Ήρθε απ' τον πάγκο και το... γύρισε ο Ρουσιάς!

- 08.02.2021

Τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Ερμή! Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής το βράδυ της Δευτέρας (08/02), οι "φτεροπόδαροι" υποδέχθηκαν την Δόξα, έχαναν με 1-0 απ' το γκολ του Κίκας στυο ξεκίνημα του β' μέρους αλλά το... γύρισαν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ονησίφορο Ρουσιά! Ο πρώτος σκόρερ του Ερμή έμεινε αρχικά στον πάγκο, μπήκε στο παιχνίδι όταν η Δόξα σκόραρε και αρχικά έδωσε ασίστ στον Κοβάσεβιτς για το 1-1 και στο 90+3' σκόραρε για το τελικό 2-1!

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, παιχνίδι κέντρου.

-8' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Σέντρα του Μιντίκκη από δεξιά, κεφαλιά του Σαντίκ, λίγο έξω η μπάλα.

-16' μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Μετά από φάση διαρκείας, ο Κίκας έκανε το σουτ απ' την μικρή περιοχή, αλλά δεν βρήκε στόχο.

-19' Σουτ του Μέιρα, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-25' Μακρινό σουτ του Κύπρου, σταθερά ο Σισκόφσκι.

-30' Μισάωρο στο ματς. Παραμένει το 0-0.

-33' Κεφαλιά του Ντίας, λίγο έξω η μπάλα. Ανέβηκε ο Ερμής στα τελευταία λεπτά.

-Τέλος ημιχρόνου, στο 0-0.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-47' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Στον Κίκας για φάουλ στον Γαβριήλ.

-50' ΓΚΟΛ για την Δόξα με τον Κίκας! Εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μουκτάρη που δεν την βρήκε σωστά, αλλά στρώθηκε στον Κίκας που από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 0-1!

-55' Διπλή αλλαγή για τον Ερμή. Ρουσιάς και Γκάταριτς μέσα, Κύπρου και Κυριακίδης έξω.

-60' Έγινε πιο επιθετικός ο Ερμής μετά τις αλλαγές του, ψάχνει την ισοφάριση.

-64' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα. Μπιλάλ αντί Καρλίτος.

-67' Καλό σουτ του Γκάταριτς, σταθερά ο Σισκόφσκι.

-68' ΓΚΟΛ για τον Ερμή με τον Κοβάσεβιτς! Ο Ρουσιάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Δόξας από αριστερά και έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τον Κοβάσεβιτς που πλάσαρε εύστοχα για το 1-1!

-74' Αλλαγή για την Δόξα. Γκίλσον αντί Ασαμόα.

-76' Ευκαιρία για τον Ερμή. Ο Κοβάσεβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Σισκόφσκι ήταν σε ετοιμότητα, βγήκε και έδιωξε με τα πόδια.

-77' Αλλαγή για τον Ερμή. Καραγκούνης αντί Σιντιμπέ.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ερμής είναι η ομάδα που πιέζει.

-85' Αλλαγή για τον Ερμή. Παπαθανασίου αντί Κοβάσεβιτς.

-88' Αλλαγή για την Δόξα. Χριστοφή αντί Κίκας.

-89' Καλό σουτ του Γκάταριτς, δύσκολα σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' ΓΚΟΛ για τον Ερμή με τον Ρουσιά! Κεφαλιά πάσα του Παπαθανασίου, ο Ρουσιάς με άψογο πλασέ νίκησε τον Σισκόφσκι για το 2-1!

-Τέλος αγώνα.

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα, Κύπρου (55'Γκάταριτς), Ντίας, Φόλμπρεχτ, Κοβάσεβιτς (85'Παπαθανασίου), Χολτ, Κυριακίδης (55'Ρουσιάς), Σιντιμπέ (77'Καραγκούνης).

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Καραγκούνης, Ρουσιάς, Παπαθανασίου, Καϊσερλίδης, Αλαμπρίτης, Σάντο, Γκάταριτς, Γεωργίου.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Καρλίτος (55'Μπιλάλ), Ασαμόα (74'Γκίλσον), Τραϊτσέφσκι, Γκολομπάρτ, Μιντίκκης, Κίκας (88'Χριστοφή).

Στον πάγκο: Παρασκευάς, Γκίλσον, Λούις Κάρλος, Χαμντί, Χριστοφή, Μπουλότ, Άδωνη, Γκλίσικ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κίκας.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

Α' Βοηθός: Τζιωρτζής Ομηρος

Β' Βοηθός: Μαρίνου Μιχάλης

4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

AVAR: Καλογήρου Μάριος