Ντέρμπι κορυφής στη Λεμεσό

Ντέρμπι κορυφής στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου το οποίο ενδεχομένως να καθορίσει πολλά στο κυνήγι του τίτλου θα διεξαχθεί σήμερα. Απόλλων και Ομόνοια τίθενται αντιμέτωποι απόψε, στις 19:30 (Cytavision) στο Τσίρειο Στάδιο σε αγώνα με μεγάλη βαθμολογική σημασία, όσον αφορά την προσπάθεια των ομάδων για κατάκτηση του τίτλου.

Η Ομόνοια είναι στην πρώτη θέση με 66 βαθμούς και ο Απόλλων έχει 62. Η Ομόνοια με νίκη ξεφεύγει επτά βαθμούς, ο Απόλλων με νίκη πλησιάζει στον ένα βαθμό την κορυφή και όπως γίνεται αντιληπτό, ο σημερινός αγώνας ενδεχομένως να διαμορφώσει νέα δεδομένα στη βαθμολογία. Στους 62 βαθμούς βρίσκεται και η ΑΕΛ που αγωνίζεται την Τρίτη με τον Ολυμπιακό.

Η αγωνιστική δράση στον Α`  όμιλο του Πρωταθλήματος Cyta αρχίζει σήμερα στις 17:00 με την αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Ανόρθωση στο ΑΕΚ Αρένα (Primetel). Αύριο, η ΑΕΛ υποδέχεται τον Ολυμπιακό και θέλει να υπάρξουν απώλειες για τους πρωτοπόρους σήμερα ώστε να πλησιάσει την κορυφή.

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε χθες με τον αγώνα του Β΄ ομίλου μεταξύ των ομάδων Νέα Σαλαμίνα – ΑΠΟΕΛ, με τους γαλαζοκίτρινους να επικρατούν με 1-2. Η αγωνιστική για τον Β΄ Όμιλο θα ολοκληρωθεί την ερχόμενη Τρίτη με δύο αγώνες.

Ο ΑΠΟΕΛ στη χθεσινή εκτός έδρας νίκη του, άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Γκάρνερ, η Σαλαμίνα ισοφάρισε στο 73ο λεπτό με τον Βάγκνερ και στις καθυστερήσεις ο Σαχάρ με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ.

• Νέα Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ 1-2
  • 17:00 Ερμής - Εθνικός Άχνας (Cablenet)

Στο μεταξύ, αναβλήθηκαν οι αγώνες ΕΝΠ - Πάφος και  Δόξα - Καρμιώτισσα λόγω κρουσμάτων Covid-19 στις ομάδες του Παραλιμνίου και της Καρμιώτισσας.