Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ!

Ο Δικέφαλος του Βορρά κέρδισε με 2-1 τον Ολυμπιακό χάρη στο γκολ του Κρμέντσικ στο 89'. Ξέσπασμα στο τέλος από τον Γκαρσία.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

Ο Κρμέντσικ βρίσκει δίχτυα στο 90' και στέλνει στα ουράνια τον ΠΑΟΚ! Ο Δικέφαλος κατέκτησε το 8ο Κύπελλο στην ιστορία του αφού επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού σε έναν καταπληκτικό τελικό. Ο Βιεϊρίνια άνοιξε το σκορ, ο Εμβιλά είχε ισοφαρίσει.

Το 8ο Κύπελλο στην ιστορία του πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ από το βράδυ του Σαββάτου καθώς επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ. Σε έναν από τους καλύτερους τελικούς των τελευταίων ετών, που λόγω covid19 έγινε σε άδειο γήπεδο, ο Δικέφαλος βρήκε γκολ στο 90' με την χρυσή αλλαγή του Γκαρσία, τον Κρμέντσικ και έφτασε στον τίτλο, στερώντας παράλληλα από τους «ερυθρόλευκους» το νταμπλ.

- Έναρξη στον τελικό

3' Σέντρα του Ουάρντα, κακή κεφαλιά του Σβαμπ, μπλοκάρει ο Σα που κερδίζει και το φάουλ

13' Στην αντεπίθεση οι «ερυθρόλευκοι», ο Μπρούμα σε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, τον νικάει ο Έλληνας γκολκίπερ.

15' Σουτ του Ουάρντα από μακρινή απόσταση, μπλόκαρε ο Σα.

19' Σουτ του Καμαρά, μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

25' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Σωκράτης, μέσα ο Ρέαμπτσιουκ.

26'Κεφαλιά του Ουάρντα, δεύτερη κεφαλιά του Σφιντέρσκι, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σα, που δεν είχε καλή αίσθηση της φάσης.

- 34' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Σφιντέρσκι προλαβαίνει να τσιμπήσει την μπάλα από τον... χαλαρό Εμβιλά, ο Γάλλος τον βρίσκει χαμηλά και δίνεται το πέναλτι. Το κέρδισε με την επιμονή του ο Πολωνός.

- 35' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 0-1! Ο Βιερίνια! Ο Πορτογάλος εκτελεί με δύναμη στη δεξιά γωνία του Σα και ανοίγει το σκορ.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Μπρούμα, μέσα ο Φορτούνης

49' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-1! Στα ίσα ο τελικός με τον Μβιλά! Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Βιεϊρίνια φαίνεται να έχει τον Γάλλο και εκείνος με όλη του την άνεση και εξαιρετικό πλασέ «σκοτώνει» τον Πασχαλάκη.

56' Σέντρα του Φορτούνη με το αριστερό, κεφαλιά-ψαράκι του Μασούρα, προλαβαίνει ο Πασχαλάκης με δεύτερη προσπάθεια να μπλοκάρει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

56' Πρόλαβε ο Σα να μπλοκάρει την μπάλα προ του Σφιντέρσκι.

58' Ο Μπουχαλάκης έκανε μαγική μπαλιά για τον Ελ Αραμπί, γύρισε την μπάλα στον Μασούρα, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

64' Κεφαλιά του Ελ Αραμπί, είναι αδύναμη και μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

80' Καλή σέντρα του Σοάρες, δεν πρόλαβε ο Σφιντέρσκι να κάνει επαφή.

81' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός Ουάρντα και Σφιντέρσκι, μέσα ο Τσιγγάρας και ο Κρμέντσικ.

85' Τετ-α-τετ του Κρμέντσικ με τον Σα, ο Πορτογάλος με τη μύτη του ποδιού του έδιωξε σε κόρνερ.

86' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Μασούρας, μέσα ο Χασάν.

-89' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ και 1-2! Ο Κρμέντσικ σκοράρει στο τελευταίο λεπτό! Ο Τσέχος απέναντι από τον Σα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!