Μεγάλωσε το σερί, με γκολάρα Γαβριήλ! (Φώτος)

- 10.04.2021

Με μία γκολάρα του Σταύρου Γαβριήλ, το ΑΠΟΕΛ συνέχισε το νικηφόρο του σερί φτάνοντας στις τέσσερις σερί στο πρωτάθλημα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-1' Κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Στα 13 δευτερόλεπτα, λάθος του Φελίπε, κάθετη του Ντε Βινσέντι στον Μπεν Σαχάρ εντός περιοχής αλλά το σουτ του Ισραηλινού ήταν άστοχο.

-8' Κρατάει περισσότερο μπάλα το ΑΠΟΕΛ, χωρίς να φτιάξει άλλη τελική.

-10' Σε παθητικό ρόλο στο πρώτο δεκάλεπτο η ΕΝΠ.

-10' Μακρινό σουτ του Ντε Βινσέντι, λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-14' Γέμισμα του Λουσέρο, Φελίπε και Νγκο δεν μπόρεσαν και ο Σίλβα μάζεψε.

-17' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Γαβριήλ! Κεφαλιά του Μπεν Σαχάρ, αδράνεια απ' τον Κοτσώνη, ο Γαβριήλ πρόλαβε την διεκδικούμενη μπάλα και αφού ντρίμπλαρε τον Κοτσώνη, έκανε δυνατό σουτ λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή νικώντας τον Γκατσέφσκι για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ωρςεωρωε

-23' Απειλεί ξανά το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Γαβριήλ από αριστερά, ο Μπεν Σαχάρ περίμενε στο δεύτερο δοκάρι για την κεφαλιά αλλά ο Γκατσέφσκι έδιωξε με τις γροθιές.

-23' ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ! Ωραία ενέργεια του Ντε Βινσέντι και σουτ εντός περιοχής, ο Γκατσέφσκι έδιωξε, η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι και το 1-0 παρέμεινε.

-27' Νέα τελική για τους γηπεδούχους, σουτ του Κατσαντώνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έξω η μπάλα.

-30' Μισάωρο στο παιχνίδι, απόλυτη κυριαρχία για το ΑΠΟΕΛ.

-32' Δοκίμασε ξανά ο Ντε Βινσέντι από μακριά, ψηλά έξω η μπάλα.

-41' Ο Μπεν Σαχάρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από κάθετη του Γαβριήλ, μόνος απέναντι στον Γκατσέφσκι αλλά με εξαιρετικό τάκλιν ο Μαϊσουράντζε τον σταμάτησε.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Τα στατιστικά του πρώτου μέρους.

ω

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Τριπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Κοσμά, Ιρέπ και Μπαρμπόσα μέσα, Μαρκόφσκι, Λουσέρο και Κοτσώνης έξω.

-49' Μακρινό σουτ του Ντένινγκ, δύσκολα σε κόρνερ ο Σίλβα.

-60' Πιο επιθετική η Ένωση στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης. Αντίθετα το ΑΠΟΕΛ δεν έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Γκατσέφσκι.

-63' Κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κλωναρίδης μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το γύρισμα, ο Κατσαντώνης σούταρε, η μπάλα να έχει πορεία προς τα δίκτυα αλλά ο Μπαρμπόσα έβαλε σωστά το σώμα του και έκοψε σωτήρια.

-64' Ξανά το ΑΠΟΕΛ! Ξανά ενέργεια του Κλωναρίδη από δεξιά και γύρισμα, σουτ στην κίνηση ο Μπεν Σαχάρ, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γκατσέφσκι.

-65' Ατομική προσπάθεια του Γαβριήλ και σουτ με το δεξί από πλάγια θέση, ελάχιστα έξω.

-66' Σειρά της ΕΝΠ να απειλήσει, σουτ του Ουντότζι, δύσκολα ο Σίλβα.

-67' Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Βρόντης (ντεμπούτο) αντί Κατσαντώνη και Νούχιου αντί Κλωναρίδη.

-69' ΔΟΚΑΡΙ για την ΕΝΠ! Κατά μέτωπο επίθεση του Ντένινγκ και σουτ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα!

-73' Τέταρτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Μπελόνε αντί Ουντότζι.

-80' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ντογκαλά αντί Μπεν Σαχάρ και Ζαχίντ αντί Γαβριήλ.

-84' Μακρινό σουτ του Ντένινγκ, αρκετά άστοχο.

-89' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ζαμπάλα αντί Ντε Βινσέντι.

-90' ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Ζαχίντ έφυγε από δεξιά και μπήκε στην περιοχή, έκανε τις προσποιήσεις και το σουτ με το αριστερό, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και έξω.

-90' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σιέλης, Αποστολάκης, Ζόρζε, Γουίλερ, Ντίας, Ντε Βινσέντι, Γαβριήλ (80'Ζαχίντ), Κλωναρίδης (67'Νούχιου), Κατσαντώνης (67'Βρόντης), Σαχάρ (80'Ντογκαλά)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Σάντος, Νούχιου, Ανουάρ, Ζαχίντ, Μερκής, Ζαμπάλα, Ντονγκαλά, Βρόντης.

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάλαζιτς, Μαϊσουράντζε, Κοτσώνης (46'Μπαρμπόσα), Λουσέρο (46'Ιρέπ), Μπάρνι, Φελίπε, Ουντότζι (73'Μπελόνε), Μαρκόφσκι (46'Κοσμά), Ντένινγκ, Νγκο.

Στον πάγκο: Πέτρου, Ιρέπ, Μουλαζίμης, Μπελόνε, Κοσμά, Μπαρμπόσα, Στυλιανίδης, Κυριάκου, Μαυρουδής.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος