- 25.10.2021

Τεράστια ΠΑΕΕΚ κέρδισε με 1-0 την απογοητευτική Ομόνοια!

Το kerkida.net είναι από νωρίς στο "Μακάρειο στάδιο".

- Σέντρα στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 2' Αναμενόμενο το σκηνικό στο Μακάρειο, η Ομόνοια πιέζει, η ΠΑΕΕΚ δίνει γήπεδο στους πράσινους.

φγηγφηφγηφγηγηφγηφγ

- 3' Σουτ του Ζαχαρίου το ύψος της περιοχής, η μπάλα είχε πορεία προς το τέρμα αλλά βρίσκει στο κεφάλι του Έσελινγκ.

- 4' Φάουλ του Χούμποτσαν ψηλά στον Νάντο, η Ομόνοια θέλει να μπει πολύ δυνατά.

- 7' Στο έδαφος ο Φαμπιάνο, δίπλα στον Βραζιλιάνο πορτιέρε ο ρεφ Φωτίου. Για λίγο σταμάτησε ο αγώνας, συνεχίζει κανονικά ο κίπερ του "τριφυλλιού".

δφγδφγδφγδφγδγδφδφγδφγδφγφδγδγφ

- 10' Πλήρης έλεγχος από την Ομόνοια, η ΠΑΕΕΚ αμύνεται μέχρι στιγμής. Σέντρα του Λέζιακς στην περιοχή, ο Ντίσκερουντ έκανε κίνηση... φορ, ο Πρόσεκ βγαίνει και μαζεύει.

- 11' Σέντρα του Γιούστε, ο Τσέποβιτς την αδύναμη κεφαλιά, δεν προβληματίζεται ο Πρόσεκ.

- 14' Πρώτη μεγάλη φάση για την Ομόνοια, ο Γιούστε έπαιξε κάθετα τον Τσέποβιτς, ο Σέρβος από πλάγια θέση έκανε το σουτ η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Πολύ καλή πάσα ο Ισπανός αμυντικός!

- 15' Κατοχή η ΠΑΕΕΚ και αρκετές πάσες για πρώτη φορά στο ματς... Προσπαθούν οι ποδοσφαιριστές του Μάκη Σεργίδη κυκλοφορήσουν την μπάλα με υπομονή και ηρεμία.

ηφγηγηφγηφηφγηφγη

- 16' Φάουλ η ΠΑΕΕΚ σε καλό σημείο, ο Χούμποτσαν έσπρωξε τον Νάντο. Εκτέλεσε ο Χαραλάμπους, διώχνει ο Γκόμεθ στο πρώτο δοκάρι.

- 17' Στην συνέχεια ο Ζαχαρίου έκλεψε, έφυγε στην αντεπίθεση αλλά άργησε να προωθήσει την μπάλα στο άλλο άκρο που υπήρχαν αφύλακτοι συμπαίκτες του. Ο Κούρος του έκανε φάουλ.

- 18' Ο Ζαχαρίου εκτέλεσε, με γροθιές διώχνει ο Πρόσεκ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Κλείνουμε το 20λεπτο, πίεση της Ομόνοιας, άμυνα της ΠΑΕΕΚ. Ξεχωρίζει η φάση του Τσέποβιτς στο 14'.

- 21' Βγήκε στην αντεπίθεση η ΠΑΕΕΚ, ο Νάντο προσπάθησε να συνδυαστεί με τον Χαραλάμπους, ο Γιούστε είναι εκεί και κόβει.

- 22' Απειλεί η Ομόνοια, βαθιά μπαλιά με στόχο τον Τσέποβιτς, ο Σέρβος με κεφαλιά-πάσα προς το μέρος του Ζαχαρίου, πριν "οπλίσει" ο Παφίτης άσος, ο Κούρος πέφτει και σώζει την ΠΑΕΕΚ.

ΦΓΗΓΦΗΦΗΦΓΗΦΓΗΦΗΦ

- 24' Στραβοκλωτσιά του Λανγκ, στα χέρια του Φαμπιάνο η μπάλα. Άμυνα του Ούγγρου πάνω στον Μπάμπιτς, το διώξιμο του κατέληξε στον τερματοφύλακα του.

- 27' Κόρνερ η ΠΑΕΕΚ, σέντρα-σουτ του Ενόχ, διώχνει ο Γιούστε.

- 28' Δεύτερο σερί κόρνερ οι Κερυνειώτες...

- 29' Ισορροπεί τον αγώνα η ΠΑΕΕΚ που καταφέρνει να κυκλοφορεί την μπάλα και να κρατά μακριά την Ομόνοια από την περιοχή της.

- 31' Άμυνα του Φραγκέσκου στον Τσέποβιτς, ο Σέρβος γύρισε, πήγε να σουτάρει, διώχνει ο Κύπριος αμυντικός.

- 33' ΓΚΟΛ η ΠΑΕΕΚ και 1-0! Ο Έσελινγκ! Βαθιά μπαλιά του Ντιας στην περιοχή, ο Έσελινγκ πιο ψηλά από τον Γιούστε πιάνει την κεφαλιά, ο Φαμπιάνο δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα και καταλήγει στα δίχτυα! Μπροστά οι Κερυνειώτες! Μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα σαφώς ο Φαμπιάνο που δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα. Εξαιρετικό άλμα ο Ολλανδός αμυντικός.

γδφγδδφγδφγδφφγγδφφγ

- 37' Ευκαιρία η ΠΑΕΕΚ! Ο Σουμαόρο με ατομική ενέργεια, έκλεισε προς τα μέσα, στο ύψος της περιοχής, έπιασε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα λίγο άουτ!

ΔΦΓΔΦΓΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΓΔΓΔΦΓ

- 39' Σέντρα του Λέζιακς, άμυνα του Φραγκέσκου, η μπάλα φτάνει στον Μπασιρού, ο Αφρικανός πιάνει το δυνατό σουτ και στέλνει την μπάλα άουτ.

- 40' Δοκάρι η ΠΑΕΕΚ! Ο Δημητρίου έκανε την κατα μέτωπο επίθεση, έπιασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και αυτή χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο.

- 42' Είναι εξαιρετική η παρουσία του σκόρερ Έσελινγκ, δεσπόζει στην άμυνα των Κερυνειωτών.

- 43' Το ένα-δυο οι Ζαχαρίου και Ντίσκερουντ, ο Ντίας είναι εκεί και καθαρίζει.

- 44' Σέντρα του Τσέποβιτς, ο Πρόσεκ!

- 45' Απρόσεκτα με το χέρι ο Λανγκ βρίσκει τον Μπάμπιτς, στο έδαφος ο Κροάτης, λίγο έξω από την περιοχή. Συνεχίζεται το ματς...

Ημίχρονο στο Μακάρειο. Μπροστά η ΠΑΕΕΚ, πάμε για θρίλερ στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Σεργίδη πιέστηκε, άντεξε και βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να μπει μπροστά στο σκορ. Είχε και δοκάρι. Η Ομόνοια θα πρέπει να αλλάξει πολλά στην επανάληψη.

Διπλή αλλαγή από Μπεργκ, οι Παπουλής - Κακουλλής θα πάρουν τις θέσεις των Μπασιρού - Ζαχαρίου. Θέλει ν' αλλάξει πράγματα ο Νορβηγός.

δφγδφγδφγδφγδγδφγδφγγδγδφγ

Στον αγωνιστικό χώροι οι δυο ομάδες, γίνεται η διπλή αλλαγή.

Εναρξη στην επανάληψη, στην σέντρα η ΠΑΕΕΚ.

- 47' Στο πλάι του Τσέποβιτς ο Κακουλλής, 4-4-2 η Ομόνοια.

- 48' Έκλεψε στον χώρο του κέντρου ο Ενόχ, έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, δεν ανησυχεί ο Φαμπιάνο. Υπήρχε ο Μπάμπιτς στην περιοχή...

- 49' Νέο κλέψιμο η ΠΑΕΕΚ με τον Ντιας, ο Μπάμπιτς πήρε την μπάλα, δοκίμασε το σουτ, άουτ.

φγηφγηφγηγφηφηφγηφηγφ

- 53' Οφσάιντ ο Χαραλάμπους, σταματά η φάση. Σωστή απόφαση.

- 52' Σέντρα του Ντίσκερουντ, ο Τσέποβιτς δεν μπορεί για το κεφάλι, κόρνερ η Ομόνοια σε προσπάθεια του Λέτζιακς.

- 54' Άμυνα του Χαραλάμπους στον Παπουλή, κόβει η ΠΑΕΕΚ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Δυσκολεύεται η Ομόνοια να οργανωθεί και να απειλήσει, η ΠΑΕΕΚ βγαίνει σχεδόν σε όλες τις μονομαχίες πρώτη στην μπάλα.

φδγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδγγδφ

- 55' Διαμαρτυρίες από πλευράς ΠΑΕΕΚ για φάουλ του Ντίσκερουντ στον Χαραλάμπους αλλά και για το γεγονός πως συνεχίστηκε το παιχνίδι ενώ ήταν στο έδαφος.

- 58' Η μπάλα κόλλησε στη περιοχή της ΠΑΕΕΚ, στο τέλος ο Πρόσεκ καταφέρνει να ελέγξει προ του Τσέποβιτς.

- 59' Κίτρινη του Φωτίου στον Ενόχ πάνω στον Γιούστε. Δυνατό φάουλ!

- 60' Ταλαιπώρησε την άμυνα της ΠΑΕΕΚ ο Παπουλής, δεν βρήκε χώρο για να σουτάρει, έδιωξαν μετά από διαδοχικές άμυνες οι της ΠΑΕΕΚ.

- 61' Ο Ψάλτης στην θέση του Χούμποτσαν.

- 62' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Πάρη Ψάλτη! Ο Τσέποβιτς έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα στρώνεται στον Ψάλτη απέναντι από τον Πρόσεκ, το σουτ πολύ άστοχο!

- 64' Πιέζει η Ομόνοια!

- 65' Ατομική προσπάθεια του Δημητρίου που ταλαιπώρησε για λίγο τον Λάνγκ, στο έδαφος ο Κύπριος διεθνής μπακ, συνεχίζει το παιχνίδι.

- 66' Κόρνερ η Ομόνοια.

- 66' Δοκάρι για την Ομόνοια με το απευθείας κτύπημα του Γκόμεθ! Στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

γηφγηφγηφγηφγηφγηφγηφγηφγηηφηφηφγ

Μπαίνουμε σε λίγο στο 70λεπτό, ετοιμάζει και τις κινήσεις του ο Μάκης Σεργίδης.

- 70' Σπρώξιμο του Έσελινγκ στον Κακουλλή την ώρα της εκτέλεσης του πλαγίου. Συνεχίζεται το ματς...

- 71' Έξοδος του Πρόσεκ προ του Τσέποβιτς που δεν πρόλαβε να εκτελέσει...

φγδφγδφγδγδγδγφγδφγδφγγδφ

- 73' Κόρνερ κερδίζει ο Λέτζιακς.

- 73' Ο Παπουλής εκτέλεσε, ο Πρόσεκ σταθερά.

- 74' Κόρνερ η Ομόνοια, κεφαλιά ο Γιούστε άουτ η μπάλα.

- 75' Οι Αριστοτέλους και Καπαρτής στις θέσεις των Χαραλάμπους και Μπάμπιτς.

- 76' Άμυνα του Δημητρίου πάνω στον Παπουλή, εξαιρετικός ο διεθνής μπακ γι' ακόμη ένα ματς.

- 77' Κόρνερ η Ομόνοια, κάθετη του Κακουλλή, διώχνει ο Φραγκέσκου.

- 78' Ο Γκόμεθ εκτέλεσε, έδιωξαν ηρωικά της ΠΑΕΕΚ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο δεκάλεπτο, η ΠΑΕΕΚ έχει τις απαντήσεις σε όλες τις επιθέσεις της Ομόνοιας.

- 80' Σουτ του Αριστοτέλους, δεν ανησυχεί ο Φαμπιάνο.

- 81' Κλέβει ο Δημητρίου, κάνει το ανέβασμα, στην συνέχεια χάνει την μπάλα.

- 83' Οι Μιξ και Γκόμεθ περνάνε εκτός, οι Παναγιώτου και Τζιωνής στον αγωνιστικό χώρο.

- 84' Χέρι του Κακουλλή, φάουλ.

- 85' Ο Άντρις Νεοφύτου στην θέση του Ενόχ.

- 87' Οφσάιντ ο Νάντο, σταματά η φάση.

- 88' Γύρισμα του Λοϊζου, ο Κακουλής έκανε την προσπάθεια, ο Πρόσεκ αγκαλιάζει την μπάλα.

- 89' Άμυνα σπουδαία του Φραγκέσκου πάνω στον Λέζιακς.

- 90' Κίτρινη στον Ψάλτη πάνω στον Νάντο.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων. Στο έφαφος ο Νάντο.

- 90+2' Μπαλιά του Παναγιώτου, άουτ.

- 90+3' Πλάγιο για την ΠΑΕΕΚ.

- 90+4' Αλλαγή η ΠΑΕΕΚ, ο Νάντο εκτός, μέσα ο Χατζηκωνσταντή. Εκτός και ο Ντίας για να πάρει την θέση του ο Τίμερμανς.

- 90+5' Σέντρα του Λοϊζου, ο Πρόσεκ εκεί!

Εντεκάδες:

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Έσελινγκ, Ντίας, Σουμαορό, Δημητρίου, Νάντο, Χαραλάμπους (Αριστοτέλους 75'), Ενόχ (Νεοφύτου 85'), Μπάμπιτς (Καπαρτής 75'), Κούρος, Φραγκέσκου.

Στον πάγκο: Μαυρομούστακος, Παναγιώτου, Χατζηκωνσταντή, Ορ, Αριστοτέλους, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Καπαρτής, Γιάνσεν, Τίμερμανς, Νεοφύτου.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Γιούστε, Χούμποτσαν (Ψάλτης 61'), Γκόμεθ (Τζιωνής 83'), Λέζιακς, Μπασιρού (Παπουλής 46'), Ζαχαρίου (Κακουλλής 46'), Λανγκ, Ντίσκερουντ (Παναγιώτου 83'), Τσέποβιτς, Λοίζου

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Κίκο, Ιγιάγι, Παπουλής, Κακουλλής, Χαραλάμπους, Παναγιώτου, Τζιωνής, Ντούρις

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος