Ο Μερκής σκόραρε πρώτος, ο Γκακπέ στο τέλος το... μοίρασε

Πολύ μεγάλο παιχνίδι στο Τσίρειο. Γκολ, φάσεις, καλός ρυθμός, συγκινήσεις... και από ένας βαθμός για Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μερκή (54') , οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γκακπέ (87').

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-Κλασική ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 5ο λεπτό! Ο Παπουλής με εξαιρετική κάθετη έβγαλε τον Γκακπέ "φάτσα" με τον Μπέλετς, με τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να βγαίνει νικητής στη μονομαχία

-9' Επικίνδυνο γύρισμα του Βιντιγκάλ από αριστερά, ο Γιούστε απομάκρυνε προς του Πάβλοβτις και ενώ ο Μολ ήταν "εξουδετερωμένος"

-10' Επικίνδυνο σουτ του Χάμπου λίγο έξω απ' την περιοχή, με διπλή προσπάθεια μάζεψε ο Μπέλετς

-Πέρασαν τα πρώτα 15 λεπτά. Καλός ο ρυθμός του ντέρμπι παρά τα πολλά φάουλ (8 μέχρι στιγμής)

-18' Σέντρα-σουτ του Παπουλή από πλάγια αριστερά, με γροθιά απομακρύνει ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ

-19' Διαγώνιο σουτ από τον Βιντιγκάλ, από το ύψος της περιοχής. Στη σωστή θέση ο Μολ, μάζεψε χωρίς πρόβλημα

-22' Γυριστό σου του Μιχαΐλοβιτς εντός περιοχής, ξανά έτοιμος ο Μολ

-24' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Πέδρο γέμισε και ο Παπουλής με ωραίο γυριστό έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

-Συμπληρώσαμε 25 λεπτά. Μπήκε πιο επιθετικά ο Απόλλωνας, ισορρόπησε το ΑΠΟΕΛ...

-26' Μεγάλη ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους. Σέντρα του Βιντιγκάλ από αριστερά, κεφαλιά του Πάβλοβιτς και πολύ δύσκολη απόκρουση του Μολ που έστειλε σε κόρνερ

-28' Κίτρινη στον Παπουλή για διαμαρτυρίες, τρίτη και χάνει το παιχνίδι με τη Δόξα

-29' Κίτρινη και στον Μάρκοβιτς για φάουλ στον Τάμαρι

-31' Λανθασμένα ανακόπτεται για οφσάιντ ο Μιχαΐλοβιτς

-38' Kίτρινη στον Σόουζα για φάουλ στον Παπουλή

-40' Χάλασε ο ρυθμός από το 30' και μετά. Πολλές οι διακοπές για φάουλ. Ο Απόλλωνας εξακολουθεί να έχει ελαφρώς περισσότερη κατοχή

-42' Φάση μετά από ώρα. Ο Απόλλωνας απειλεί με τον Παπουλή που μετά από εξαιρετική κάθετη του Περέιρα βρέθηκε σε θέση βολής όμως δεν πρόλαβε να πιάσει καλά την προβολή

-43' Διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι ο Αγκίρε. Τα τηλεοπτικά ριπλέι δείχνουν πως ο Μερκής βρίσκει το πόδι του αντιπάλου και όχι τη μπάλα

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο. Είχαν φάσεις και οι δυο ομάδες όμως ο Απόλλωνας ήταν πιο επικίνδυνος. Έπαιξε πιο επιθετικά, είχε ελαφρώς την κατοχή (53%) αλλά δεν βρήκε την ουσία

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές

-54' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ! Ο Βιντιγκάλ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από εξαιρετικό σημείο, ο Μολ απέκρουσε ασταθώς και ο Μερκης πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά

-55' Ο Γιαννιώτας στη θέση του Περέιρα

-56' ΔΟΚΑΡΙ για την ομάδα του Ντολ μετά από πλασέ του Άλεφ

-57' Φάουλ του Βούρου στον Γιαννιώτα και κίτρινη

-60' Αρκετές αψιμαχίες τα τελευταία λεπτά ανάμεσα στους παίκτες, χωρίς να ξεφεύγουν τα πράγματα. Φυσιολογική η ένταση, ανάλογη του αγώνα...

-62' Διακοπή για λίγο αφού ο Μερκής χτύπησε σε διεκδίκηση με τον Ενσούε

-64' Επαναρχίζει ο αγώνας, εκτός αγωνιστικού χώρου ο σκόρερ του ΑΠΟΕΛ

-65' Επέστρεψε ο Μερκής που δεν έχει κάτι σοβαρό

-68' Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Αγκίρε, τον σταματά ο Άλεφ με φάουλ λίγα μέτρα εκτός περιοχής. Κίτρινη στον Βραζιλιάνο

-69' Ο Γιαννιώτας εκτελεί απευθείας το φάουλ, έξω η μπάλα

-70' Δεύτερη αλλαγή απ' τον Σωφρόνη που ρισκάρει. Ο Ζελάγια στη θέση του Σάλαϊ. Πλέον με τετράδα πίσω ο Απόλλωνας και τον Ενσούε σέντερ-μπακ δίπλα απ' τον Γιούστε

-71' Πρώτη αλλαγή από τον Ντολ. Ο Μάτιτς στη θέση του Πάβλοβιτς. Αλλαγή φιλοσοφίας και από τον Γερμανό, ώστε να ενισχύσει μεσοαμυντικά την ομάδα του

-73' Διαρκώς μπροστά ο Απόλλωνας τα τελευταία λεπτά όμως δεν έχει φτιάξει τη μεγάλη φάση

-74' Δυνατό σουτ του Γιαννιώτα από πολύ μακριά, λίγο πάνω απ' την εστία του Μπέλετς

-77' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Ζελάγια

-80' Ο Μπέζιακ στη θέση του Τάμαρι

-80' Ο Καρ στη θέση του Παπουλή

-Εξακολουθεί να έχει την κατοχή η Λεμεσιανή ομάδα. Ανέβηκε πολύ ψηλά και ψάχνει τους διαδρόμους όμως το ΑΠΟΕΛ έκλεισε καλά τους χώρους.

-82' Σουτ του Μάρκοβιτς από διαγώνια θέση, αποκρούει ο Μπέλετς

-84' Ο Ζελάγια σε θέση βολής αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά. Πολύ έξω η μπάλα

-84' Πέσιμο του Καρ στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Βούρου, ζητά πέναλτι ο Απόλλωνας. Από τα ριπλέι φάνηκε πως ο Ελλαδίτης κρατά τον αντίπαλό του

-86' Ο Εφραίμ στη θέση του Βιντιγκάλ

-87' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Απόλλωνας ισοφαρίζει με διαγώνιο σουτ του Γκακπέ από κοντά

-88' Πέσιμο του Γιαννιώτα στην περιοχή μετά από τράβηγμα του Ιωάννου. Σωστά ο διαιτητής δείχνει φάουλ εκτός περιοχής, η παράβαση άρχισε από έξω. Κίτρινη στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ

-Από το 70' και μετά ο Απόλλωνας έχει εγκατασταθεί στα καρέ του ΑΠΟΕΛ που δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα

-90' Ο Αγκίρε γέμισε από δεξιά, ο Ζελάγια πήγε να κάνει την προβολή αλλά υπό πίεση έστειλε τη μπάλα έξω