Ο Ρομό "καθάρισε", το... τρένο της ΑΕΚ συνέχισε

- 31.10.2021

Η ΑΕΚ κέρδισε και τον Εθνικό με 1-0.

Με χρυσό σκόρερ τον Ρομό που πέρασε ως αλλαγή, η ΑΕΚ κέρδισε και τον Εθνικό με 1-0.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

φγφγξφγξ

-Ξεκίνησε το ματς.

-Χωρίς το... παραμικρό έφυγε το πρώτο πεντάλεπτο.

-Φτάσαμε στο 10'. Η μπάλα στην ΑΕΚ, ο Εθνικός μέχρι στιγμής σταματά χωρίς δυσκολία τις επιθέσεις της.

-13' Πρώτη καλή φάση με διαγώνιο σουτ του Φαράζ από μακριά, λίγο έξω. Πήγε για ένα πολύ ωραίο γκολ ο Γάλλος.

-14' Τελική και ο Εθνικός με μια άστοχη κεφαλιά του Φλοριάν.

-Εικοσάλεπτο. Δεν μπορεί να επιβληθεί η ΑΕΚ, ο Εθνικός προς το παρόν έχει όλες τις "απαντήσεις".

-30' Πρώτη κίτρινη, στον Αράζ για φάουλ στον Γκιούρσκο.

-Μισάωρο στην ΑΡΕΝΑ χωρίς κλασική ευκαιρία και μοναδική καλή φάση το μακρινό σουτ του Φαράζ στο 13'. Η ΑΕΚ κρατά μπάλα, ο Εθνικός αμύνεται εξαιρετικά.

-31' Καλή φάση για τους γηπεδούχους όμως το δυνατό, διαγώνιο σουτ του Τρισκόφσκι μέσα στην περιοχή πάει ψηλά.

235352523235

-35' Διακοπή. Ο Χουντόμπιακ είναι στο έδαφος. Χτύπησε μόνος του στην προσπάθειά του να πασάρει.

-37' Δεν μπορεί να συνεχίσει, ο Κουμής στη θέση του και συνεχίζεται το ματς.

-40' Στο 56%-44% για τους γηπεδούχους η κατοχή.

-Τρία λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Καθόλου θέαμα, ελάχιστες φάσεις και πολλές διακοπές συνέθεσαν την εικόνα. Η ομάδα του Χαραλάμπους έδωσε χώρο σε αυτή του Καταλά όπως αναμενόταν, όμως αμύνθηκε πολύ καλά και δεν της επέτρεψε να είναι απειλητική.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-Τρεις κινήσεις από τον Καταλά που δεν είναι ικανοποιημένος. Τάντι αντί Γκαρσία, Ακοράν αντί Γκιούρσκο, Τιάγκο (ντεμπούτο) αντί Φαράζ. Η αλλαγή του Γκαρσία είναι αναγκαστική αφού ένιωσε ενοχλήσεις.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

-Αλλαγή και ο Εθνικός, Ιωάννου αντί του Αράζ. Κόντρα στην πρώην ομάδα του ο ακραίος μπακ.

-53' Κίτρινη στον Τόμοβιτς για φάουλ στον Ιωάννου.

45775474457

-54' Διακοπή. Ένταση μεταξύ Ασούμπρε και Τόμοβιτς μετά από φάουλ του πρώτου στον δεύτερο. Ο αμυντικός της ΑΕΚ ζήτησε τον λόγο, ο μεσοεπιθετικός του Εθνικού αντέδρασε και τον έσπρωξε με το κεφάλι.

-Δεν... προχώρησε το θέμα μετά την άμεση παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

-56' Κίτρινη στον Ασούμπρε και συνεχίζεται το παιχνίδι.

-62' Aλλαγή στην κορυφή ο Καταλά, ο Ρομό στη θέση του Ματ.

-63' Τελική η ΑΕΚ με σουτ του Ακοράν εκτός περιοχής, άστοχο.

235532235523

-64' ΓΚΟΛ 1-0! Μετά από κόρνερ, ο Ρομό έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στο δοκάρι, ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε ασταθώς και ο ίδιος ο Ρομό πήρε το "ριμπάουντ" και σκόραρε από κοντα. Ο Βενεζουελάνος είχε περάσει ως αλλαγή μόλις πριν δυο λεπτά - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-68' Ευκαιρία η ΑΕΚ που "άγγιξε" το 2-0 με διαγώνιο πλασέ του Τρισκόφσκι, λίγο έξω.

-70' Διπλή αλλαγή ο Εθνικός. Ελουντού αντί Ασούμπρε, Μ.Ηλία αντί Κ.Ηλία που κρατά τον ώμο του κατά την αποχώρηση.

-Τελευταία 15 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις γραμμές τους και ψάχνουν την ισοφάριση χωρίς να έχουν απειλήσει ακόμα.

-78' Η ΑΕΚ ξεδιπλώθηκε ωραία με τους Ρομό - Τρισκόφσκι να κάνουν το "ένα-δύο", ο Μπογκατίνοφ ήταν έτοιμος στο πλασέ του δεύτερου.

-79' Ο Άμπραχαμ στη θέση του Εσπινόσα.

-79' Ο Ντόλεζαλ στη θέση του Φλοριάν.

-Τελευταίο πεντάλεπτο... Εδώ και αρκετή ώρα χωρίς φάση.

-86' Σουτ του Ελουντού από πολύ δύσκολη θέση, περνάει παράλληλα με την εστία του Τούμπα.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Πτώση του Μ.Ηλία στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Τάντι, "τίποτα" από τον διαιτητή.

-94' ΤΕΛΟΣ, η ΑΕΚ φτάνει σε άλλο ένα τρίποντο και ανεβαίνει στους 20 βαθμούς.

ΑΕΚ (Ντ.Καταλά): Τούμπας, Λέδες, Τρισκόφσκι, Φαράζ (46' Τιάγκο), Γκαρσία (46' Τάντι), Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Εσπινόσα (79' Άμπραχαμ), Τόμοβιτς, Γκιούρσκο (46' Ακοράν), Ματ (62' Ρομό).

-Στον πάγκο οι Σάντσεθ, Ολατούντζι, Ναούμ, Τάντι, Ακοράν, Ρομό, Μακρής, Γκονζάλεθ, Άμπραχαμ, Tιάγκο, Χριστοφόρου.

Εθνικός (Η.Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Πηλέας, Άδωνη, Κ.Ηλία (70' Μ.Ηλία), Ασούμπρε (70' Ελουντού), Αράζ (46' Ιωάννου), Χουντόμπιακ (37' Κουμής), Κυπριανού, Φόλπρεχτ, Ταράσοφς, Φλοριάν (79' Ντόλεζαλ).

-Στον πάγκο οι Χριστοδούλου, Μ.Ηλία, Καρασάουσκς, Ντόλεζαλ, Ιωάννου, Μωυσέως, Κουμής, Ελουντού.

Κίτρινες: Τόμοβιτς / Αράζ, Ασούμπρε

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος

4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας

VAR: Δημητρίου Βασίλης