Ο Ανγκούλο το ΕΧΑΣΕ, η Οκριασβίλι το ΕΒΑΛΕ και... ΔΙΠΛΟ η "Κυρία"

- 28.08.2020

Εξαιρετικός αγώνας το απόγευμα της Παρασκευής (28/08) στο "Στέλιος Κυριακίδης". Πάφος και Ανόρθωση τα... έδωσαν όλα, είχαν από ένα πέναλτι, για την Πάφο αστόχησε ο Ανγκούλο (πιο σωστά απέκρουσε ο Λόρια) ενώ για την Ανόρθωση ευστόχησε ο Οκριασβίλι στο 90' με αυτό να είναι και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, που χάρισε στην "Κυρία" τη νίκη με 0-1. Δύο στα δύο για την Ανόρθωση, πρώτη ήττα για την Πάφο μετά το "Χ" στην πρεμιέρα με την Ομόνοια.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-1' Ξεκίνησε με επιθετική διάθεση η Ανόρθωση, είχε δύο σέντρες με Χουσμπάουερ και Γκαλίτσιο, οι οποίες πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

-5' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Υπέροχο τακουνάκι του Χουσμπάουερ προς τον Κατσιαράβα εντός περιοχής, πρόλαβε και έκοψε ο Κβίντα.

-6' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι. Ο Πάντσεον για επικίνδυνο τάκλιν στον Οκριασβίλι.

-8' Κεφαλιά του Γκαλίτσιου, σταθερά ο Ρούτκο.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς με την Ανόρθωση να έχει την υπεροχή, την κατοχή και να γυροφέρνει έξω από την εστία του Ρούτκο.

-11' Πρώτη απειλητική στιγμή για την Πάφο. Λάθος του Οκριασβίλι στο κέντρο, ο Βα πέρασε ωραία στον Μέρφι από δεξιά εντός περιοχής αλλά το κοντρόλ του Άγγλου δεν ήταν καλό, του έφυγε η μπάλα και το σουτ του από πλάγια θέση ήταν άστοχο.

-16' Ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο η Πάφος και ισορρόπησε το παιχνίδι. Δοκιμάζει αρκετά από αριστερά με τους Βαλεριάνο - Βα.

-20' Κίτρινη στον Σάιζ για φάουλ στον Κατσιαράβα.

-21' Κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά ο Ρούτκο έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, ο Οκριασβίλι γύρισε προς τον Σίντενφελντ που έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση αλλά σημάδεψε... ψηλά.

-22' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-23' Επανέναρξη αγώνα.

-30' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός, χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά.

-31' Κλέψιμο του Ανγκούλο απ' τον Νταουσβίλι στον χώρο του κέντρου και κατά μέτωπο επίθεση, σουτ με το αριστερό αλλά αρκετά άστοχο.

-35' "Κέρδισε" το κέντρο στο τελευταίο τέταρτο η Πάφος. Έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να... πατήσει περιοχή.

-39' Διαγώνιο σουτ του Οκριασβίλι από αριστερά, αδύναμο, μπλοκάρει ο Ρούτκο.

-45' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ατομική προσπάθεια του Μαργκάσα λίγο κάτω απ' την μεσαία γραμμή, πέρασε αρχικά τον Βαλακάρι, στην συνέχεια τον Σάιζ και έκανε το σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Κίτρινη στον Οκριασβίλι για διαμαρτυρίες. Ο Γεωργιανός ζήτησε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της Πάφου σε μαρκάρισμα απ' τον Πανός.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοφή αντί Καλτσά.

-51' Πολύ καλή προϋπόθεση για την Πάφο. Ο Βαλακάρι πέρασε στον Ανγκούλο, αυτός έξω από την περιοχή προσποιήθηκε για σουτ και πέρασε στον Μέρφι εντός περιοχής αλλά ο Κορέια έδιωξε σωτήρια.

-52' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο. Ο Μέρφι βρέθηκε στο έδαφος σε μαρκάρισμα απ' τον Κορέια. Ο ρεφ Νικολάου έδειξε το σημείο του πέναλτι, οι επαναληπτικές προβολές δεν έδειξαν να υπάρχει παράβαση.

-53' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο! Ο Ανγκούλο ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Λόρια, ωστόσο ο γκολκίπερ της Ανόρθωσης έπεσε σωστά και απέκρουσε!

-58' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ελουντού αντί Κατσιαράβα.

-59' Πάει στην κορυφή της επίθεσης ο Χριστοφή, στο δεξί άκρο ο Ελουντού.

-63' Έγινε πιο γρήγορη η Ανόρθωση με το σχήμα αυτό, ασκεί πίεση ψηλά και δυσκολεύει την ανάπτυξη της Πάφου.

-66' Πολύ καλή στιγμή για την Πάφο. Αντεπίθεση από δεξιά, ο Ανγκούλο έκανε το συρτό γύρισμα αλλά ο Μπεριγκό ήταν ένα... κλικ πιο πίσω και δεν πρόλαβε την μπάλα.

-67' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-68' Επανέναρξη.

-68' Πρώτη αλλαγή για την Πάφο. Ράκελς αντί Μέρφι.

-70' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Σουτ του Ράκελς από καλή θέση εντός περιοχής, με τα πόδια σε κόρνερ ο Λόρια.

-72' Απειλεί ξανά ο Ράκελς από παρόμοια θέση, ψηλά έξω η μπάλα.

-73' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Μανιάς αντί Χουσμπάουερ.

-73' Νέα τελική για την Πάφο. Συρτό σουτ του Βα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, άστοχο.

-74' Σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει. Σέντρα του Ελουντού από δεξιά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Οκριασβίλι μόνος απέναντι απ' τον Ρούτκο έκανε το κεφάλι αλλά δεν έστειλε την μπάλα προς την εστία. Ήταν περισσότερο γύρισμα προς τον Μανιά αλλά ήταν δυνατό και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει ο Ελλαδίτης.

-80' Αλλαγή για την Πάφο. Αουρέλιο αντί Πανός.

-82' Γύρισμα του Οκριασβίλι από αριστερά, δεν βρήκε την μπάλα ο Μανιάς.

-83' Μακρινό σουτ του Ανγκούλο, λίγο έξω.

-85' Ο Βα κέρδισε τις κόντρες και μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κορέια. Ήταν δίπλα μόνος και περίμενε για καλύτερη τελική ο Ράκελς.

-87' Φάουλ για την Ανόρθωση σε πολύ καλή θέση. Εκτελεί ο Κορέια, λίγο έξω η μπάλα.

-89' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση! Το κέρδισε ο Μανιάς σε μαρκάρισμα απ' τον Ρούτκο. Ο Ελουντού σέντραρε από δεξιά, ο Μανιάς έκανε κοντρόλ και βρέθηκε... φάτσα με τον Ρούτκο, ο γκολκίπερ της Πάφου προσπάθησε να τον ανακόψει και υπήρξε επαφή στα πόδια.

-90' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Οκριασβίλι εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1!

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σάιζ, Κβίντα, Βα, Μπεριγκό, Μέρφι (68'Ράκελς), Βαλεριάνος, Πανός (80'Αουρέλιο), Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο.

Στον πάγκο οι Πέτρου, Μανιόν, Βαρέλα, Αντωνίου, Αουρέλιο, Φυλακτού, Λελιούκιν, Ράκελς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Κορέια, Σίντενφελντ, Σελίν, Γκαλίτσιος, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Χουσμπάουερ (73'Μανιάς), Οκριασβίλι, Καλτσάς (46'Χριστοφή), Κατσιαράβα (58'Ελουντού).

Στον πάγκο οι Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Μανιάς, Αμπαρτζουμιάν, Βργκοτς, Γεωργαλλίδης, Κορέα, Χριστοφή, Ελουντού.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πάντσεον, Σάιζ / Οκριασβίλι.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Παρατηρητής: Γεωργίου Ανδρέας