- 10.04.2021

Ακόμα ένα μεγάλο παιχνίδι στο Τσίρειο

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Έναρξη στη Λεμεσό

-ΓΚΟΛ στα 20 δευτερόλεπτα αλλά ακυρώνεται για οφσάιντ. Ο Μπίσεσβαρ στον χώρο του κέντρου πάσαρε στον Νταμπό με πισινή κεφαλιά, αυτός έφυγε στην κόντρα, πλάσαρε τον Λόρια που απέκρουσε ασταθώς, με τον Γιαννιώτα στο "ριμπάουντ" να σκοράρει

φ;3σφ

-Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR που "έδειξε" οφσάιντ στον Νταμπό την στιγμή της κεφαλιάς του Μπίσεσβαρ. Πολύ οριακή η φάση. Στο VAR ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή

-Πέντε λεπτά αγώνα. Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά και ψάχνει το γκολ

-8' ΓΚΟΛ 0-1! Η Ανόρθωση στην πρώτη της φάση ανοίγει το σκορ με σουτ του Οκριασβίλι από το ύψος της περιοχής και διαγώνια θέση

-Το γκολ ελέγχεται για πιθανό φάουλ του Κορέια στον Πέδρο, στο ξεκίνημα της φάσης

-Πάει να δει τη φάση στο μόνιτορ ο Λούκας Σωτηρίου

γφφξγ

-12' ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ το γκολ μετά που ο ρεφ είδε τα ριπλέι. Κίτρινη στον Ρομπέρζ για διαμαρτυρία νωρίτερα και το ματς συνεχίζεται

-14' Σουτ του Γκεριέρ, έξω η μπάλα

-16' Σουτ του Μίχα από το ύψος της περιοχής, πάει ψηλά

-Συμπληρώσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο. Μοιρασμένο το παιχνίδι πλέον, μετά το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά

-23' Κίτρινη στον Γιούστε για δυνατό τάκλιν στον Νταουσβίλι στον χώρο του κέντρου. "Κιτρινισμένοι" και οι δυο κεντρικοί αμυντικοί του Απόλλωνα από πολύ νωρίς

-26' Πλασέ του Μπίσεσβαρ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και ο Λόρια μάζεψε με διπλή προσπάθεια

-Μισάωρο. Χωρίς μεγάλη φάση μετά το ακυρωθέν γκολ της Ανόρθωσης

-32' Κάρτα στον Οκριασβίλι για φάουλ στον Πίττα στο κέντρο του γηπέδου

-34' Διαγώνιο σουτ του Πίττα εκτός περιοχής, έτοιμος ο Λόρια

-36' Πολύ καλή φάση ο Απόλλωνας με σουτ του Ντένιτς στην κίνηση εκτός περιοχής, κόντραρε και πήγε μόλις έξω σε κόρνερ

-Διαρκώς μπροστά η ομάδα του Πετράκη στο τελευταίο δεκάλεπτο, πιέζει για το γκολ

-41' Κόρνερ ο Μπίσεσβαρ, κεφαλιά ο Γιούστε που πρόλαβε τον Λόρια στην έξοδο, η μπάλα χτυπά στον Βργκοτς και πάει έξω. Καλή φάση ξανά για τους γηπεδούχους

-Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις

-Τέλος Ημιχρόνου. Μοιρασμένη η κατοχή όμως ο Απόλλωνας ήταν πιο επικίνδυνος και μετά το 30' έβαλε αρκετή πίεση ψάχνοντας το γκολ. Δείτε τα στατιστικά όπως παρουσιάστηκαν από την Cytavision:

32553223

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-48' Κάρτα στον Νταουσβίλι για φάουλ στον Γιαννιώτα. Ήταν στο όριο

-49' Ευκαιρία ο Απόλλωνας με σουτ του Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή, λίγο έξω. Ήταν σε καλή θέση ο Ολλανδός αλλά δεν "σημάδεψε" σωστά

-52' Επικίνδυνη συρτή μπαλιά του Γιαννιώτα, δεν ήταν κανένας στην πορεία της μπάλας για την προβολή

-53' Ο Κβιλιτάια κατεβάζει στην περιοχή αλλά το σουτ του είναι πολύ άστοχο. Πρώτη τελική στο β' μέρος για την Κυρία

-55' Ο Γκεριέρ "δοκιμάζει" το πόδι του εκτός περιοχής, έξω η μπάλα

-57' Ο Καλτσάς σέντραρε κάθετα με χτύπημα φάουλ, ο Βργκοτς έκανε τη κεφαλιά υπό πίεση, πάνω απ' τα δοκάρια

-58' Πλασέ του Μπίσεσβαρ εκτός περιοχής, πέφτει και μαζεύει ο Λόρια

352325325

-59' ΓΚΟΛ 0-1! Η Ανόρθωση έφυγε στην αντεπίθεση, η μπάλα πήγε στον Οκριασβίλι που σούταρε από διαγώνια θέση ακριβώς από το ύψος της περιοχής και άνοιξε το σκορ

-60' Κίτρινη στον Γιαννιώτα για διαμαρτυρία

-61' Κάρτα στον Ρισβάνη, ήταν και αυτός στο όριο

-62' Ο Ντιγκινί στη θέση του Γιαννιώτα

-64' Ο Μαργκάσα στη θέση του Κβιλιτάια

-67' Διπλή αλλαγή ο Πετράκης. Ματέι στη θέση Χάμπου, Μπένσοπ στη θέση Μπίσεσβαρ

-68' Σουτ του Ντιγκινί στην περιοχή, έτοιμος ο Λόρια

-69' Ο Καλτσάς διαγώνια στην περιοχή αλλά το σουτ του είναι πολύ άστοχο

-70' Πλασέ του Μπένσοπ από το ύψος της περιοχής, στη σωστή θέση ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης

-77' Ο Χριστοφή στη θέση του Οκριασβίλι, Πηλέας στη θέση του Μίχα

-79' Δυνατό σουτ του Νταμπό μόλις έξω απ' την περιοχή, κοντράρει και πάει κόρνερ

-80' Διακοπή για λίγο, ο Μαργκάσα είναι στο έδαφος. Μέσα το ιατρικό τιμ

-81' Συνεχίζεται το παιχνίδι, ο Μαργκάσα είναι εκτός αγωνιστικού χώρου

-81' Κίτρινη στον Ματέι για φάουλ στον Μαργκάσα. Διαμαρτύρονται οι παίκτες του Απόλλωνα ότι ο Μαργκάσα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς την άδεια του ρεφ

-83' Κίτρινη ο Πηλέας που κλότσησε μακριά τη μπάλα

-89' Δυνατό, ευθύβολο σουτ του Ματέι εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Λόρια

-90' Νέο σουτ, από τον Ντιγικινί αυτή τη φορά από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Λόρια

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-Συνεχώς μπροστά ο Απόλλωνας μετά το γκολ της Ανόρθωσης, πιέζει για την ισοφάριση

-94' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Απόλλωνας ισοφαρίζει με κεφαλιά του Γκεριέρ μετά από κόρνερ!

Απόλλων (Γ.Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέρ, Ντένιτς, Χάμπος (67' Ματέι), Μπίσεσβαρ (67' Μπένσοπ), Γιαννιώτας (62' Ντιγκινί), Πίττας, Νταμπό

-Στον πάγκο οι Παπαστυλιανού, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Μαλεκκίδης, Κατελάρης, Ντιγκινί, Παναγιώτου, Ματέι, Μπένσοπ

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορρέα, Κ.Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι (77' Χριστοφή), Μίχα (77' Πηλέας), Καλτσάς, Κβιλιτάια (64' Μαργκάσα)

-Στον πάγκο οι Τζουρ, Παπαδόπουλος, Π.Αρτυματάς, Μανιάς, Πηλέας, Παρούτης, Μαργκάσα, Χριστοφή, Ελουντού

Κίτρινες: Ρομπέρζ, Γιούστε, Γιαννιώτας / Οκριασβίλι, Νταουσβίλι, Ρισβάνης

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης