Νέα Σαλαμίνα 1 - Απόλλων 1: Τα είχε όλα εκτός νικητή

- 24.01.2021

Ισόπαλο το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος»

Τελικώς… 1-1 στο “Αμμόχωστος” με την Νέα Σαλαμίνα και τον Απόλλωνα να μοιράζονται τους βαθμούς.

Παιχνίδι με… απ΄όλα στη Λάρνακα! Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με πέναλτι (μέσω VAR) στο 43΄με τον Ντιγκινί. Οι “γαλάζιοι” ήταν άτυχοι στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους με τον Πίττα να σημαδεύει το δοκάρι στο 50΄και στο 52΄. Η Νέα Σαλαμίνα βρήκε αντίδραση και με τον Ντανίλο έκανε το 1-1 στο 66΄.

Στο 79΄ο Γιώργος Βασιλείου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα με τον Βασίλη Δημητρίου να βλέπει την φάση στο onfield review. Η Νέα Σαλαμίνα στο επόμενο 15λεπτο (με τις καθυστερήσεις) δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα έτσι το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Το φιλμ του αγώνα

5΄Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τον Απόλλωνα. Ο Ντιγκινί έκανε το σουτ εντός περιοχής, έδιωξε ο Βεσελόφσκι.

11΄Ο Βάγκνερ έπιασε μία κεφαλιά εντός περιοχής έπειτα από σέντρα του Σεργίου όμως ο διαιτητής σφύριξε επιθετικό φάουλ του Τσέχου. Ο Δημητρίου πάντως έβγαλε την απόκρουση.

14΄Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Παπουνασβίλι να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει έξω.

19΄Ο Ντανίλο μένει στο έδαφος έπειτα από διεκδίκηση της μπάλας με τον Πέδρο. Οι της Νέας Σαλαμίνας ζήτησαν πέναλτι όμως ο Βασίλης Δημητρίου υπέδειξε να συνεχιστεί το ματς.

24΄Σουτ του Μάρκοβιτς, μάζεψε ο Βεσελόφσκι.

31΄Κεφαλιά του Ντανίλο έξω.

39΄Ζητούν πέναλτι για χέρι οι του Απόλλωνα. Στην συνέχεια χάνεται ευκαιρία με τον Ντιγκινί να κάνει το σουτ και την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ. Ο Γιαννιώτας έκανε το σουτ με την μπάλα να χτυπά στον Νικολάου και τους “γαλάζιους” να διαμαρτύρονται για χέρι.

40΄Μιλά με τον VAR ο Δημητρίου. Θα πάει να το δει…

42΄Δίνει πέναλτι ο διαιτητής.

43΄ΓΚΟΛ, εύστοχος ο Ντιγκινί από το σημείο του πέναλτι, 0-1 ο Απόλλωνας.

Ημίχρονο... 0-1

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

49΄Δυνατό σουτ του Ντανίλο, κόντρα στον Γιούστε.

50΄Δοκάρι ο Απόλλωνας με τον Πίττα. Σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή ο Πίττας, η μπάλα στο δοκάρι.

52΄Δοκάρι ξανά με τον Πίττα! Ο Κύπριος φορ με σουτ μέσα στην περιοχή σημάδεψε για δεύτερη φορά σε δύο λεπτά το δοκάρι του Βεσελόφσκι.

58΄Ματέι αντί Παπουνασβίλι.

61΄Προσπαθεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις η Νέα Σαλαμίνα.

63΄Κίτρινη στον Μάρκοβιτς για φάουλ στον Ντανίλο.

64΄Σέντρα του Βασιλείου στην περιοχή, η μπάλα μένει εκεί με τον Μάρκοβιτς να προσπαθεί να την στείλει προς την εστία όμως ο Χριστοφόρου έδιωξε.

66΄ΓΚΟΛ, 1-1 η Σαλαμίνα με τον Ντανίλο! Ο Βάγκνερ κέρδισε την κεφαλιά με τον Ντανίλο να περνά τον Κατελάρη στο σπριντ και να νικά τον Δημητρίου.

70΄ Ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα, η μπάλα πάει προς το τέρμα και ο Δημητρίου διώχνει δύσκολα.

74΄Κίτρινη στον Βασιλείου για διαμαρτυρίες.

75΄Δυνατό μαρκάρισμα του Βασιλείου στον Σανκό. Έχει ήδη κίτρινη ο Κύπριος μπακ.

76΄Μιλάει με τον VAR και θα πάει να το δει ο Δημητρίου...

79΄Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη ο Βασιλείου. Αυτή είναι η απόφαση του διαιτητή.

**Το VAR δεν εξετάζει περιπτώσεις 2ης κίτρινης. Μόνο απευθείας κόκκινη κάρτα.

85΄Κόρνερ για τον Απόλλωνα, απομάκρυνε η άμυνα.

90΄Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου (87΄Παύλου) Νικολάου (46΄Μπρένο) Τσουκαλάς, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι, Κονφαί, Ντανίλο, Σανκό,  Βάγκνερ

Στον πάγκο: Κίσσας, Ανδρέου, Μπρένο, Βαρέλα, Λεμέσιος, Κρείν, Παύλου,  Ντουβεντρού, Σιαθάς

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Κατελάρης (67΄Κυριάκου) Βασιλείου, Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι (58΄Ματέι) Γιαννιώτας (81΄Ψύχας) Πίττας, Ντιγκινί

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Χαραλάμπους, Χάμπος, Ψύχας, Φώτη, Ματέι, Μπίσεσβαρ, Μπένσοπ

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας

4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης