Ο Καλτσάς έδωσε προβάδισμα, πάμε για "θρίλερ" στο ΓΣΠ

- 14.04.2021

Πρώτο βήμα πρόκρισης

Πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό από την Ανόρθωση. Κέρδισε 1-0 το ΑΠΟΕΛ και έχει προβάδισμα ενόψει επαναληπτικού.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Ιταλό Maurizio Mariani

-Έφυγε το πρώτο πεντάλεπτο, χωρίς κάτι αξιοσημείωτο

-Δέκα λεπτά χωρίς φάση, με την Ανόρθωση να έχει ελαφρώς την κατοχή

-15' Επικίνδυνο, συρτό γύρισμα του Κλωναρίδη από  δεξιά, ο Κορρέα ήταν στην σωστή θέση και απομάκρυνε. Πρώτη... υποψία φάσης

-16' Νέο γύρισμα του Κλωναρίδη από δεξιά, ασταθής απόκρουση του Λόρια αρχικά και έπειτα ο Κορρέα διώχνει

-16' Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ για χέρι του Βργκοτς μέσα στην περιοχή σε σέντρα του Γκάρνερ, "τίποτα" από τον Ιταλό

55557657

-19' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Κορέια σέντραρε από αριστερά, ο Καλτσάς ήρθε από πίσω και με κεφαλιά νίκησε τον Ουζόχο. Αδράνησε η άμυνα του ΑΠΟΕΛ και το πλήρωσε - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Κόντρα στην ροή του αγώνα το γκολ. Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα αλλά από το 10' και μετά το ΑΠΟΕΛ κρατούσε μπάλα και ήταν πιο επιθετικό

-24' Κίτρινη στον Νταουσβίλι για δυνατό τάκλιν στον Γκάρνερ

-26' Επικίνδυνη σέντρα του Καλτσά από δεξιά, ο Κβιλιτάια κέρδισε, ο Βινίσιους τον σταμάτησε με τάκλιν αλλά η φάση σταμάτησε για χέρι του Γεωργιανού

-Μισή ώρα αγώνα. Χωρίς φάση μετά το γκολ

-35' Διακοπή για λίγο, Κβιλιτάια και Γκάρνερ είναι στο έδαφος

-36' Συνεχίζεται το παιχνίδι, είναι εντάξει οι δυο επιθετικοί

-40 λεπτά. Οι γαλαζοκίτρινοι δεν έχουν αντιδράσει μετά το γκολ. Ακίνδυνη και η Ανόρθωση μετά το 1-0, κακό το θέαμα

-41' Ο Καλτσάς έφυγε "φάτσα" με τον Ουζόχο που βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ αλλά η φάση ακυρώνεται ούτως ή άλλως για οφσάιντ.

-43' Μακρινή μπαλά προς τον Κβιλιτάια, ο Ουζόχο βγήκε έγκαιρα και μάζεψε

-45' Δοκάρι η Ανόρθωση! Ο Κβιλιτάια από κοντά νίκησε τον Ουζόχο αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σίδερο

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Λίγες οι φάσεις, πιο επικίνδυνη η Ανόρθωση που πέτυχε ένα γκολ και είχε και δοκάρι. Δείτε τα στατιστικά όπως παρουσιάστηκαν από την Cablenet:

67767676

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Σαχάρ στη θέση του Γκάρνερ που αντιμετώπισε ενοχλήσεις στην μέση, προς το τέλος του πρώτου μέρους

-48' Μεγάλη φάση το ΑΠΟΕΛ. Ο Κλωναρίδης σέντραρε από δεξιά, ο Σαχάρ εξ επαφής δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Λόρια

4343434343

-53' Κίτρινη στον Νταουσβίλι για τάκλιν στον Ανουάρ στον χώρο του κέντρου. Ειναι η δεύτερη, συνεχίζει με δέκα η Ανόρθωση

-56' Φωνάζει για πέναλτι το ΑΠΟΕΛ, για χέρι του Ρισβάνη σε γύρισμα του Ντονγκαλά

-57' Αμπαρτζουμιάν στη θέση Μίχα, Μαργκάσα στη θέση Κβιλιτάια. Άμεσα αντιδρά ο Τιμούρ μετά την αποβολή

-59' Διαμαρτυρία για πέναλτι από τον Ενσούε μετά από σέντρα. Η μπάλα χτυπά ψηλά στον ώμο του Κορέια όπως δείχνουν τα ριπλέι

-62' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαχάρ κέρδισε στην περιοχή, γύρισε και έκανε υπό πίεση το πλασέ από κοντά, ο Λόρια ήταν έτοιμος

-65' Νέα ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι που πιέζουν για την ισοφάριση. Ο Ζαχίντ πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, ο Λόρια σε κόρνερ

-72' Ο Γαβριήλ στη θέση του Ζαμπάλα

-75' Ξανά ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ, με το διαγώνιο σουτ του Ανουάρ μέσα στην περιοχή να πάει λίγο έξω

-76' Ο Ντε Βινσέντι στη θέση του Κλωναρίδη

-76' Αλλαγή και ο Τιμούρ, Χριστοφή αντί Οκριασβίλι

-78' Νέα ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι. Ο Ντε Βινσέντι με κόρνερ βρήκε τον Ενσούε, αυτός έκανε την κεφαλιά, μόλις δίπλα απ' το δοκάρι η μπάλα

-Τελευταίο δεκάλεπτο. Μονίμως μπροστά το ΑΠΟΕΛ μετά την αποβολή, ψάχνει το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ

-80' Ξανά τελική η ομάδα του Πουρσαϊτίδη, με τον Γαβριήλ να σουτάρει από κοντά, κόντρα και κόρνερ

-83' Κατσαντώνης αντί Λουντέμο, ρισκάρει για το γκολ ο Πουρσαϊτίδης

-Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο

-88' Δυνατό σουτ του Ντε Βινσέντι από μακριά, ξανά έτοιμος ο Λόρια

-88' Κίτρινη στον Σάντος για σπρώξιμο στον Χριστοφή πάνω στην διεκδίκηση

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις. Γυροφέρνει την περιοχή του Λόρια το ΑΠΟΕΛ

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορρέα, Κορέια, Κ.Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι (76' Χριστοφή), Μίχα (57' Αμπαρτζουμιάν), Καλτσάς, Κβιλιτάια (57' Μαργκάσα)

-Στον πάγκο οι Τζουρ, Π.Αρτυματάς, Πηλέας, Αμπαρτζουμιάν, Μαργκάσα, Χούσμπαουερ, Χριστοφή, Ελουντού, Μανιάς

ΑΠΟΕΛ (Σ.Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Σάντος, Βινίσιους, Ζαμπάλα (72' Γαβριήλ), Λουντέμο (83' Κατσαντώνης), Ανουάρ, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (76' Ντε Βινσέντι), Ντονγκαλά, Γκάρνερ (46' Σαχάρ)

-Στον πάγκο οι Σίλβα, Ντίας, Ντε Βινσέντι, Σαχάρ, Κατσαντώνης, Γαβριήλ, Μερκής, Γουίλερ, Σιέλης

Κίτρινες: Σάντος

Κόκκινες: Νταουσβίλι (2η κίτρινη) / -

Διαιτητής: Mariani Maurizio

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας