Νίκησε ο Απόλλωνας/ "Νίκησε" και ο... ψυχωμένος Εθνικός!

- 03.10.2020

Ο Απόλλωνας νίκησε με 2-1 χάρις σε γκολ των Ντιγκινί και Μπένσοπ, για τον Εθνικό μείωσε ο Ντολεζάλ.

Μπορεί οι περισσότεροι να περίμεναν... περίπατο του Απόλλωνα, ωστόσο η πραγματικότητα ήταν διαφορετική. Νίκησε, αλλά αρκετά δύσκολα! Το απόγευμα του Σαββάτου (03/10), η Λεμεσιανή ομάδα υποδέχθηκε τον Εθνικό Άχνας, σε παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Από την μία η διαφορά επιπέδου ανάμεσα στις δύο ομάδες και από την άλλη οι πολλές απουσίες που είχε ο Εθνικός λόγω των θετικών κρουσμάτων κορωνοϊού που υπήρξαν στην ομάδα.

Ο Απόλλωνας νίκησε με 2-1 χάρις σε γκολ των Ντιγκινί και Μπένσοπ, για τον Εθνικό μείωσε ο Ντολεζάλ. Εξαιρετική η παρουσία από την εντεκάδα... ανάγκης του Εθνικού, που στο β' μέρος όχι μόνο δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα για να δεχθεί τρίτο γκολ, αλλά είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες (οι δύο στα τελευταία λεπτά) για να ισοφαρίσει.

**Στον πάγκο του Εθνικού, ο Damir Milanovic.

**Με γκολκίπερ που είναι 15 ετών και 9 μηνών ο Εθνικός (ΚΛΙΚ ΕΔΩ).

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' Στο μισό της Άχνας παίζεται το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.

-5' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα. Εκτέλεση κόρνερ από τον Αγκίρε, κεφαλιά του Μπένσοπ, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

-9' Δεύτερη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Μακρινό σουτ του Αγκίρε, έδιωξε δύσκολα ο Καβαλέουσκι.

-15' Αδύναμο το σουτ του Ματέι, σταθερά ο Καβαλέουσκι.

-16' Πρώτη... επίσκεψη του Εθνικού στα καρέ του Δημητρίου. Ωραία ατομική προσπάθεια του Χαραλάμπους, έβαλε την κόντρα και έδιωξς σε κόρνερ ο Χάμπος.

-23' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ντιγκινί! Ο Γάλλος επιθετικός πήρε την μπάλα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, την έστρωσε στο δεξί και έκανε ωραίο πλασέ, στέλνοντας την στην αριστερή γωνία του Καβαλέουσκι που έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

-28' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Στον Μάρκοβιτς για φάουλ πάνω στον Ζάκπα.

-29' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ατομική προσπάθεια του Ζάκπα από δεξιά, πέρασε τον Χάμπο και μπήκε στην περιοχή, έκανε το σωστό γύρισμα και ο Ντολεζάλ σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα για το 1-1!

-33' Δεν μπόρεσε να φτιάξει οποιαδήποτε επιθετική προσπάθεια ο Απόλλωνας στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-34' Σέντρα του Αγκίρε από αριστερά, κεφαλιά πάσα του Γιαννιώτα στον Μπένσοπ, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να πλασάρει από κοντά.

-40' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Μπένσοπ! Ο Σακέτι πέρασε την κάθετη πάσα στον Πίττα που έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Μπένσοπ από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 2-1.

-42' Κίτρινη στον Σακέτι για φάουλ στον Ντολεζάλ. Ήταν στο όριο ο Αργεντινός χαφ και θα απουσιάσει σε ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια του Απόλλωνα (όποιο αποφασιστεί).

-44' Κίτρινη και στον Ντολεζάλ.

-44' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-49' Κίτρινη στον Ζάκπα για φάουλ στον Ρομπέρζ.

-52΄Πρώτη καλή στιγμή στο β' μέρος. Ο Ζάκπα ελίχθηκε από δεξιά και πέρασε τον Χάμπο, έκανε το αριστερό διαγώνιο σουτ από καλή θέση αλλά δεν βρήκε στόχο.

-57' Πρώτη αλλαγή στο ματς για τον Απόλλωνα. Λάρσον αντί Ματέι.

-57' Εκτέλεση φάουλ από τον Γιαννιώτα, λίγο έξω.

-60' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γκακπέ στην θέση του τραυματία Γιαννιώτα. Αποχώρησε με το φορίο ο Ελλαδίτης.

-62' "Αγγίζει" την ισοφάριση ο Εθνικός! Ο Ντολεζάλ δέχθηκε την κάθετη πάσα και έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, έκανε το πλασέ αλλά ο Δημητρίου τον νίκησε σωτήρια στο τετ α τετ.

-69' Αλλαγή για την Άχνα. Κονέ αντί Κκολού.

-71' Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Αγκίρε από αριστερά, σουτ στην κίνηση ο Μπένσοπ, λίγο έξω η μπάλα.

-73' Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σάλαϊ αντί του Χάμπου. Ζήτησε αλλαγή ο Κύπριος διεθνής άσος, χωρίς να υπάρχει ενημέρωση αν ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις.

-76' Μακρινό σουτ του Μάρκοβιτς, άστοχο.

-83΄Σουτ του Μπένσοπ, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος, με τον Καβαλέουσκι να διώχνει σε κόρνερ.

-84' Κίτρινη στον Σάβιτς για φάουλ στον Λάρσον.

-89' Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό! Σουτ του Παπαγεωργίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δημητρίου!

-90+1' Εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου, κεφαλιά του Περατικού, λίγο έξω.

-Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Σακέτι, Πίττας, Μάρκοβιτς, Αγκίρε, Γιαννιώτας (60'Γκακπέ), Ρομπέρζ, Χάμπος (73'Σάλαϊ), Ντιγκινί, Μπένσοπ, Ματέι (57'Λάρσον).

Στον πάγκο οι Γιοβάνοβιτς, Παπαστυλιανού, Λάρσον, Ντένιτς, Κατελάρης, Παναγιώτου, Σάλαϊ, Γκάκπε, Βασιλείου.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Καβαλέουσκι, Περατικός, Κ. Ηλία, Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Ντολεζάλ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Κκολός (69'Κονέ), Μωυσέως, Σάβιτς.

Στον πάγκο οι Χαραλάμπους, Γιώργαλλος, Κκονέ, Περδίος, Σωφρονίου, Ζιπίτης, Αγγελόπουλος, Κονέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάρκοβιτς, Σακέτι (3η)/ Ντολεζάλ, Ζάκπα, Σάβιτς.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος

4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης