Μεγάλο διπλό του Απόλλωνα μέσα στο Βελοντρόμ

- 13.12.2018

Ο Απόλλωνας κατάφερε να ολοκληρώσει με νίκη την πορεία του στην Ευρώπη

Η Λεμεσιανή ομάδα επικράτησε με 3-1 της Μαρσέιγ στο "Βελοντρόμ", ολοκληρώνοντας στην 3η θέση και με 7 βαθμούς τον όμιλο στο Γιουρόπα Λιγκ.

Δύο γκολ ο Μάγκλιτσα και μια γκολάρα ο Στυλιανού για τον Απόλλωνα, που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την γρήγορη αποβολή της Γαλλικής ομάδας (8' ο Καμαρά) και κυριάρχησε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, παίζοντας εξαιρετικά.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με 9, αφού στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Οκάμπος.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-5' Χωρίς κάτι αξιόλογο στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Παιχνίδι κέντρου, χωρίς κάποια ομάδα να δείχνει διάθεση να πιέσει ιδιαίτερα.

-7' Πέναλτι για τον Απόλλωνα, ΚΟΚΚΙΝΗ η Μαρσέιγ! Ο Καμαρά ανέτρεψε τον Σκέμπρι που ήταν έτοιμος να σκοράρει μετά από πάσα του Μάρκοβιτς.

-8' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Μάγκλιτσα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0!

-11' ΓΚΟΛ για την Μαρσέιγ. Απαντούν άμεσα οι Γάλλοι, με ωραία κεφαλιά του Τοβέν μετά από σέντρα του Λόπεζ από δεξιά. Ανενόχλητος εντός περιοχής ο φορ των γηπεδούχων.

-17' Παρά την γρήγορη ισοφάριση της Μαρσέιγ, ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι επιθετικός, κρατώντας περισσότερτο μπάλα.

-20' Πλασέ του Οκάμπος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Βάλε.

-22' Κοντά στο γκολ ο Απόλλωνας! Σέντρα του Μάγκλιτσα εντός περιοχής, ο Στυλιανού έκανε την κεφαλιά από κοντά αλλά δεν βρήκε στόχο.

-23' ΔΟΚΑΡΙ η Μαρσέιγ. Γύρισμα του Γκουστάβο από αριστερά, ο Οκάμπος μπήκε στην φάση προ του Βάλε, η μπάλα χτύπησε πάνω του και κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι της Λεμεσιανής ομάδας.

-30' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα ξανά με τον Μάγκλιτσα! Οι "γαλάζιοι" επιτέθηκαν ωραία από δεξιά, ο Στυλιανού έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Μάγκλιτσα με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Εσκαλέ για το 2-1!

-40' Κανένα σημάδι αντίδρασης από πλευράς Μαρσέιγ, κρατά μπάλα ο Απόλλωνας.

-44' Ευκαιρία μετά από ώρα για την Μαρσέιγ, το πλασέ του Οκάμπος από πλάγια θέση εντός περιοχής έδιωξε σε κόρνερ ο Βάλε.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Έναρξη β' μέρους.

-46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Παπουλής αντί Μπρου.

-49' Κίτρινη στον Ρομπέρζ.

-50' Κεφαλιά του Ραμί, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Βάλε.

-53' Ανέβασμα του Βασιλείου από αριστερά και γύρισμα, ο Στυλιανού δεν πρόλαβε από κοντά να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

-56' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Στυλιανού! ΓΚΟΛΑΡΑ από τον ακραίο μπακ της Λεμεσιανής ομάδας! Μετά από σεντρα και διώξιμο απ' την άμυνα της Μαρσέιγ, η μπάλα έφτασε στον Στυλιανού ο οποίος έκανε το βολέ στην κίνηση από πλάγια θέση... καρφώνοντας την στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Εσκαλέ!

-59' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Φαουπάλα αντί Σκέμπρι για τον Απόλλωνα, Σαρ αντί Στρούτμαν για την Μαρσέιγ.

-61' Δύο λεπτά και κίτρινη για τον Σαρ, για φάουλ στον Ουεντραόγκο.

-62' Καλή εκτέλεση φάουλ απ' τον Χάμπο, η μπάλα έξω.

-62' Ράντονσιτς αντί Τοβέν.

-63' Κίτρινη στον Γκουστάβο.

-67' Ωραία εκτέλεση φάουλ απ' τον Παγιέ, η μπάλα ελάχιστα έξω.

-69' Κίτρινη στον Οκάμπος.

-70' Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σουμά αντί Μάγκλιτσα.

-75' Σέντρα του Φαουπάλα από δεξιά, προβολή του Σαρδινέρο η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-75' Ντζιέ αντί Παγιέ

-85' Διαχειρίζεται σωστά το παιχνίδι ο Απόλλωνας, δεν απειλείται με μείωση του σκορ.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Οκάμπος.

-ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!

ΜΑΡΣΕΪΓ: Εσκαλέ, Σακάι, Καμαρά, Οκάμπος, Παγιέ (75'Ντζιέ), Στρούτμαν(59΄Σαρ), Καλέτα-Καρ, Γκουστάβο, Ραμί, Τοβέν (62'Ράντονσιτς), Λόπεζ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Μπρου (46'Παπουλής), Μάρκοβιτς, Ουεντραόγκο, Ρομπέρζ, Χάμπος, Στυλιανού, Σκέμπρι (59'Φαουπάλα), Σαρδινέρο, Βασιλείου, Μάγκλιτσα (70'Σουμά).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαρ, Γκουστάβο, Καλέτα-Καρ / Ρομπέρζ.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Καμαρά, Οκάμπος (2η κίτρινη).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Radu Petrescu (ROU)

ΒΟΗΘΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Radu Ghinguleac (ROU), Mircea Grigoriu (ROU)

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Vladimir Urzică (ROU)

ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Sebastian Colţescu (ROU), Marcel Birsan (ROU)