(LIVE) ΑΕΛ 1-0 Ανόρθωση

- 22.11.2020

Παίρνει προβάδισμα η ομάδα της Λεμεσού

Στις 18:00 άρχισε το μεγάλο παιχνίδι στο Τσίρειο ανάμεσα σε ΑΕΛ και Ανόρθωση. Η ιστοσελίδα μας είναι εκεί.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή

-Όπως σε όλα τα παιχνίδια, οι παίκτες έκαναν πάσες στα πρώτα 30' δευτερόλεπτα, ως ένδειξη στήριξης στις μικρές κατηγορίες

-2' Πρώτη καλή φάση με πλασέ του Αβραάμ ακριβώς έξω απ' την περιοχή, έτοιμος ο Λόρια

-5' Σέντρα του Σελίν, κεφαλιά του Καλτσά υπό πίεση, πάνω απ' τα δοκάρια

-Γρήγορος ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, μπήκαν ορεξάτες οι δυο ομάδες

-15' Επικίνδυνη σέντρα του Ριέρα, την υστάτη ο Καλτσάς με κεφαλιά διώχνει προ του Μαέ

-15 λεπτά στο Τσίρειο. Πιο επιθετική η ΑΕΛ, κρατά μπάλα και έχει πιο ψηλά τις γραμμές της

-Πιο αργός ο ρυθμός από το 10' και μετά

-21' Σουτ του Ντανίλο εκτός περιοχής, πάει ψηλά

-25 λεπτά. Η ομάδα του Κέρκεζ εξακολουθεί να κρατά τη μπάλα και να ψάχνει τους διαδρόμους προς την εστία του Λόρια

-30' Ο Μαέ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, έστρωσε στον Ριέρα αλλά αυτός έχασε το κοντρόλ της μπάλας. Χάθηκε καλή προϋπόθεση

-31' Κεφαλιά του Μανιά μετά από κόρνερ, παράλληλα με την εστία η μπάλα

-34' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Τόρες γέμισε από δεξιά, ο Λόρια έκανε άστοχη έξοδο και ο Αβραάμ εξ επαφής αλλά υπό στενό μαρκάρισμα αστόχησε με κεφαλιά

-40' Aπευθείας χτύπημα φάουλ του Αβραάμ, κοντράρει και πάει κόρνερ

-Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις. Ήταν πολύ καλύτερη η ΑΕΛ, κράτησε τη μπάλα (58%) και γυρόφερνε την περιοχή του Λόρια. Έφτιαξε 2-3 καλές φάσεις αλλά της έλειψε το γκολ. Από την άλλη, υστέρησε πολύ η Ανόρθωση που δεν ήταν απειλητική. Ο Κετσπάγια δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος από τους ποδοσφαιριστές του

-Έναρξη στο β' μέρος με δυο αλλαγές από τον Τιμούρ. Κορέια, Κβιλιτάια στις θέσεις Σελίν, Μανιά

-Δέκα λεπτά χωρίς καλή φάση στο β' μέρος. Δεν έχει ρυθμό το ματς, πολλές οι διακοπές

-59' H πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ανόρθωσης στο ματς. Ο Ελουντού γέμισε από αριστερά, ο Καλτσάς έπιασε απευθείας το σουτ εντός περιοχής, σε κόρνερ ο Βοζίνια

-62' Σουτ του Ντανίλο ακριβώς εκτός περιοχής, η μπάλα χτυπά στο χέρι του Αρτυματά. Διαμαρτυρίες από την ΑΕΛ ότι έπρεπε να δοθεί πέναλτι. Ο Αρτυματάς ήταν μέσα στην περιοχή, από την στιγμή που σφύριξε παράβαση ο διαιτητής, έπρεπε να δώσει πέναλτι

-63' Ο Μαέ εκτελεί το φάουλ, έξω η μπάλα

-66' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ! Ο Τόρες από δεξιά μπήκε στην περιοχή, ο Κορέια τον μάρκαρε, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μαέ που από κοντά πλάσαρε τον Λόρια

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αβραάμ, Νταβόρ, Ριέρα, Κέρκεζ, Τόρες, Αντωνίου, Ράσο, Κυριάκου, Ντανίλο, Μαέ

-Στον πάγκο Κεραυνός, Πρόσεκ,Τεσέιρα, Αντάμοβιτς, Έουλερ, Παπαφώτης, Κωνσταντινίδης, Μπάμπιτς, Μελαναρκίτης

Ανόρθωση: Λόρια, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Γκαλίτσιος, Σελίν (46' Κορέια), Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μίχα, Καλτσάς, Ελουντού, Μανιάς (46' Κβιλιτάια)

-Στον πάγκο Παπαδόπουλος, Πηλέας, Χουσμπάουερ, Π. Αρτυματάς, Παρούτης, Μαργκάσα, Χριστοφή

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος

Παρατηρητής: Αργυρού Μιχάλης

Πηγή: kerkida.net