Ο Όκρι επέστρεψε εντεκάδα, η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες!

- 16.02.2021

Η Ανόρθωση κέρδισε με 1-2 την ΕΝΠ μέσα στο "Τάσος Μάρκου" και επέστρεψε στα τρίποντα

Με MVP τον Οκριασβίλι που σκόραρε δυο φορές, η Ανόρθωση κέρδισε με 1-2 την ΕΝΠ μέσα στο "Τάσος Μάρκου" και επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δυο σερί ισοπαλίες. Ο Γεωργιανός στην επιστροφή του στην εντεκάδα μετά τον τραυματισμό του, έκανε την διαφορά και ανέβασε την ομάδα του στους 48 βαθμούς, πέντε μακριά απ' την κορυφή.

Στο 28' με πέναλτι και στο 58' με πλασέ τα γκολ του Όκρι ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει με τον Θεοδώρου η Ένωση (37'). Οι γηπεδούχοι που είχαν πολλές απουσίες πάλεψαν αλλά η "Κυρία" ήταν καλύτερη, έφτιαξε πολλές φάσεις και κέρδισε δίκαια. Το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο αν οι παίκτες του Τιμούρ ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.

Η ιστοσελίδα του kerkida.net ήταν στο "Τάσος Μάρκου".

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς

-3' Επικίνδυνη μπαλιά του Λουσέρο από αριστερά, με διπλή προσπάθεια μάζεψε ο Λόρια

-Πέντε λεπτά χωρίς ευκαιρία αλλά έχει καλό ρυθμό το παιχνίδι στο ξεκίνημα

-Δεκάλεπτο, η κατοχή στην Ανόρθωση που ψάχνει τους χώρους

-13' Πρώτη κλασική ευκαιρία, με τον Κβιλιτάια από κοντά να μην μπορεί να νικήσει τον Γκατσέφσκι που έκλεισε τη γωνία του και έστειλε σε κόρνερ

-13' Κάρτα στον Ντένινγκ για διαμαρτυρίες

-15' Νέα ευκαιρία, με τον Μίχα να πατά περιοχή και να σουτάρει, έτοιμος ξανά ο κήπερ της ΕΝΠ

-16' Ακόμα μια τελική η Ανόρθωση, με το γυριστό σουτ του Οκριασβίλι να πάει ψηλά

-18' Μακρινή μπαλιά του Οκριασβίλι στον Χριστοφή, ο Γκατσέφσκι βγήκε εκτός περιοχής και με δυσκολία έστειλε σε πλάγιο

-23' Τεράστια ευκαιρία με τον Κβιλιτάια εξ επαφής να κάνει την κεφαλιά, ξανά στην σωστή θέση ο Γκατσέφσκι!

-24' Αναμονή για να εξεταστεί από το VAR πιθανό πέναλτι για χέρι του Κυριάκου

-25' Πάει στο μόνιτορ ο Νικόλας Νεοκλέους μετά που μίλησε με τους ρεφ στο βαν

-27' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση. Ο ρεφ υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών μετά που είδε τα ριπλέι

-28' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Οκριασβίλι μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι

-35' Κάρτα στον Μπουσουλάτζιτς για φάουλ, συμπληρώνει τρεις

-35 λεπτά αγώνα. Η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά, έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες και τελικά έφτασε στο γκολ με το πέναλτι του Οκριασβίλι. Δεν άλλαξε κάτι μετά το 0-1, η ομάδα του Κετσπάγια έχει την κατοχή και προσπαθεί να διευρύνει το προβάδισμά της

-37' ΓΚΟΛ 1-1! Από το... πουθενά ισοφαρίζει η ΕΝΠ. Εξαιρετική κάθετη από τον Ντένινγκ προς τον Θεοδώρου που κέρδισε ταχύτατα, απέφυγε και τον Λόρια που έκανε κακή έξοδο και πλάσαρε σε κενή εστία

-40' Πτώση του Ουντόζι στην περιοχή, ζητά πέναλτι. Παρατηρήσεις από τον ρεφ για θέατρο, με τον Νιγηριανό να ζητά να εξεταστεί η φάση από το VAR

-44' Ο Βργκοτς σκοράρει με πλασέ στην κίνηση αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Σωστός ο βοηθός, ήταν εκτεθειμένος ο αμυντικός της Ανόρθωσης την στιγμή της σέντρας

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος - ΕΔΩ τα στατιστικά

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

-48' Κίτρινη στον Πανός για φάουλ στον Μίχα

-54' Κάρτα στον Αρτυματά για φάουλ στον Ουντόζι

-58' ΓΚΟΛ 1-2! Ωραία, γρήγορη επίθεση από δεξιά με τον Χριστοφή να δίνει στον Μίχα, αυτός στον Οκριασβίλι που από κοντά πέτυχε το δεύτερο του γκολ. Η φάση ελέγχθηκε απ' το VAR για πιθανό οφσάιντ στην πάσα προς τον σκόρερ. Δεν υπάρχει οφσάιντ, ο Οκρισβίλι ήταν καλυμμένος

-63' Ο Χουσμπάουερ στη θέση του Μίχα

-64' Μακρινό σουτ του Ντένινγκ, σε κόρνερ ο Λόρια

-65' Διπλή αλλαγή. Μαρκόφσκι και Κοτσώνης αντί Μπελόνε και Ντένινγκ. Δυσανασχετεί ο δεύτερος που δεν συμφωνεί με την απόφαση του προπονητή του

-67' Στο έδαφος Μπαρμπόσα και Κορέια μετά από σύγκρουση. Διακοπή για λίγο και μέσα τα ιατρικά τιμ

-68' Συνεχίζεται το παιχνίδι

-70' Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, κεφαλιά του Οκριασβίλι υπό πίεση, πάνω απ' τα δοκάρια

-74' Μέσα ο Γκαντό (ντεμπούτο), στη θέση του Πανός

-76' Σουτ του Χριστοφή από μακριά, άστοχο

-76' Ο Γκαλίτσιος στη θέση του Οκριασβίλι που αποχωρεί χωλαίνοντας

-78' Συρτό, δυνατό σουτ του Χριστοφή μέσα στην περιοχή, σε κόρνερ ο Γκατσέφσκι

-80' Διπλή αλλαγή ο Τιμούρ. Καλτσάς και Μανιάς στις θέσεις Αμπαρτζουμιάν και Κβιλιτάια

-81' Δυνατό σουτ του Αρτυματά από το ύψος της περιοχής, έξω

-Τελευταία πέντε λεπτά. Ανέβηκε η ΕΝΠ και προσπαθεί για την ισοφάριση αλλά είναι ακίνδυνη

-87' Ο Μαυρουδής στη θέση του Κυριάκου

-87' Δυνατό σουτ του Ίρεπ σε μακρινή εκτέλεση φάουλ, ο Λόρια είναι στη σωστή θέση

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' Κάρτα στον Μανιά που προσπάθησε να παρεμποδίσει τον Γκατσέφσκι στην προσπάθεια να "γεμίσει"

-Τέλος, στους 48 βαθμούς η Ανόρθωση

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Μάρβιν, Λουσέρο, Μπελόνε (65' Μαρκόφσκι), Ντένινγκ (65' Κοτσώνης), Θεοδώρου, Ουντόζι, Μπαρμπόσα, Πανός (74' Γκαντό), Κυριάκου (87' Μαυρουδής)

-Στον πάγκο Κουτσού, Πέτρου, Παναγή, Φλουρής, Μαϊσουράντζε

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (80' Καλτσάς), Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορέια, Κ.Αρτυματάς, Μπουσουλάτζιτς, Μίχα (63' Χουσμπάουερ), Οκριασβίλι (76' Γκαλίτσιος), Χριστοφή, Κβιλιτάια (80' Μανιάς)