Κυριαρχία με τριάρα και... κερασάκι τον 16χρονο Λοΐζου!

- 22.02.2020

Η εικόνα του αγώνα με την Ε.Ν.Π.

'Αρχισε στις 16:00 στο "ΓΣΠ" το πρώτο χρονικά παιχνίδι για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ανάμεσα σε Ομόνοια και ΕΝΠ. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net είναι από νωρίς στο γήπεδο και σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξή του...

15:52... Συννεφιά και ψιλόβροχο στο ΓΣΠ. Ο κόσμος στις εξέδρες άνοιξε τις ομπρέλες.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' Πρώτη τελική στο ματς. Εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, λίγο έξω η μπάλα.

-4' Πρώτη τελική και για την ΕΝΠ. Συρτό σουτ του Ρουσιά, μπλοκάρει ο Παντίλιμον.

-6' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα σε Μποτεάκ και Ακιντόλα από δεξιά, "χάθηκε" η μπάλα, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Ντάρμπισαϊρ ο οποίος σε κενή εστία απ' την μικρή περιοχή είχε εύκολο έργο για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-9' Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ο Τιάγκο εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Ακιντόλα έκανε την πισινή κεφαλιά από κοντά αλλά δεν βρήκε στόχο.

-10' Έχει σταματήσει η βροχή.

-13' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Λανγκ προσπάθησε με το κεφάλι να επιστρέψει πίσω στον Παντίλιμον, αλλά η πάσα του δεν είχε δύναμη. Ο Ουντότζι επωφελήθηκε και βρέθηκε... φάτσα με τον Παντίλιμον αλλά η κεφαλιά του δεν ήταν καλή, με τον γκολκίπερ της Ομόνοιας να μπλοκάρει εύκολα.

-18' Κίτρινη στον Σταρόκιν για δυνατό φάουλ στον Ακιντόλα. Σωστή η κάρτα.

-25' Έχει τον έλεγχο και την κατοχή μπάλας η Ομόνοια.

-26' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια! Μακρινό σουτ του Λούφτνερ, ο Κλέιμαν απέκρουσε αλλά δεν μπόρεσε να μαζέψει, ο Ακιντόλα πήρε το... ριμπάουντ και έκανε το σουτ από κοντά αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

-29' Απειλεί ξανά η Ομόνοια. Ο Μαυρίας ελίχθηκε από δεξιά και έκανε το παράλληλο γύρισμα όμως το πλασέ του Ματ, που έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι, ήταν άστοχο.

-31' Σειρά του Ακιντόλα, μετά από κάθετη του Κούσουλου, πέρασε τον Μπαρμπόζα και έκανε το σουτ με το αριστερό από καλή θέση αλλά ήταν άστοχος.

-32' Κίτρινη στον Σπόλιαριτς για φάουλ στον Μποτεάκ.

-35' Πιέζει πολύ σωστά η Ομόνοια, δεν αφήνει καθόλου την ΕΝΠ να κυκλοφορήσει μπάλα. Οι παίκτες του Γιανέφσκι κάνουν πολλά και ευκολα λάθη.

-40' Κίτρινη στον Μαυρία για πτώση στην αντίπαλη περιοχή. Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι αλλά απ' τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε ότι ο ρεφ Ροβέρτος Κώστα σωστά δεν έδωσε πέναλτι και τιμώρησε τον παίκτη της Ομόνοιας με κίτρινη, την οποία δέχθηκε αδιαμαρτύρητα.

-44' Ο Ακιντόλα κέρδισε στο σπριντ τον Σταρόκιν και έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή, αλλά ο Ματ έχασε την ισορροπία του και δεν κατάφερε να σουτάρει.

-45+1' Γύρισμα του Μποτεάκ από δεξιά, πλασέ του Τιάγκο στην κίνηση, έπεσε και μάζεψε ο Κλέιμαν.

-45+2' Ζητά πέναλτι η Ομόνοια. Σέντρα του Μποτεάκ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ριέρα το οποίο είχε κολλημένο στο στήθος γι' αυτό και ο ρεφ έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Σαντίκ και Κοσμά αντί Ρουσιά και Αγκίρι.

-53' Πιο... ζωντανή σε σχέση με το πρώτο μέρος η Ένωση. Πιο ψηλά οι γραμμές, ψάχνει τον τρόπο να απειλήσει για την ισοφάριση.

-56' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Σέντρα του Θεοδώρου από αριστερά, ο Λούφτνερ έκοψε με το κεφάλι αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ουντότζι που έκανε το βολέ στην κίνηση αλλά ο Παντιλίμον ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε δύσκολα.

-57' Κίτρινη στον Κοσμά που έκοψε την αντεπίθεση της Ομόνοιας με φάουλ στον Ακιντόλα. Ήταν στο όριο και χάνει το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.

-62' Ο Ακιντόλα έκλεψε την μπάλα απ' τον Σταρόκιν, μπήκε απειλητικά στην αντίπαλη περιοχή αλλά ολιγώρησε και έχασε απ' τον Μπαρμπόζα.

-65' Μακρινό σουτ του Ακιντόλα με το αριστερό, έξω η μπάλα.

-74' Τρίτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Κολοκούδιας αντί Ουντότζι.

-75' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ακιντόλα εξέθεσε ξανά τον Σταρόκιν στο σπριντ, τον πέρασε με ευκολία και μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έφτασε απέναντι στον Κλέιμαν αλλά το γύρισμα του δεν ήταν καλό και έδιωξε ο Μπαρμπόζα.

-80' Από μία κίτρινη σε Μπαρμπόζα και Ακιντόλα. Ο πρώτος για το φάουλ που έκανε και ο δεύτερος για την αντίδρασή του να σπρώξει τον αμυντικό της ΕΝΠ.

-82' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Κούσουλο! Ο Μποτεάκ εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι, ο Κοσμά δεν μπόρεσε να διώξει και ο Κούσουλος από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

-83' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια. Λοΐζου αντί Ακιντόλα.

-85' Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής αντί Ντάρμπισαϊρ.

-86' Κίτρινη στον Μουλαζίμη που σταμάτησε με φάουλ τον Κακουλλή που ήταν έτοιμος να μπει στην αντίπαλη περιοχή.

-90' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Λοΐζου! Γκολάρα απ' τον μικρό που πήρε την μπάλα από δεξιά, συνέκλινε προς τα μέσα, πέρασε δύο αντιπάλους και όντας έξω απ' την περιοχή έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, νικώντας τον Κλέιμαν για το 3-0!

-Τέλος αγώνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παντίλιμον, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Μαυρίας, Κούσουλος, Γκόμες, Τιάγκο, Ακιντόλα (83'Λοΐζου), Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊρ (85'Κακουλλής).

Στον πάγκο οι Κυριακίδης, Παναγιώτου, Μανρίκε, Στυλιανού, Χαραλάμπους, Ορτέγα, Λοΐζου, Κακουλλής, Μίκου.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Σταρόκιν, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόζα, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Ουντότζι (74'Κολοκούδιας), Αγκίρι (46'Κοσμά), Θεοδώρου, Ρουσιάς (46'Σαντίκ).

Πέτρου, Α. Κυριάκου, Κ. Κυριάκου, Κουμής, Κοσμά, Μαϊσουράντζε, Ανδρέου, Κολοκούδιας, Σαντίκ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαυρίας, Ακιντόλα / Σταρόκιν, Σπόλιαριτς, Κοσμά (6η), Μπαρμπόζα, Μουλαζίμης.

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής:  Ευαγόρου Ευαγόρας

4ος Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης