Νταμπλ νικών η Τσέλσι και πρόκριση στους «8»

- 18.03.2021

Thumbnail
Στιγμιότυπα

Μετά το 1-0 στο Βουκουρέστι η Τσέλσι νίκησε ξανά την Ατλέτικο, αυτή τη φορά με 2-0 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" με τα γκολ των Ζιγές και Έμερσον και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League για πρώτη φορά μετά το 2014.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης του "Στάμφορντ Μπριτζ" δεν είχε να επιδείξει την παραμικρή ευκαιρία, παρόλα αυτά ο ρυθμός ήταν καλός, με την Τσέλσι να κερδίζει σιγά σιγά τον έλεγχο μέσω της πίεσης που άσκησε ψηλά στην Ατλέτικο και να έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της βγάζοντας ταυτόχρονα μεγαλύτερη ένταση.

Παρόλα αυτά στο 26' θα μπορούσαν τα δεδομένα να είχαν αλλάξει. Σε εκείνο το λεπτό ο Σουάρες έβγαλε κάθετη πάσα και ο Αθπιλικουέτα έκοψε άρχικά αλλά στη συνέχεια έκανε λάθος κοντρόλ επιτρέποντας στον Καράσκο να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας για να βγει απέναντι στον Μεντί.

Ο Ισπανός κάπτεν της Τσέλσι τον κράτησε στιγμιαία από τη φανέλα και τον έριξε στο έδαφος, με τους παίκτες της Ατλέτικο να ζητούν πέναλτι αλλά τον Ιταλό διαιτητή Ορσάτο να τους το αρνείται, ενώ ίδια άποψη είχε και ο Ιράτι που ήταν στο VAR με αποτέλεσμα να μην του ζητήσει να ξαναδεί τη φάση στο μόνιτορ.

Οκτώ λεπτά αργότερα η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στην πρώτη μεγάλη της ευκαιρία στο παιχνίδι με τη συνεργασία των τριών παικτών της επιθετικής γραμμής της. Ο Χάβερτς τροφοδότησε εξαιρετικά στον κενό χώρο τον Βέρνερ, εκείνος κινήθηκε από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, με τον Ζιγές να κάνει το πλασέ με το δεξί και να στέλνει τη μπάλα να περάσει κάτω από το σώμα του Όμπλακ για το 1-0.

Η φάση αυτή ήταν ουσιαστικά ό,τι ομορφότερο είχε να παρουσιάσει το πρώτο 45λεπτο, με το φινάλε του να βρίσκει τους μπλε να έχουν 7 τελικές (1 εντός εστίας, το γκολ) και την Ατλέτικο 5 (3 εντός εστίας), με καμία ωστόσο από αυτές να μην προβληματίζει τον Μεντί.

Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου η Τσέλσι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος έχοντας 5 τελικές και θα μπορούσε κάλλιστα να είχε φτάσει και σε δεύτερο γκολ αν ο Όμπλακ δεν είχε σταματήσει τον Βέρνερ στο 48', με τον Σιμεόνε από την πλευρά του να κάνει τη μία αλλαγή μετά την άλλη για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του αλλά να μη βρίσκει ανταπρόκριση (έκανε τέσσερις αλλαγές ως το 69').

Οι μπλε συνέχισαν να υπηρετούν άριστα το πλάνο του Τόμας Τούχελ κερδίζοντας κατά κράτος το χώρο του κέντρου αλλά και τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες και ουσιαστικά έκρυψαν το γήπεδο από τους ροχιμπλάνκος, που χρειάζονταν... αίτηση για να πατήσουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.

Μόλις στο 80' είχε η πρωτοπόρος της La Liga ένα αξιόλογο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αθπιλικουέτα να βάζει ωστόσο την κόντρα στην προσπάθεια του Φέλιξ και να παραχωρεί κόρνερ, για να έρθει μάλιστα από αυτό το κόρνερ ένα ακόμα άσχημο νέο για την Ατλέτικο, καθώς ο Σάβιτς έριξε αγκωνιά στο στήθος στον Ρίντιγκερ και ο Ορσάτο του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τους παίκτες της Τσέλσι να εξακολουθούν να μαρκάρουν ανελέητα σε κάθε μήκος και πλάτος του γηπέδου παίζοντας φουλ επιθετική άμυνα, την ώρα που η Ατλέτικο πέταξε την τελευταία ευκαιρία της να ξαναμπεί στο ματς, με το σουτ του Φέλιξ από πλεονεκτική θέση να αποκρούεται από τον Μεντί.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Κόβατσιτς, Αλόνσο, Ζιγές (77' Πούλισιτς), Χάβερτς, Βέρνερ (83' Χάντσον-Οντόι)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Τρίπιερ (69' Λεμάρ), Σάβιτς, Χιμένες, Λόντι (46' Ερμόσο), Κόκε, Σαούλ, Γιορέντε, Καράσκο (53' Ντεμπελέ), Σουάρες (59' Κορέα), Φέλιξ