Ήττα με δοκιμές για το ΑΠΟΕΛ (Φώτος)

- 09.07.2019

Με ήττα 1-4 ολοκλήρωσαν το τρίτο φιλικό προετοιμασίας οι «γαλαζοκίτρινοι».

Με ήττα 1-4 ολοκλήρωσαν το τρίτο φιλικό προετοιμασίας οι «γαλαζοκίτρινοι». Σ’ ένα αγώνα διάρκειας 100 λεπτών (50 στο πρώτο και 50 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο) ο Πάολο Τραμεντζάνι έδωσε αγωνιστικά λεπτά σχεδόν σε όλους τους ποδοσφαιριστές. Καλό πρώτο ημίχρονο, ελάχιστες φάσεις στο δεύτερο από τις δυο ομάδες. Κρατάει την διάθεση για δημιουργία καθώς και τον τρόπο που ήρθε η ισοφάριση στο πρώτο μέρος, δουλειά στην αμυντική συμπεριφορά. Πρώτη γεύση για Πάβλοβιτς που έπαιξε για 50 λεπτά.​ Σκόραρε ο Τάμαρι. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

- Έναρξη του αγώνα

- 5' Φάουλ κέρδισε η Ριέκα σε καλό σημείο. Εκτέλεση του Gorgon η μπάλα απομακρύνεται...

- 6' ΓΚΟΛ για την Ριέκα 0-1. Ο Colak σκόραρε μετά από λάθος εκτίμηση του Γιάκολις. Ο Κροάτης γύρισε με το κεφάλι προς τον Μπέλετς, αδύνατο γύρισμα, ο Colak το εκμεταλλεύτηκε και άνοιξε το σκορ.

- 8' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, μόλις άουτ η μπάλα! Καλή εκτέλεση.

- 13' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το κόρνερ, τη πρώτη κεφαλιά ο Μερκής, στη συνέχεια ο Χαλένιους με πλασέ έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

- 17' Καλός συνδυασμός για το ΑΠΟΕΛ από τα δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Γιάκολις, σέντρα με στόχο τον Χαλένιους, λίγο πιο δυνατή, σε κόρνερ διώχνουν οι Κροάτες.

- 21' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ μετά ωραίο συνδυασμό Τάμαρι-Γιάκολις, ο τελευταίος μπήκε στη περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο.

- 23' Πήγε να δημιουργηθεί κίνδυνος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ μετά από λάθος του Γιάκολις, κόρνερ για την Ριέκα.

- 37' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ και 1-1. Ο Τάμαρι με πλασέ σκοράρει και ισοφαρίζει. Όμορφη επιθετική προσπάθεια από τους "γαλαζοκίτρινους" με τον Μπέζιακ να εκτελεί το πλάγιο, ο Χαλένιους άφησε έξυπνα τη μπάλα, βγήκε στο χώρο ο Μάτιτς, με τον Σέρβο να στρώνει υποδειγματικά στον Τάμαρι και να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα.

- 41' ΓΚΟΛ για την Ριέκα και 1-2. Ο Χαλίλοβιτς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή δίνει ξανά το προβάδισμα στους Κροάτες.

- 44' Κίτρινη στον Γιάκολις

- 46' Ευκαιρία για την Ριέκα, ο Τόμετσακ από κοντά έκανε το σουτ, απόκρουση του Μπέλετς!

- 47' Κοντά στην ισοφάριση έφθασε το ΑΠΟΕΛ. Ο Τάμαρι έδωσε στον Χαλένιους μέσα στη περιοχή, ο Σουηδός έβαλε πλάτη τον αμυντικό, γύρισε με τη μπάλα, έκανε το σουτ, άουτ!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου με πολλές αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ

- 53' ΓΚΟΛ για την Ριέκα και 1-3. Μακρινό σουτ, ο Βάτερμαν δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η μπάλα στα δίχτυα.

- 66' Χωρίς φάσεις το φιλικό, οι πολλές αλλαγές επηρέασαν το ματς όπως είναι φυσιολογικό

- 80' Ωραία ατομική προσπάθεια του Σιέλη, πήρε ο Πάβλοβιτς που είχε χώρο, έκανε το δυνατό σουτ, άουτ.

- 84' ΓΚΟΛ για την Ριέκα και 1-4. Με μακρινό σουτ του Busjna, η μπάλα στα δίκτυα. Με τον ίδιο τρόπο και τον ίδιο παίκτη η Ριέκα σκοράρει ξανά.

- 85' Ο Εφραίμ μπροστά στον Κροάτη κίπερ, πάει να τον κρεμάσει, μαζεύει τη μπάλα ο τερματοφύλακας της Ριέκα.

ΤΕΛΟΣ

ΑΠΟΕΛ (πρώτο ημίχρονο): Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Λαφράνς, Γιάκολις, Μιχαϊλοβιτς, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι, Μπέζιακ, Τάμαρι, Χαλένιους

ΑΠΟΕΛ (δεύτερο ημίχρονο): Waterman, Βούρος (Καλογήρου 74'), Ιωάννου, Lafrance (Σιέλης 74'), Αντωνίου, Joãozinho, Γκέντσογλου, Μακρής, Αλωνεύτης, Εφραίμ , Pavlović