Η Ιταλία είναι η νέα Πρωταθλήτρια Ευρώπης (ΒΙΝΤΕΟ)

- 12.07.2021

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα

Ο Ντοναρούμα έπιασε δύο πέναλτι, οι Άγγλοι έχασαν τρία και οι Ιταλοί διέλυσαν τα όνειρα των Αγγλων και το ποδόσφαιρο αντί για το σπίτι τους, πηγαίνει στη Ρώμη.

Η Ιταλία νίκησε 3-2 από την άσπρη βούλα (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση) και είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης για δεύτερη φορά στην ιστορία της, αφήνοντας την Αγγλία χωρίς τίτλο.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Η περιγραφή του αγώνα από το kerkida.net

-Πρώτο σφύριγμα και… έναρξη του μεγάλου τελικού.

2' Κόρνερ για τους Ιταλούς από λάθος του Μαγκουάιρ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

γκολ αγγ 0-1

3' ΓΚΟΛ 0-1 η Αγγλία με το καλημέρα με σκόρερ τον Σο! Υπέροχη σέντρα του Τρίπιερ, αδράνεια της άμυνας και ο Σο με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. ΔΕΙΤΕ ΤΟ

-Απίθανη ατμόσφαιρα στο Γουέμπλεϊ, ιδανικότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να φανταστεί ο Σάουθγκεϊτ.

-Το γκολ σημειώθηκε στο 1'57''  από την Αγγλία είναι το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των τελικών του Euro!

5' Πιέζει ψηλά η Αγγλία

8' Εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε... Καμία ουσιαστική ανησυχία για τον Πίκφορντ.

14’ Οι Αγγλοι τρέχουν πολύ και παντού και δεν αφήνουν την Ιταλία να αναπτυχθεί.

16' Η Ιταλία είναι σοκαρισμένη από το πολύ γρήγορο γκολ που δέχθηκε.

22' Ο Ζορζίνιο στο έδαφος και μένει να φανεί αν μπορεί να συνεχίσει.

23' Δείχνει να μην έχει κάτι το σοβαρό και συνεχίζει κανονικά.

28’ Σουτ του Ινσίνιε ωστόσο ήταν κακό. Αυτή ήταν η πρώτη τελική για την Ιταλία.

30' Συμπληρώθηκε μισή ώρα παιχνιδιού. Η ορμή των Άγγλων έχει κοπάσει και η Ιταλία έχει ισορροπήσει. Παρ' όλα αυτά δεν έχει απειλήσει.

35' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ιταλία! Ο Κιέζα χόρεψε τον Ράις, έφτασε μέχρι τα όρια της περιοχής σουτάροντας με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

40' Η Ιταλία έχει πλέον την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

45+1 Ούτε ο Ιμόμπιλε, ούτε ο Βεράτι δεν μπορούν να φανούν απειλητικοί.

Τέλος πρώτου μέρους... Η Αγγλία μπήκε δυνατά, πέτυχε γκολ και στη συνέχεια κράτησε εύκολα το υπέρ της σκορ.

47΄Κίτρινη στον Μπαρέλα για σκληρό φάουλ στον Κέιν.

48' Ο Στέρλινγκ έπεσε στο έδαφος, ζήτησε πέναλτι, αλλά δεν υπήρξε παράβαση.

50' Φάουλ σε εξαιρετική θέση που κέρδισε ο Ινσίνιε από τον Στέρλινγκ

51' Εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε, άουτ η μπάλα.

54' Διπλή αλλαγή για την Ιταλία. Εκτός ο Μπαρέλα και ο Ιμόμπιλε, μέσα ο Κριστάντε και ο Μπεράρντι

55' Κίτρινη κάρτα στον Μπονούτσι για φάουλ στον Στέρλινγκ.

56' Κεφαλιά του Μαγκουάιρ, πάνω από την εστία του Ντοναρούμα

57' Γύρισμα του Ινσίνιε, με υπερένταση ο Πίκφορντ απομάκρυνε

60' Η Ιταλία έχει τον έλεγχο, πιέζει,αλλά η Αγγλία δεν έχει πρόβλημα στην άμυνα.

62' Mεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση η Ιταλία. Μεγάλη και η επέμβαση του Πίκφορντ στο ωραίο σουτ του Κιέζα!

64΄Απειλεί η Αγγλία, κεφαλιά του Στόουνς έδιωξε ο Ντοναρούμα.

74' Αλλαγή για την Ιταλία. Εκτός ο Ράις, μέσα ο Χέντερσον

1-1 ιταλια

67' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Ιταλία με τον Μπονούτσι και νέα δεδομένα στον τελικό.  Πρώτη κεφαλιά ο Κριστάντε, ο Μπονούτσι δεν μπόρεσε στην αρχή, η κεφαλιά του Βεράτι στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπονούτσι σκοράρει. ΔΕΙΤΕ ΤΟ

71' Αλλαγή  για την Αγγλία. Ο Σάκα στη θέση του Τρίπιερ.

73' Μεγάλη φάση για την Ιταλία, ο Μπεράρντι βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε τον Πίκφορντ, αλλά το σουτ περασε άουτ

77' Εξακολουθεί να είναι καλύτερη η Ιταλία και εκείνη που ψάχνει τη νίκη. Καμία αντίδραση οι Αγγλοι.

82' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Κιέζα. Μέσα ο Μπερναρντέσκι. Απώλεια για την Ιταλία.

84' Κίτρινη στον Ινσίνιε.

87' Εισβολέας στο Wembley και το ματς για ένα λεπτό σταμάτησε.

90' Έξι λεπτά καθυστερήσεων

92' Απομένουν οι καθυστερήσεις. Το ματς δείχνει να πηγαίνει ολοταχώς προς παράταση καθώς καμία ομάδα δεν ρισκάρει για το γκολ.

95’ Οι Ιταλοί γυρίζουν εύκολα την μπάλα τα τελευταία λεπτά αλλά οι Άγγλοι είναι όλοι πίσω και έκλεισαν όλους τους χώρους.

95' Κίτρινη στον Κιελίνι για τράβηγμα στον Σάκα.

Λήξη κανονικής διάρκειας Ιταλία-Αγγλία 1-1 και οι δύο ομάδες οδηγούνται στην παράταση.

92'  Αλλαγή για την Ιταλία. Εκτός για την Ιταλία ο Ινσίνιε. Μέσα ο Μπελότι.

96' Αλλαγή για την Ιταλία. Εκτός ο Βεράτι, μέσα ο Λοκατέλι

97' Ευκαιρία για την Αγγλία! Σουτ του Φίλιπς, άουτ η μπάλα. Η μπάλα δίπλα από την εστία του Ντοναρούμα.

99' Αλλαγή για την Αγγλία. Εκτός ο Μάουντ, μέσα ο Γκρίλις

100’ Καμία σημαντική ευκαιρία στην παράταση. Δυνατό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ ωστόσο δεν δείχνουν απειλητικές.

103' Ευκαιρία για την Ιταλία! Σέντρα του Έμερσον, απέκρουσε με τη γροθιά ο Πίκφορντ.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης. Παραμένει το 1-1

106' Κίτρινη κάρτα στον Μαγκουάιρ

107' Ο Πίκφορντ μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια την εκτέλεση φάουλ του

108' Σέντρα του Κέιν, μεγάλη παρέμβαση του Ντοναρούμα

112' Η Αγγλία είναι αυτή που πιέζει πλέον για το γκολ

113' Σκληρό τάκλιν του Ζορζίνιο στον Γκρίλις με τις τάπες πάνω στον μηρό. Φθηνά την γλύτωσε αφού ο Κάιπερς αρκέστηκε στο να του δώσει κίτρινη κάρτα.

116' Σειρά της Ιταλίας να κυκλοφορήσει την μπάλα και να πιέσει.

118' Αλλαγή για την Ιταλία. Εκτός ο Έμερσον, μέσα ο Φλορέντσι.

120' Αλλαγές για την Αγγλία. Εκτός οι Χέντερσον, Γουόκερ, μέσα οι Ράσφορντ, Σάντσο.

Τρια λεπτα οι καθυστερησεις

ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ:

-Εδώ η περιγραφή της διαδικασίας των πέναλτι. Πρώτη θα εκτελέσει η Ιταλία.

-Πρώτος ο Μπεράρντι. Εκτελεί και 1-0 η Ιταλία!

-Εύστοχος και ο Κέιν, ισοφαρίζει η Αγγλία!

-Εκτελεί ο Μπελότι, το βγάζει ο Πίκφορντ!!

-Μαγκουάιρ για την Αγγλία. Εξαιρετική εκτέλεση και 2-1 η Αγγλία!

-Μπονούτσι στο τρίτο για την Ιταλία. Εύστοχος και 2-2!

-ΔΟΚΑΡΙ ο Ράσφορντ, στην ισοπαλία η διαδικασία!

-Μπερναντέσκι για την Ιταλία. Στο κέντρο της εστίας και στα δίκτυα! 3-2 η Ιταλία!

-Εκτελεί ο Σάντσο, πέφτει και αποκρούει ο Ντοναρούμα!!

-Ζορζίνιο εκτέλεσε για την κατάκτηση του τροπαίου, το έπιασε ο Πίκφορντ!!

-Το έχασε και ο Σάκα, το έπιασε ο Ντοναρούμα! Τρίτο σερί χαμένο πέναλτι για τους Άγγλους, πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία!!

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εμερσον, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι, Κιέζα, Ιμόμπιλε, Ινσίνιε

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Ράις, Φίλιπς, Σο, Μάουντ, Κέιν, Στέρλινγκ