Σπουδαία νίκη η ΑΕΛ, 2-1 την Ανόρθωση στο δεύτερο ντέρμπι της μέρας.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-Πέντε λεπτά χωρίς κάτι αξιοσημείωτο. Η μπάλα στον χώρο του κέντρου.

fghhfhffh

-8' Πρώτη καλή φάση. Μετά από κάθετη στον Χριστοδουλόπουλο, ο Βοζίνια βγήκε έγκαιρα και τον πρόλαβε. Στην σύγκρουση ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έμεινε στο έδαφος και τώρα έχουμε διακοπή. Ο Ελλαδίτης ζήτησε πέναλτι, "τίποτα" από τον διαιτητή που ήταν κοντά.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday.

-11' Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι.

-15 λεπτά. Πολλές οι διακοπές, δεν έχει ρυθμό το ντέρμπι προς το παρόν.

4377777

-17' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ! Ο Έουλερ σέντραρε κάθετα με χτύπημα φάουλ, ο Αραγιούρι έσκυψε αλλά χτύπησε πάνω του η μπάλα και ο Λόρια που δεν είχε χρόνο να αντιδράσει, την είδε να καταλήγει στα δίκτυά του. Αυτογκόλ από τον Φινλανδό.

989889980

-23' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Καλτσάς σέντραρε με φάουλ από αριστερά, ο Βοζίνια έδιωξε με γροθιές, ο Ουάρντα ήταν στην σωστή θέση, πήρε το "ριμπάουντ" και με πλασέ υπό πίεση ισοφάρισε άμεσα.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

-Δυο γκολ σε ένα εξάλεπτο από δυο στατικές φάσεις.

ωψμψωμωψμ

-26' ΓΚΟΛ 2-1! Καταπληκτικό θέαμα στο Τσίρειο μετά το κακό ξεκίνημα. Και αυτό το γκολ από στατική φάση. Ο Μάζουρεκ με ένα φάουλ από αριστερά έστρωσε στον Έουλερ που από το ύψος της περιοχής πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ με "κομπίνα".

-Και τρίτο γκολ από "στημένη" μπάλα.

-Χωρίς την παραμικρή φάση μετά το δεύτερο γκολ της ΑΕΛ.

-35' Μεγάλη, διπλή ευκαιρία η Ανόρθωση. Ο Ρισβάνης μετά από κόρνερ κέρδισε την κεφαλιά, ο Βοζίνια έβγαλε την δύσκολη απόκρουση και ξανά ο Ελλαδίτης με εξ επαφής προβολή σε δεύτερο χρόνο, έστειλε τη μπάλα έξω.

-42' Ευκαιρία ξανά η ομάδα του Τιμούρ. Ο Ουάρντα σέντραρε, ο Πόποβιτς με κεφαλιά ήταν άστοχος.

-44' Κίτρινη στον Ριστέφσκι για φάουλ στον Καλτσά στο κέντρο του γηπέδου, πρώτη στο ματς.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Μουδιασμένο ξεκίνημα, εξαιρετική η συνέχεια. Θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον το 2ο ημίχρονο.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές.

-48' Τελική οι φιλοξενούμενοι με τον Ουάρντα, άστοχο το πλασέ από διαγώνια αριστερά στην περιοχή.

-48' Κίτρινη στον Ρισβάνη για σπρώξιμο στον Μάζουρεκ.

-58' Ο Ντέλετιτς στη θέση του Πόποβιτς.

-58' Κίτρινη στον Χούσμπαουερ για φάουλ στον χώρο του κέντρου, τρίτη στο ντέρμπι που έχει πάρα πολλά φάουλ.

-59' Έτοιμος ο Λόρια σε μια αδύναμη κεφαλιά του Μαΐντεβατς.

-Μια ώρα παιχνιδιού, λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος.

-62' Κάρτα και στον Νταβόρ για επικίνδυνο πάτημα στον Καλτσά ακριβώς έξω από την περιοχή του Βοζίνια.

-64' Πρώτη κίνηση και ο Κέρκεζ, ο Τσάβεζ αντί του Μαΐντεβατς.

-65' Κίτρινη και στον Μεντόγιεβιτς που ζήτησε πολύ έντονα ένα πλάγιο άουτ που δόθηκε υπέρ της Ανόρθωσης. "Βροχή" από κάρτες από τον Λούκα Σωτηρίου.

-66' Ευκαιρία η Ανόρθωση. Ο Καλτσάς γέμισε με κόρνερ, ο Ρισβάνης έκανε την προβολή, ο Βοζίνια ήταν έτοιμος.

-68' Διπλή αλλαγή ο Τιμούρ. Ρουσιάς αντί Λάζαρου, Αμπαρτζουμιάν αντί Καλτσά.

568856568568856

-72' Διαμαρτυρίες από την ΑΕΛ γιατί σε πάσα του Τσάβεζ μέσα στην περιοχή της Ανόρθωσης, η μπάλα χτύπησε στον Λούκα Σωτηρίου ο οποίος σταμάτησε το παιχνίδι και έδωσε τη μπάλα στους φιλοξενούμενους.

-73' Κίτρινη στον Βοζίνια για διαμαρτυρίες για την προηγούμενη φάση.

-75' Ο Πελέ στη θέση του Μάζουρεκ.

-75' Ο Χριστοφή στη θέση του Αντωνιάδη, ο Αβραάμ στη θέση του Κορέια. Ρισκάρει ο Τιμούρ για να σώσει τον βαθμό.

956956569659

-79' Τεράστια ευκαιρία η Κυρία! Ο Χριστοφή σέντραρε από δεξιά, ο Ντέλετιτς έκανε την κεφαλιά από δύσκολη γωνία, ο Βοζίνια απέκρουσε ασταθώς και ο Ρουσιάς που ήταν στην σωστή θέση, σε δεύτερο χρόνο έστειλε τη μπάλα έξω εξ επαφής.

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-82' Ο Ριέρα στη θέση του Τσέποβιτς.

-82' Διακοπή για λίγο, ο Βοζίνια είναι στο έδαφος. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-84' Συνεχίζεται το ματς.

-87' Κίτρινη στον Έουλερ για κράτημα στον Ντέλετιτς.

-88' Ζήτησε πέναλτι για χέρι του Νταβόρ η Ανόρθωση, η φάση ελέγχθηκε και από το VAR.

-90' Δυνατό σουτ του Αρτυματά από διαγώνια δεξιά, μόλις έξω!

-Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-Πιέζει η Ανόρθωση που εδώ και 15 λεπτά ρισκάρει όσο μπορεί.

-93' Κεφαλιά του Αραγιούρι μετά από σέντρα από δεξιά, εύκολα ο Βοζίνια.

-Τέλος, η ΑΕΛ ανεβαίνει στους 10 βαθμούς, "μένει" στους 6 η Ανόρθωση.

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Βοζίνια, Σωτηρίου, Τεϊξέιρα, Ριστέφσκι, Σάντος, Ζντραφκόφσκι, Μεντόγιεβιτς, Έουλερ, Μάζουρεκ (75' Πελέ), Τσέποβιτς (82' Ριέρα), Μαΐντεβατς (64' Τσάβεζ).

-Στον πάγκο οι Εβόρα, Ντάβερβελντ, Γεωργίου, Τσάβεζ, Ρέινολντς, Τόρες, Ριέρα, Αντωνίου, Παπαφώτης, Μαζάν, Πελέ, Νικολεττίδης.

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης (75' Χριστοφή), Ρισβάνης, Αραγιούρι, Κορέια (75' Αβραάμ), Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Πόποβιτς (58' Ντέλετιτς), Καλτσάς (68' Αμπαρτζουμιάν), Ουάρντα, Λάζαρος (68' Ρουσιάς).

-Στο πάγκο οι Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Αβραάμ, Κατσιαράβα, Αμπαρτζουμιάν, Νινούα, Κορρέα, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

Κίτρινες: Ριστέφσκι, Νταβόρ, Βοζίνια, Μεντόγιεβιτς, Έουλερ / Ρισβάνης, Χούσμπαουερ

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

VAR: Moreira Dos Santos Vasco Antonio