Ο Μπένσοπ είπε "καλησπέρα" και έδωσε προβάδισμα!

- 22.01.2020

Thumbnail
Η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε 1-0 το ΑΠΟΕΛ

Πρώτο βήμα πρόκρισης απ' τον Απόλλωνα. Με γκολ του Τσάρλισον Μπένσοπ (4') στην πρώτη του ευκαιρία με τη φανέλα της Λεμεσιανής ομάδας, κέρδισε 1-0 το ΑΠΟΕΛ και έχει το πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού. Πολύ καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, πολύ καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο. Το ντέρμπι κυπέλλου είχε μόνο ένα γκολ αλλά πολλές φάσεις...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-4' ΓΚΟΛ 1-0 ο Απόλλωνας! Ο Μπένσοπ βρέθηκε σε θέση βολής μετά από σουτ του Γιαννιλωτα και κακή αντίδραση της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και από κοντά νίκησε τον Βάτερμαν. Πρώτη ευκαιρία, πρώτο γκολ για τον νεοαποκτηθέντα στράικερ της Λεμεσιανής ομάδας.

-"Μονόλογος" για την Λεμεσιανή ομάδα το πρώτο δεκάλεπτο. Κρατά μπάλα και ψάχνει τους χώρους. Αμύνεται το ΑΠΟΕΛ που δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα

-11' Ανακόπτεται για οφσάιντ ο Γιαννιώτας που έφυγε απέναντι στον Βάτερμαν. Φαίνεται να είναι ελάχιστα μπροστά ο Ελλαδίτης, την στιγμή της κεφαλιάς-πάσας του Ενσούε

-14' Επικίνδυνο γύρισμα του Αγκίρε, δεν υπάρχει κάποιος να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα

-15' Λανθασμένα ανακόπτεται προσπάθεια του Απόλλωνα για οφσάιντ. Ο Αγκίρε στο αριστερό φτερό ήταν καλυμμένος

-17' Επικίνδυνη κάθετη προς τον Πέδρο που προωθήθηκε, ο Βάτερμαν βγήκε αρκετά μακριά απ' την εστία του και πρόλαβε

-Είκοσι λεπτά στο ντέρμπι. Σαφώς καλύτερη η ομάδα του Σωφρόνη. Οι γαλαζοκίτρινοι είναι εντελώς ακίνδυνοι, δεν μπορούν να κρατήσουν μπάλα

-22' Πλασέ του Φακούντο στην κίνηση μετά από πάσα του Αγκίρε, άστοχο

-23' Παρατηρήσεις από τον Λεόντιο Τράττο στον Σωφρόνη για διαμαρτυρίες

-27' Διακοπή για λίγο αφού ο Χαλένιους είναι στο έδαφος. Δέχθηκε χτύπημα απ' τον Σελίμοβιτς πάνω στη φάση

-Eίναι εντάξει ο Σουηδός, συνεχίζει

-Συμπληρώθηκε μισή ώρα. Χωρίς μεγάλη ευκαιρία το ματς μετά το γκολ

-33' Ωραία προσπάθεια του Χαλένιους στην περιοχή και γύρισμα, ο Σακέτι διώχνει σε κόρνερ

-35' Δυνατό, διαγώνιο σουτ του Ντε Βινσέντι εκτός περιοχής, άστοχο

-To ΑΠΟΕΛ κρατά λίγο περισσότερο τη μπάλα μετά το 30' όμως δεν έχει φτιάξει τη μεγάλη φάση

-45' Κίτρινη στον Γιαννιώτα για φάουλ στον Γέφτοβιτς, πρώτη στο παιχνίδι

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+1' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους γαλάζιους. Ο Μπένσοπ έστρωσε στον Φακούντο που πλάσαρε εξ επαφής, ο Βάτερμαν έδιωξε με τα πόδια, ο Μπένσοπ πήρε το ριμπάουντ και από πλάγια αριστερά πλάσαρε έξω

-45+2' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ τώρα, καλό πλασέ του Βιντιγκάλ, ο Μολ έπεσε και απομάκρυνε

-Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. 57%-43% η κατοχή, για τον Απόλλωνα που εκμεταλλεύτηκε μια από τις ευκαιρίες του και πάει στα αποδυτήρια με το πάνω χέρι