ΜΑΤΣΑΡΑ με... απ' όλα και "ερυθρόλευκο" φινάλε!

- 11.01.2020

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

Άρχισε στις 17:00 στο "Τσίρειο" ο αγώνας ανάμεσα σε ΑΕΛ και Νέα Σαλαμίνα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξή του...

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

g54rf5gf43rgv

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια καλή τελική μέχρι στιγμής.

-9' Σουτ του Αγκάνοβιτς από καλή θέση, άστοχο.

-10' Πιο επιθετική η ΑΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο. Κέρδισε δύο φάουλ σε καλή θέση για σέντρα και ένα κόρνερ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-11' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Πάνω που γράψαμε για την επιθετικότητα της ΑΕΛ, ήρθε ο Κίνγκσλεϊ! Ο Κορέια πέρασε στον Σίμπσον που έκανε το σουτ από αριστερά εντός περιοχής. Ο Βοζίνια έδιωξε, αλλά όχι σωστά με την μπάλα να φτάνει στον "Κινγκ" που ακολουθούσε την φάση και σκόραρε εύκολα από κοντά για το 0-1!

-12' Ωραίο σουτ του Αβραάμ, δύσκολα σε κόρνερ ο Κίσσας.

-20' Κρατά μπάλα η ΑΕΛ, αμύνεται σωστά η Νέα Σαλαμίνα και δεν επιτρέπει στους αντίπαλους να... πατήσουν περιοχή.

-25' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός, χωρίς καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά.

-28' Κίτρινη για Ζντραφκόφσκι. Ο παίκτης της ΑΕΛ μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος, ζητώντας πέναλτι. Ο Βασίλης Δημητρίου ήταν κοντά στην φάση και σωστά του έδειξε την κίτρινη, αφού ο Κύπρος Χριστοφόρου που ήταν στην φάση όχι μόνο δεν τον βρήκε, αλλά τράβηξε και προς τα πίσω το πόδι του.

-31' Κίτρινη και στον Σίμπσον, για απρόσεκτο παίξιμο πάνω στον Ζντραφκόσκι σε εναέρια διεκδίκηση.

-35' Κι άλλη κίτρινη. Καθυστερημένη προβολή του Μαριάνοβιτς στον Ζντραφκόσκι, σε μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου.

-39' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Λαμπό έκανε την ωραία μπαλιά από δεξιά, ο Ελουντού πρόλαβε και... τσίμπησε την μπάλα προ του Βοζίνια όμως πήγε αρκετά πλάγια και δεν μπόρεσε να εκτελέσει. Στην συνέχεια απ' την πίεση του γκολκίπερ της ΑΕΛ, η ευκαιρία χάθηκε.

-40' Ο Μαέ δέχθηκε την πάσα εντός περιοχής και έκανε το σουτ, όμως ο Σέζαρ έβαλε σωστά την κόντρα.

-42' Σουτ του Σίμπσον από πλάγια θέση εντός περιοχής, δύσκολα ο Βοζίνια.

-43' ΔΟΚΑΡΙ για τη Νέα Σαλαμίνα! Εκτέλεση φάουλ του Μαριάνοβιτς, η μπάλα χτύπησε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και έφυγε έξω.

-45' Απειλεί ξανά η Νέα Σαλαμίνα. Γέμισμα του Χριστοφόρου, ο Σίμπσον κατέβασε εντός περιοχής ανάμεσα στα στόπερ της ΑΕΛ αλλά του... έφυγε το κοντρόλ και πρόλαβε ο Βοζίνια.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-49' Μακρινό σουτ του Τεϊξέιρα, άστοχο.

-51' Ωραία ενέργεια του Ράσο αλλά το σουτ του με το αριστερό δεν βρήκε στόχο.

-59' Κοκκινη για την ΑΕΛ. Δεύτερη κίτρινη για τον Ζντραφκόφσκι. Αντεπίθεση της Σαλαμίνας, ο Ρέινολντς τροφοδότησε τον Ελουντού. Αυτός στο ένας με έναν πέρασε τη μπάλα στα αριστερά του Ζντραφκόσκι και έφυγε απο δεξιά, με τον Ζντραφκόσκι να τον ρίχνει στο έδαφος και τον ρεφ να τον τιμωρεί με δεύτερη κίτρινη.

-60' Κεφαλιά του Λαμπό, λίγο έξω.

-63' Πρώτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Νουρ αντί Μαριάνοβιτς

-64' Πρώτη αλλαγή και για την ΑΕΛ. Αντάμοβιτς αντί Γκοντάλ.

-66' Δυνατό σουτ του Αγκάνοβιτς από καλή θέση, εντυπωσιακά ο Κίσσας.

-67' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Αντρέ Τεϊξέιρα! Εκτέλεση κόρνερ του Αβραάμ από αριστερά, κεφαλιά του προωθημένου Τεϊξέιρα και 1-1!

-71'Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ. Αντωνίου αντί Μαέ.

-73' Δεύτερη αλλαγή για την Σαλαμίνα. Σιαθάς αντί Σαν Ρομάν.

-75' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ! Ο Σέζαρ ανέτρεψε καθαρά τον Χουράδο, σωστή η υπόδειξη του ρεφ Δημητρίου.

-76' Εκτελεί το πέναλτι ο Χουράδο, πέφτει στην δεξιά του γωνία ο Κίσσας και αποκρούει! Παραμένει το 1-1.

ργ;5η4γ4η4η4

-78' Φοβερή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ελουντού... άδειασε τον Τεϊξέιρα και έκανε το πλασέ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο έξω η μπάλα.

-81' Ξανά ο Κίσσας! Ωραία εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο κήπερ της Σαλαμίνας.

-82' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Παντελή αντί Αβραάμ.

-84' Κίτρινη στον Αντάμοβιτς, για δυνατό τάκλιν στν Ρέινολντς. Ήταν στο όριο και χάνει το παιχνίδι με την ΑΕΛ.

-85' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Τισντέλ αντί Ελουντού.

-85' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Σίμπσον! Εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ ο Κορέια, βρήκε τον Σίμπσον που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και σκόραρε για το 2-1. Το γκολ ωστόσο δεν έπρεπε να μετρήσει αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έγινε η πάσα απ' τον Κορέια.

-89' Λάθος του Ράσο, σουτ του Τισντέλ από κοντά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+3' Κίτρινη στον Παντελή για φάουλ στον Χριστοφόρου.

-Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Μεντόγιεβιτς, Αβραάμ (82'Παντελή), Ζντραφκόφσκι, Μαέ (71'Αντωνίου), Αγκάνοβιτς, Γκοντάλ (64'Αντάμοβιτς), Χουράδο,  Ράσο, Κυριάκου.

Στον πάγκο οι Πρόσεκ, Αντάμοβιτς, Αντωνίου, Γερολέμου, Αβραάμ, Παντελή, Καψός, Ν. Τεϊξέιρα, Φραντζής.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπότ, Κορέϊρα, Σέζαρ, Σαν Ρομάν (73'Σιαθάς), Ρέινολντς, Μαριάνοβιτς (63'Νουρ), Ελουντού, Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ.

Στον πάγκο οι Βεσελόφσκι, Νουρ, Μαουρίσιο, Παναγή, Σιαθάς, Τισντέλ, Νικολάου, Χατζηκωνσταντή.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντάμοβιτς (3η), Παντελή - Σίμπσον, Μαριάνοβιτς.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Ζντραφκόφσκι (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης

4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος