Κέρδισε το αιώνιο ο ΑΠΟΕΛ - Έριξε τεσσάρα στην ΟΜΟΝΟΙΑ

- 26.12.2021

ΑΠΟΕΛ - ΟΜΟΝΟΙΑ (4-2)

Γαλαζοκίτρινο το αιώνιο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής.

Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Ομόνοια με 4-2! Το “αιώνιο” συνεχίστηκε από το 17ο λεπτό όταν και διακόπηκε λόγω ομίχλης στις 29/11 (Εδώ όσα είχαν γίνει) και το τέλος του βρίσκει την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη και να "πιάνει" το τριφύλλι στους 20 βαθμούς.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

2335555

-Γίνονται οι αλλαγές και αρχίζουμε. Θεοδώρου, Νταουσβίλι, Ντονγκαλά αντί Καρώ, Λουντέμο, Οκριασβίλι για το ΑΠΟΕΛ, Παναγιώτου αντί Μιξ για την Ομόνοια.

ψβββββββ

-17' Συνεχίζουμε με τον Ζαμπάλα να εκτελεί ένα φάουλ.

-20' Μεγάλη ευκαιρία η Ομόνοια με παράλληλο γύρισμα του Λοΐζου, ο Τσεμπάκ έδιωξε προ του Λέτσιακς που ήταν έτοιμος εξ επαφής να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

12215125125

-21' ΓΚΟΛ 1-0! Αντεπίθεση για το ΑΠΟΕΛ, με τον Ντογκαλά να βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Θεοδώρου, αυτός έφυγε ταχύτατα από δεξιά, πάτησε περιοχή και έκανε γύρισμα, με τον Λανγκ να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα του Ουζόχο στην προσπάθειά του να διώξει σε κόρνερ με τάκλιν - Εδώ βιντεο

-25 λεπτά αγώνα. Προσπαθεί να αντιδράσει η Ομόνοια μετά το γκολ, έχει κερδίσει κάποια κόρνερ και βάζει πίεση στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

-27' Κόρνερ του Γκόμεθ, ο Σάβιτς πήγε να διώξει με το κεφάλι, η μπάλα πήρε πάρα πολύ ύψος και "έσκασε" στο έδαφος ακριβώς μπροστά από το δοκάρι του Σκουφέτ όπως φάνηκε στα ριπλέι που προβλήθηκαν.

-29' Σουτ του Λέτσιακς από το ύψος της περιοχής, ο Σάβιτς ήταν εκεί και έβαλε την κόντρα.

-30' Κίτρινη στον Παναγιώτου που τράβηξε από την φανέλα τον Ντογκαλά ο οποίος επιχείρησε να φύγει στην αντεπίθεση.

-32' Δοκάρι! Αγγίζει την ισοφάριση η Ομόνοια. Ωραίο σουτ από τον Παπουλή εκτός περιοχής, η μπάλα στο... σίδερο.

-34' Διακοπή, στο έδαφος ο Σέχου μετά από διεκδίκηση με τον Ζαμπάλα. Μέσα το ιατρικό τιμ της Ομόνοιας.

-35' Συνεχίζουμε...

-37' Ξανά διακοπή. Ο Σέχου είναι στο έδαφος και πάλι. Δεν θα συνεχίσει.

-38' Αναγκαστική αλλαγή, ο Ψάλτης στη θέση του Σέχου. Είναι η δεύτερη αλλαγή, θυμίζουμε, για τον Χένινγκ Μπεργκ.

325326236

-39' ΓΚΟΛ 1-1! Καταπληκτικός συνδυασμός στην αριστερή πτέρυγα από τέσσερις παίκτες της Ομόνοιας: Λέτσιακς-Τζιωνής-Γκόμεθ-Τζιωνής ξανά-Παπουλής και ο Ελλαδίτης που από κοντά θα νικήσει τον Σκουφέτ - Εδώ βίντεο.

-40' Σουτ του Τσέποβιτς, έτοιμος ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ.

-44' Έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι από το ΑΠΟΕΛ, για χέρι του Χούμποτσαν. Έγινε κάθετη σέντρα, ο Χούμποτσαν έκανε κεφαλιά για να απομακρύνει, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Κβιλιτάια και μετά στο χέρι του αμυντικού της Ομόνοιας όπως φάνηκε στο ριπλέι.

-45' Συρτό σουτ του Νταουσβίλι εκτός περιοχής, κάπου κόντραρε και ο Ουζόχο μάζεψε εύκολα.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Εξαιρετικό το πρώτο μέρος. Πολύ γρήγορος ρυθμός, δυο γκολ και δοκάρι για την Ομόνοια. Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε νωρίς, οι πράσινοι αντέδρασαν άμεσα, ήταν καλύτεροι και έφτασαν στην ισοφάριση.

-Αρχίζει το 2ο μέρος, με τον Κακουλλή να ανικαθιστά τον Τσέποβιτς.

-47' ΓΚΟΛ 2-1! Πρώτη επίθεση και γκολ οι γαλαζοκίτρινοι. Ο Κβιλιτάια κράτησε μέσα στο "τετράγωνο" της Ομόνοιας, έστρωσε στον Σατσιά και αυτός από το ύψος της περιοχής έπιασε στην κίνηση το σουτ και νίκησε τον Ουζόχο στην γωνία. Πολύ ωραίο το γκολ από τον μικρό - Εδώ βίντεο.

-53' Τελική οι γαλαζοκίτρινοι που μπήκαν πιο δυνατά... Ο Ζαμπάλα σέντραρε από αριστερά, ο Κβιλιτάια επιχείρησε την φιλόδοξη κεφαλιά, έξω η μπάλα.

-54' Στο έδαφος ο Κβιλιτάια στην περιοχή της Ομόνοιας, μετά από μαρκάρισμα του Χούμποτσαν. Ζήτησε πέναλτι ο Γεωργιανός.

-55' Εξετάζεται από το VAR η φάση.

-55' Καλείται να πάει στο on-field review ο Βασίλης Δημητρίου.

τττττθι

-56' ΠΕΝΑΛΤΙ, η απόφαση του ρεφ μετά που είδε τα ριπλέι.

2333333335

-58' ΓΚΟΛ 3-1! Ψυχραίμος ο Κβιλιτάια στην εκτέλεση, νίκησε τον Ουζόχο και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του - Εδώ βίντεο.

-Καθυστέρηση στην επανέναρξη αφού έπεσαν αντικείμενα από την κερκίδα της Ομόνοιας μετά τον πανηγυρισμό των παικτών του ΑΠΟΕΛ μπροστά στο πέταλο.

-62' Κίτρινη στον Ντογκαλά για φάουλ στον Γκόμεθ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Σκουφέτ.

-Ένταση και "κοκορομαχίες" για λίγα δευτερόλεπτα μετά το φάουλ. Κίτρινη στον Ουζόχο που έφυγε από την εστία του και πήγε να διαματρυρηθεί.

ωψνωψνψωνψωνωνψ

-65' ΓΚΟΛ 3-2! Ο Γκόμεθ σέντραρε κάθετα στην εκτέλεση του φάουλ, ο Λανγκ αφέθηκε ελεύθερος και από κοντά με κεφαλιά νίκησε τον Σκουφέτ - Εδώ βίντεο

-66' Στο έδαφος ο Λοΐζου μετά από "πάτημα" του Ζαμπάλα. Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ έκανε μπαλιά, ο Λοΐζου προσπάθησε να βάλει την κόντρα και ο Αργεντινός τον πάτησε πάνω στη φάση μετά που έκανε την σέντρα.

-67' Ο Βασίλης Δημητρίου καλείται στο on-field review για πιθανή κόκκινη στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ, για επικίνδυνο παίξιμο.

-69' Κίτρινη στον Ζαμπάλα, η απόφαση του ρεφ.

-69' Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Ομόνοιας και αποβάλλεται με κόκκινη ο Σίμος Ταραπουλούζης.

-70' Τώρα επαναρχίζει το ματς...

-72' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντογκαλά έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, έστρωσε στον Σατσιά που πάτησε περιοχή και πλάσαρε τον Ουζόχο που απέκρουσε ασταθώς, ο Σατσιάς κέρδισε ξανά και ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας τον ανέτρεψε σε δεύτερο χρόνο.

54457454545

-74' ΓΚΟΛ 4-2! Ο Νατέλ σκοράρει από το πέναλτι και δίνει ξανά μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του.

-76' Διπλή αλλαγή ο Μπεργκ. Μποτεάκ αντί Λοΐζου και Κίκο αντί Ψάλτη που γίνεται αλλαγή στην αλλαγή.

-Καταπληκτικό το ντέρμπι που βλέπουμε. Έξι γκολ, ένταση, πολύ πάθος και από τις δυο ομάδες, έντονη "συμμετοχή" και από τις χιλιάδες του κόσμου στις κερκίδες.

-78' Κίτρινη στον Παπουλή για φάουλ στον Σατσιά που μένει στο έδαφος.

-Συνεχίζουμε, τελευταίο δεκάλεπτο...

-82' Κίτρινη στον Σατσιά που με τα χέρια έριξε στο έδαφος τον Παπουλή.

-84' Δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Λέτσιακς, έτοιμος ο Σκουφέτ.

-90' Νέα μικροένταση μετά από δυνατό μαρκάρισμα του Χούμποτσαν στον Σατσιά. Κίτρινη στον αμυντικό της Ομόνοιας.

-Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Ακόμα μια κίτρινη, στον Νταουσβίλι για φάουλ στον Παναγιώτου.

-93' Ο Ντιαβαρά στη θέση του Νατέλ.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεμπάκ, Καρώ (17' Θεοδώρου), Βινίσιους, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Λουντέμο (17' Νταουσβίλι), Σατσιάς, Οκριασβίλι (17' Ντονγκαλά), Νατέλ (93' Ντιαβαρά), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγκίρης, Ντανίλο, Πολυκάρπου, Εφραίμ, Ντιαβαρά, Κατσαντώνης, Γουίλερ.

Ομόνοια (Χ.Μπεργκ): Ουζόχο, Λέτσιακς, Σέχου (38' Ψάλτης - 76' Κίκο), Λανγκ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Μιξ (17' Παναγιώτου), Τζιωνής, Λοΐζου (76' Μποτεάκ), Παπουλής, Τσέποβιτς (46' Κακουλλής)

-Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Κίκο, Ψάλτης, Ασημένος, Χαραλάμπους, Μποτεάκ, Ζαχαρίου, Ιγιάγι, Κακουλλής, Ντούρις.

Κίτρινες: Ντογκαλά, Ζαμπάλα, Θεοδώρου, Σατσιάς, Νταουσβίλι / Γκόμεθ, Παναγιώτου, Ουζόχο, Παπουλής, Χούμποτσαν

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος