Ήττα στο 90+2΄για το “τριφύλλι”

- 29.10.2020

Ψυχρολουσία στο 90+2΄για την Ομόνοια η οποία στην 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League ηττήθηκε με 2-1 από την Αϊντχόφεν στο ΓΣΠ.

Οι πράσινοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο παιχνίδι του ΓΣΠ με τον Γκόμεθ στο 29ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, οι Ολλανδοί ισοφάρισαν με τον Μάλεν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε πολύ καλά χάνοντας μία πολύ μεγάλη ευκαιρία να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ στο 48ο λεπτό με τον Ντούρις.

Οι Ολλανδοί στην συνέχεια ανέβασαν στροφές και στα τελευταία στάδια του αγώνα πίεσαν πολύ την Ομόνοια. Ο Φαμπιάνο έκανε σπουδαίες επεμβάσεις για άλλο ένα παιχνίδι όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στο 90+2΄’όταν ο Μάλεν βρέθηκε σε σημείο βολής εντός περιοχής και κατάφερε να δώσει την νίκη στην PSV κυριολεκτικά στην εκπνοή του αγώνα.

Η Ομόνοια έμεινε στον έναν βαθμό με την Αϊντχόφεν να κερδίζει τους πρώτους τρεις βαθμούς στον όμιλο.

1΄Σέντρα στο παιχνίδι. Καλή επιτυχία στην Ομόνοια. Με τα κόκκινα η Ομόνοια, μαύρα για τους Ολλανδούς.

5΄Ο Τζιωνής έξω από την περιοχή των Ολλανδών μπερδεύεται και χάνει το κοντρόλ.

8΄Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Ντούρις. Ο Λέζιακς έκανε ωραία σέντρα στην καρδιά της περιοχής, ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά όμως ο Mvogo μπλόκαρε.

11΄Κόρνερ για την Ομόνοια.

11΄Το πήγε απευθείας το κόρνερ ο Γκόμεθ! Δύσκολα ο τερματοφύλακας έδιωξε την μπάλα.

12΄Σουτ από τον Μποτεάκ, έξω.

Πολύ καλή η παρουσία της Ομόνοιας στα πρώτα λεπτά.

15΄Ευκαιρια για τους φιλοξενούμενους τώρα. Ατομική ενέργεια από τον Μαντουέκε ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ όμως ο Λανγκ έβαλε την κόντρα και ο Φαμπιάνο μπλόκαρε.

22΄Σουτ από τον Σανγκαρέ, έξω η μπάλα.

29΄ΓΚΟΛ, φοβερό τέρμα ο Γκόμεθ, 1-0 στο ΓΣΠ!! Απίστευτος Γκόμεθ! Η Ομόνοια κερδίζει φάουλ κάτω από τον χώρο του κέντρου. Το έκανε απευθειας αιφνιδιάζοντας τους Ολλανδούς και τον τερματοφύλακα που ήταν εκτός εστίας. 1-0 η Ομόνοια.

40΄Η Ομόνοια αμύνεται, η Αϊντχόφεν προσπαθεί να βρεί το γκολ της ισοφάρισης.

41΄ΓΚΟΛ η PSV, 1-1. O Μάλεν από κοντά μετά από πάσατου Μαντουέκε ισοφαρίζει.

45΄Κεφαλιά από τον Ντούρις μετά από κόρνερ, έξω.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Επιστρέφουν οι δύο ομάδες για την έναρξη του δευτέρου μέρους.

46΄Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

48΄Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια! Λάθος από την άμυνα των Ολλανδών, η μπάλα φτάνει στον Ντούρις ο οποίος απέναντι από τον τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ήταν εκτός θέσης ο τερματοφύλακας, έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Σλοβάκος.

55΄Ο Τέζε κάνει ένα διαγώνιο σουτ, ο Φαμπιάνο πέφτει όμως η μπάλα φεύγει έξω.

60΄Ο Γκέτσε πιέζει τον Φαμπιάνο, πλάγιο η μπάλα για την Ομόνοια.

63΄Κόρνερ για την Ομόνοια από αριστερά. Ο Τζιωνής είναι πίσω από την μπάλα. Απομάκρυναν στο πρώτο δοκάρι οι Ολλανδοί.

64΄Σουτ του Μαξ από πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Φαμπιάνο.

66΄Ευκαιρία για την Αϊντχόφεν. Ο Μάλεν εντός περιοχής, έκανε το σουτ όμως ο Λέζιακς έβαλε την κόντρα και η μπάλα πήγε σε κόρνερ.

Ο Φαμπιάνο βγήκε και μάζεψε εύκολα μετά την εκτέλεση κόρνερ.

69΄Πήγε να περάσει ανάμεσα σε δύο ο Τζιωνής και κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή.

70΄Έξυπνα εκτέλεσε ο Παπουλής το φάουλ. Συρτά ο Ελλαδίτης, η μπάλα μένει για λίγο στην περιοχή όμως δεν βρέθηκε εκεί κάποιος της Ομόνοιας.

72΄Σουτ εντός περιοχής του Ιχαντάρε, έβαλε την κόντρα ο Χούμποτσαν.

77΄Σουτ από τον Μάλεν, πολύ άστοχο.

80΄Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω οι Παπουλής και Ντούρις, μέσα οι Κακουλής και Ασαντέ.

84΄Μεγάλη επέμβαση από τον Φαμπιάνο! Ο Μάλε έκανε το σουτ εντός περιοχής όμως ο Φαμπιάνο του είπε “όχι”.