Νίκη με ανατροπή και με 10 παίκτες! (φώτος)

- 13.09.2020

Σημαντική νίκη

Η Δόξα αν και με δέκα παίχτες για σχεδόν ένα ημίχρονο, πήρε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό. Πολύ καλη μεσοαμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Σακκά.

Η ιστοσελίδα μας είναι στο Μακάρειο στάδιο και σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα.

- Έναρξη

- 2' Στο έδαφος ο Ζαχαρίου, ζητά πέναλτι. Δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι ο Βασίλης Δημητρίου. Τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν είναι διαφωτιστικά για την φάση.

- 6' Σωτήρια επέμβαση του Σισκόφσκι μετά από σουτ του Ζαχαρίου. Εξαιρετική ενέργεια από τον νεαρό άσο του Ολυμπιακού.

- 7' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ζαχαρίου ανοίγει το σκορ με πολύ ωραία ενέργεια. Μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, ο Σισκόφσκι δεν μπόρεσε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

- 10' Κόρνερ για την Δόξα, πέρασε ανεκμετάλευτο. Ο Ολυμπιακός δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο.

- 14' Άγγιξε το 2-0 ο Ολυμπιακός με τον Γκουστάβο. Δυο σουτ από τον μέσο του Ολυμπιακού, απέκρουσε εις διπλούν ο Σισκόφσκι.

- 18' Κερδίζει φάουλ ο Ολυμπιακός μεταξύ κέντρου και περιοχής. Πέρασε ανεκμετάλευτο.

- 21' ΓΚΟΛ 1-1 με Καρλίτος! Στην πρώτη ευκαιρία της η Δόξα ισοφαρίζει. Ο Μέσκα από τα δεξιά βρήκε τον Σαντίκ στην περιοχή, ο οποίος κατέβασε στον Καρλιτος και ο τελευταίος με δυνατό σουτ ισοφάρισε.

- 24' Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

ΔΟΞΑ2

- 28' Πολύ φιλόδοξο μακρινό σουτ του Μέσκα, πέρασε έξω.

- 31' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Ο Μανρίκε εκτέλεσε, έδιωξαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Ολυμπιακός δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι.

- 34' Ο Ολυμπιακός είναι πιο κινητικός και ψάχνει το δεύτερο γκολ.

- 37' Πολύ ωραία ενέργεια από τον Κα. Ντρίμπλαρε από αριστερά και έκανε το σουτ, όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σισκόφσκι.

- 38' Φάουλ για την Δόξα από δεξιά. Εκτέλεσε ο Εγγλέζου όμως έδιωξαν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού.

- 42' Μεγάλη επέμβαση από τον Μιχαήλ. Κεραυνοβόλο σουτ από τον Εγγλέζου με το αριστερό από μακριά, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού εκτινάχθηκε και έσωσε.

Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ημίχρονο Ολυμπιακός - Δόξα 1-1

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

- 49' Σέντρα του Μέσκα που βρίσκει τον Τραϊτσέφσκι όμως η κεφαλιά του δεύτερου ήταν χλιαρή και μάζεψε ο Μιχαήλ.

- 50' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Τραϊτσέφσκι! Ο ποδοσφαιριστής της Δόξας έπαιξε επικίνδυνα και ο Βασίλης Δημητρίου του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη.

- 54' Σέντρα σουτ από τον Εγγλέζου, όμως πέρασε ανεκμετάλλευτη.

- 57' Ο Μιντίκκης από δεξιά έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Μανρίκε έδιωξε σε κόρνερ. Ο Μιχαήλ μάζεψε την μπάλα εύκολα μετά την εκτέλεση του Εγγλέζου.

-59 ' Ο Σαλί κέρδισε φάουλ σε επικίνδυνο σημείο για τον Ολυμπιακό. Ο Γκουστάβο εκτέλεσε εξαιρετικά όμως ο Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

- 63' Μέσα ο Φαν Κέσελ, έξω ο Nάνι

- 65' O Μανρίκε έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά 'ομως έκανε το αδύνατο σουτ. Ήταν η δεύτερη τελική για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο.

- 67' Κίτρινη στον Σαλί

- 67' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα. Μέσα ο Πάντιτς, έξω ο Ολιβέιρα

- 69' Πέναλτι για την Δόξα. Ο Φαν Κέσελ έσπρωξε τον Μιντίκκη λίγο πριν βρεθεί τετ α τετ με τον Μιχαήλ.

- 70' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Σαντίκ νικάει τον Μιχαήλ από τα 11 βήματα

ΔΟΞ3

- 70' Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

- 71' Έξω ο Σαλί, μέσα ο Χάνι. Επίσημο ντεμπούτο για τον Ιορδανό με τα μαυροπράσινα.

- 74' Ο Κώστας Σακκάς βλέπει την ομάδα του παρά το αριθμητκό μειονέκτημα να είναι πολύ καλά οργανωμένη μεσοαμυντικά.

- 77' Σέντρα του Φαν Κέσελ από δεξιά που βρίσκει τον Κα όμως το σουτ του χτυπαέι στα σώματα.

- 80' Δεύτερη αλλαγή για την Δόξα. Μέσα ο Φιρμίνο, έξω ο Μέσκα.

- 80' Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Ψάλτης, έξω ο Κα.

- 83' Κίτρινη στον Σαντίκ.

- 83' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό. Μετά από κόρνερ ο Σαμπίνια έκανε την κεφαλιά, η οποία τράνταξε το δοκάρι του Σισκόφσκι. Στην επαναφορά ο Ψάλτης δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

85' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πολύ καλή σέντρα του Μανρίκε από αριστέρα που βρήκε τον Φαν Κέσελ. Ο δεύτερος έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως ήταν άστοχος.

89' Μέσω ο Άδωνη έξω ο Ολιβέιρα.