠ με μακρινό σουτ του Θεοδώρου, ο Βοζίνια μπλόκαρε

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+2' Σουτ του Παπαφώτη από το ύψος της περιοχής, πάει ψηλά

-Ημίχρονο στο 0-0. Στο 66% η κατοχή για την ομάδα του Κέρκεζ που παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ουσία

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

-Τίποτα αξιόλογο στο πρώτο δεκάλεπτο, αργός ρυθμός, η μπάλα στο κέντρο

-58' Ο Ενγκό στη θέση του Μαρκόφσκι

-Μια ώρα αγώνα. Καμία καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Πολλές οι διακοπές, το παιχνίδι δεν έχει καθόλου ρυθμό

-63' Τριπλή αλλαγή ο Κέρκεζ! Ο Μαΐντεβατς στη θέση Παπαφώτη, ο Μαέ στη θέση Μπάμπιτς και ο Αντάμοβιτς στη θέση Ριέρα

-63' Αλλαγή και ο Φερέρ, ο Μαϊσουράτζε στη θέση του Μαυρουδή

-68' Έντονες διαμαρτυρίες από την ΕΝΠ για πέναλτι, σε τράβηγμα του Ενγκό από τον Ράσο. Ο ρεφ αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί και στην συνέχεια το διακόπτει μετά από συνομιλία με τον VAR

-69' Tώρα πάει στο μόνιτορ να δει τη φάση

-70' ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο διαιτητής σφυρίζει την παράβαση και δείχνει κίτρινη στον Ράσο. Καθαρό το τράβηγμα της φανέλας από τον αμυντικό της ΑΕΛ. Κίτρινη και στον Βοζίνια για διαμαρτυρίες

ρεηρεηςερη

-71' Αποκρούει ο Βοζίνια την εκτέλεση του Φελίπε! Κόρνερ η μπάλα

φφηκτρκλ

-72' ΓΚΟΛ 1-0! Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Βοζίνια έδιωξε με την γροθιά και ο Μαϊσουράτζε με εξαιρετικό, δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή άνοιξε το σκορ

-Η ΑΕΛ διαμαρτύρεται για φάουλ στον τερματοφύλακα της ακριβώς πριν το γκολ. Ο ρεφ έδειξε ότι συνομίλησε με τον VAR, μετρά το γκολ κανονικά

-74' Ο Μαέ την κεφαλιά από πολύ δύσκολη θέση και υπό πίεση, με την γροθιά απομακρύνει ο Γκαντσέφσκι

-79' Μετά από κόρνερ και αδύναμη κεφαλιά, η μπάλα ξεφεύγει απ' τον Γκαντσέφσκι που την μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια. Δεν στοιχίζει το λάθος του Σκοπιανού

-Τελευταία δέκα λεπτά. Η ΑΕΛ κρατά μπάλα μετά το γκολ και πιέζει

-87' Ευκαιρία η ΑΕΛ με σουτ του Τόρες στην κίνηση, λίγο ψηλά

-87' Ο Παναγή στη θέση του Θεοδώρου

-89' Ο Δ.Αβραάμ στον Σάντος

-90' Διπλή φάση οι φιλοξενούμενοι. Ο Αντάμοβιτς εξ επαφής δεν μπορεί να νικήσει τον Γκαντσέφσκι που έκλεισε την γωνία, στην συνέχεια το σουτ του Ντανίλο πάει έξω

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Ο Μαέ σκοράρει με προβολή, το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Μιλάει με τον VAR ο Μάριος Χριστοφόρου

-93' Παραμένει η απόφαση, δεν μετράει το γκολ

-95' Ο Μαΐντεβατς δεν μπορεί στο τετ-α-τετ να νικήσει τον Γκαντσέφσκι αλλά η φάση δεν "μετράει", υπάρχει οφσάιντ

-97' Κάρτα στον Λουσέρο για φάουλ στον Τόρες

-ΤΕΛΟΣ η ΕΝΠ ανεβαίνει στους 18

ΕΝΠ: Γκαντσέφσκι, Μουλαζίμης, Λουσέρο, Θεοδώρου (87' Παναγή), Κοσμάς, Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαυρουδής (63' Μαϊσουράτζε), Μαρκόφσκι (58' Ενγκό)

Στον πάγκο: Κουτσού, Πέτρου, Ουντόζι, Κοτσώνης, Κολοκούδιας, Στυλιανίδης

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου, Τεσέιρα, Ράσο, Σάντος (89' Δ.Αβραάμ), Νταβόρ, Παπαφώτης (62' Μαΐντεβατς), Ριέρα (62' Αντάμοβιτς), Ντανίλο, Τόρες, Μπάμπιτς (62' Μαέ)

Στον πάγκο: Κεραυνός, Μεντόγεβιτς, Γκαζαριάν, Κέρκεζ, Κυριάκου

Κίτρινες: Ριέρα, Ράσο, Βοζίνια

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος