Ντεμπούτο με νίκη ο Δασκαλάκης, τρίποντο-ανάσα ο Ερμής

- 17.04.2021

Πήρε μεγάλη ανάσα

Ντεμπούτο με το δεξί για τον Δημήτρη Δασκαλάκη... Ο Ερμής κέρδισε με 2-0 το ΑΠΟΕΛ και ανέβηκε στους 32 βαθμούς, παίρνοντας μεγάλη ανάσα στην μάχη που δίνει για την παραμονή.

Ο Δημητρίου στο 11' το πρώτο γκολ μετά από σοβαρό λάθος του Ζόρζε, ο Καϊσερλίδης στο 91' με πέναλτι το δεύτερο.

Το ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι στο 60' με τον Μπεν Σαχάρ ενώ σε δυο περιπτώσεις ζήτησε πέναλτι. Οι γαλαζοκίτρινοι αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο έχοντας πολλά παράπονα από την διαιτησία.

Το kerkida.net ήταν στο "Αμμόχωστος"...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ντεμπούτο στον πάγκο του Ερμή για το Δημήτρη Δασκαλάκη

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-3' Ταχύτατα αναπτύχθηκε το ΑΠΟΕΛ, ο Ντε Βινσέντι στον Γαβριήλ, ο αριστεροπόδαρος εξτρέμ ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο, επιχείρησε παράλληλο γύρισμα προς τον Μπεν Σαχάρ, οφσάιντ ο Ισραηλινός

-8' Ο Βρόντης επικίνδυνα στην περιοχή, ο Φιρινίδης βγήκε έγκαιρα και τον πρόλαβε

-11' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Δημητρίου έκανε μια ακίνδυνη, συρτή σέντρα από αριστερά, ο Ζόρζε πήγε να την απομακρύνει και δεν την βρήκε, η μπάλα πήγε μέσα. Με μπόλικη τύχη ο Ερμής ανοίγει το σκορ - Δείτε το εδώ

-17' Κλασική ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Γαβριήλ έφυγε από αριστερά με εξαιρετική κίνηση, σέντραρε στον Μπεν Σαχάρ που από κοντά έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά έστειλε τη μπάλα έξω

-21' Στο έδαφος ο Γαβριήλ μετά από διεκδίκηση με τον Καραγκούνη, ζητά πέναλτι. "Τίποτα" από τον Λούκα Σωτηρίου ενώ ούτε ο ΒΑΡίστας Βασίλης Δημητρίου δεν παρεμβαίνει. Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ

-24' Κάρτα στον Ντίας για μαρκάρισμα στον Κυριακίδη στον χώρο του κέντρου

-25' Τώρα κάρτα στον Γκάταριτς για φάουλ στον Γαβριήλ

-26' Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Σιντιμπέ κέρδισε, είδε τον Σίβλα μερικά μέτρα εκτός περιοχής και σούταρε, με τη γροθιά σε κόρνερ ο Πορτογάλος

-31' Κίτρινη στον Κατσαντώνη

-31' Σέντρα του Ρουσιά, κεφαλιά του Κοβάσεβιτς, άστοχη

-Πάνω από 60% κατοχή από το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μισάωρο

-37' Λάθος του Σίλβα που πήγε να απομακρύνει μπροστά από επιθετικό, η μπάλα κατέληξε στον Ρουσιά που πλάσαρε, κόρνερ η μπάλα

-39' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ από εξαιρετική κάθετη του Βρόντη, ο Μπεν Σαχάρ "φάτσα" με τον Φιρινίδη πήγε να τσιμπήσει τη μπάλα αλλά ο τερματοφύλακας του Ερμή βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε

-44' Ευκαιρία οι γηπεδούχοι μετά από λάθος απομάκρυνση του Γουίλερ, κόρνερ μετά από παρέμβαση του Σιέλη που πρόλαβε τον Ντίας πριν πλασάρει τον Σίλβα

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Ο Ερμής εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην φάση του γκολ και πάει στα αποδυτήρια με το 1-0. Έγιναν πολλά λάθη από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ και τον Σίλβα στα πρώτα 45 λεπτά, οι φτεροπόδαροι εκμεταλλεύτηκαν το ένα και έφτασαν στην ουσία

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με διπλή αλλαγή από τον Πουρσαϊτίδη. Κλωναρίδης και Λουντέμο πήραν τις θέσεις των Κατσαντώνη και Ντίας

-50' Διακοπή, ο Γαβριήλ είναι στο έδαφος μετά από διεκδίκηση

89890890

-52' Αποχωρεί υποβασταζόμενος και με μεγάλη δυσκολία ο νεαρός του ΑΠΟΕΛ

-53' Ο Νούχιου στη θέση του άτυχου Γαβριήλ

-58' Ο Σάαντο στη θέση του Γκάταριτς

-60' Δοκάρι το ΑΠΟΕΛ μετά από δυνατό σουτ του Μπεν Σαχάρ ακριβώς στο όριο της περιοχής!

-65' Ο Ζαχίντ στη θέση του Βρόντη

-66' Διακοπή, ο Γαβριήλ είναι στο έδαφος

-67' Συνεχίζεται το παιχνίδι

325235

-70' Ο Γουίλερ γέμισε από αριστερά, ο Μπεν Σαχάρ έξω την κεφαλιά υπό πίεση

-71' Μέιρα αντί Φόλπρεχτ, Παντελή αντί Κοβάσεβιτς

23323223

-74' Πολύ καλή στιγμή οι γαλαζοκίτρινοι. Ο Γουίλερ σέντραρε, ο Νούχιου έκανε την κεφαλιά, ο Φιρινίδης δύσκολα σε κόρνερ

-75' Νέα ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ωραία ο Ντε Βινσέντι κάθετα στον Ζαχίντ, αυτός από αριστερά γύρισε στον Κλωναρίδη που όπως ερχόταν έκανε το πλασέ, λίγο έξω

-76' Ο Ζαμπάλα στη θέση του Γουίλερ

-78' Κίτρινη στον Κυριακίδη για φάουλ στον Αποστολάκη

-80' Ξανά τελική το ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Νούχιου, ο Φιρινίδης ήταν στη σωστή θέση

-81' Υπήρξε σπρώξιμο του Γαβριήλ στον Ζαχίντ στην περιοχή, "τίποτα" από τον Λούκα Σωτηρίου. Νέες διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ

-82' Νέα διακοπή, ο Γαβριήλ είναι ξανά στο έδαφος

-82' Παπαθανασίου αντί Ρουσιά

-84' Ο Καϊσερλίδης στη θέση του Κυριακίδη

-84' Τώρα συνεχίζεται το παιχνίδι μετά την νέα διακοπή για τραυματισμό του Γαβριήλ

-85' Ξανά διακοπή, τώρα στο έδαφος ο Φιρινίδης. Μέσα το ιατρικό τιμ

-86' Συνεχίζεται το παιχνίδι

-87' Ξανά διακοπή για λίγα δευτερόλεπτα! Παπαθανασίου και Σιέλης συγκρούστηκαν στο κεφάλι

-88' Είναι εντάξει οι δυο, συνεχίζουν κανονικά

-89' Πέναλτι για τον Ερμή. Έγινε μπαλιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Ζόρζε προστάτεψε τη μπάλα για την μαζέψει ο Σίβλα, ο Καϊσερλίδης μπήκε στη φάση να διεκδικήσει και έπεσε στο έδαφος στην διεκδίκηση με τον Σίλβα

-Κίτρινη στον Σιέλη για διαμαρτυρίες

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

12512512

-91' ΓΚΟΛ 2-0 ο Ερμής με το πέναλτι του Καϊσερλίδη!

-92' Απευθείας χτύπημα φάουλ του Ντε Βινσέντι, λίγο έξω

-94' Κάρτα στον Φιρινίδη για καθυστερήσεις

-Τέλος, ο Ερμής στους 32 βαθμούς

Ερμής: Φιρινίδης, Καραγκούνης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Ρουσιάς (82' Παπαθανασίου), Ντίας, Φόλπρεχτ (71' Μέιρα), Κοβάσεβιτς (71' Παντελή), Γκάταριτς (58' Σάαντο), Κυριακίδης, Σιντιμπέ

-Στον πάγκο οι Αντωνίου, Μέιρα, Παπαθανασίου, Ζαβός, Χριστοδούλου, Καϊσερλίδης, Αλαμπρίτης, Παντελή

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σιέλης, Γουίλερ (76' Ζαμπάλα), Αποστολάκης, Ζόρζε, Ντίας (46' Λουντέμο), Βρόντης (65΄Ζαχίντ), Ντε Βινσέντι, Γαβριήλ (53' Νούχιου), Κατσαντώνης (46' Κλωναρίδης), Σαχάρ

-Στον πάγκο οι Ουζόχο, Σάντος, Λουντέμο, Νούχιου, Ζαχίντ, Κλωναρίδης, Μερκής, Ζαμπάλα, Γεωργίου

Κίτρινες: Γκάταριτς, Κυριακίδης / Ντίας, Κατσαντώνης, Σιέλης

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Στρούθου Αντρέας

VAR: Δημητρίου Βασίλης