Ο Βασιλιάς ΛεΜπρόν οδήγησε το Λ.Α στους τελικούς!

- 27.09.2020

Thumbnail
Μετά από 10 χρόνια

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς θα αγωνιστεί σε Τελικούς του ΝΒΑ για 10η φορά στην καριέρα του. Οι Λέικερς για πρώτη φορά έπειτα από 10 χρόνια. Και χρειάστηκαν μία νίκη με 10 πόντους διαφορά στο Game 5 κόντρα στους μαχητικούς Νάγκετς για να τα καταφέρουν, επικρατώντας με 117-107.

Οι Λέικερς ήταν ανώτεροι. Οι Νάγκετς όμως σίγουρα έδωσαν ό,τι είχαν. Πάλεψαν, επέστρεψαν από το -16 στην τρίτη περίοδο, μείωσαν σε 103-99 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Εκεί όμως απλώς πήρε την μπάλα ο ΛεΜπρόν και καθάρισε το παιχνίδι.

Ο Τζέιμς οδήγησε τους Λέικερς εκ του ασφαλούς σε ένα επιμέρους σκορ 12-4, κάνοντας το σκορ 115-103, σημειώνοντας 9 σερί πόντους και δίνοντας νωρίτερα την ασίστ για το μοναδικό καλάθι που δεν σημείωσε ο ίδιος (ένα τρίποντο του Ντάνι Γκριν) στο ίδιο διάστημα. Το παιχνίδι είχε τελειώσει. Οι Λέικερς ήταν στους Τελικούς του ΝΒΑ.

Ο Τζέιμς ήταν και ο κορυφαίος της ομάδας του με 38 πόντους, 16 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 40 λεπτά συμμετοχής, σε ένα χορταστικό triple-double. Από κοντά και ο Άντονι Ντέιβις με 27 πόντους, με τους Ντάνι Γκριν και Άλεξ Καρούζο να προσθέτουν από 11 πόντους.

Για τους Νάγκετς, οι Νίκολα Γιόκιτς και Τζεράμι Γκραντ είχαν από 20 πόντους, με τον συγκινητικό Τζαμάλ Μάρεί - που αγωνίστηκε κουτσαίνοντας σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο - να προσθέτει 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-30, 61-51, 87-84, 117-107

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 27 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζέιμς 38 (1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χάουαρντ 9 (9 ριμπάουντ), Γκριν 11 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 2, Μόρις 3 (1), Κούζμα 8 (1), ΜακΓκί, Ρόντο 8 (2), Καρούζο 11

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 13 (1/8 σουτ, 1 τρίποντο, 10/11 βολές), Γκραντ 20 (7/18 σουτ, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γιόκιτς 20 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρεϊ 19 (7/17 σουτ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Χάρις 3 (1), Πλάμλι 7 (5 ριμπάουντ), Πόρτερ 10 (2), Κρεγκ, Μόρις 10 (7 ασίστ), Ντοζίερ 5 (1)