Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ & Πόρτο στα προημιτελικά Champions League

- 07.03.2019

Πότε συνεχίζονται οι επαναληπτικοί αγώνες.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Πόρτο πέρασαν χθες βράδυ στα προημιτελικά του Champions League.

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της 2-0 του πρώτου αγώνα και γνώρισε στον επαναληπτικό της φάσης των «16» του Champions League, την ήττα με 1-3 από την εκπληκτική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία πήγε στο Παρίσι χωρίς 10(!) βασικά της στελέχη λόγω τραυματισμών και τιμωριών.  Η Γιουνάιτεντ, αν και είχε παθητικό ρόλο σχεδόν σε ολόκληρο το ματς, εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη των Παριζιάνων στο πρώτο ημίχρονο και βρήκε δύο γκολ με τον Λουκάκου (2’, 30)’, ενώ ο Μπερνάτ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους γηπεδούχους (12’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί δεν φρόντισε να καθαρίσει την πρόκριση και κράτησε ζωντανή την αντίπαλό της. Η Γιουνάιτεντ έπαιξε τα ρέστα της στο φινάλε του ματς και της βγήκε όταν το VAR και ο Σκόμινα αποφάσισαν ότι ήταν πέναλτι ένα χέρι του Κιμπεπέ ύστερα από σουτ του Νταλότ και ο Ράσφορντ νικώντας τον Μπουφόν (90+4’) ολοκλήρωσε τον θρίαμβο.

Έτσι, έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης που προκρίνεται εκτός έδρας, έχοντας ηττηθεί στην έδρα της με δύο γκολ διαφορά.

Η Πόρτο επικράτησε στην παράταση, μέσα στο «Estádio do Dragão», της Ρόμα με 3-1. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα το σκορ ήταν στο 2-1 για την Πόρτο, ενώ με το ίδιο σκορ είχε νικήσει εντός έδρας η Ρόμα, και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, με την Πόρτο να παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά μετά από πέναλτι στο 117` του Telles  για την υπόδειξη του οποίου χρησιμοποιήθηκε το VAR.

Στα προημιτελικά της διοργάνωσαν πέρασαν την Τρίτη Τότεναμ και Άγιαξ.

Οι επαναληπτικοί αγώνες συνεχίζονται στις 12-13 Μαρτίου. Στις 12 Μαρτίου θα διεξαχθούν οι αγώνες Γιουβέντους - Ατλέτικο Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι – Σάλκε και στις 13 Μαρτίου, θα διεξαχθούν οι αγώνες Μπαρτσελόνα - Λιόν και Μπάγερν Μονάχου – Λίβερπουλ.