Οι Βαυαροί ξανάρχονται... με σούπερ Γκνάμπρι!

- 19.08.2020

Πάει για τρεμπλ

Στις 22:00 άρχισε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Λυών και Μπάγερν Μονάχου, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν μια θέση στον τελικό του Champions League της Λισαβόνας (23/08).

Το kerkida.net σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα..

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Σέντρα στο ματς.

-4' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λυών! Λάθος στη μεσαία γραμμή για τους Βαυαρούς. Η μπάλα δεν φθάνει ποτέ στον Τιάγκο. Ο Κακρέ βγάζει για τον Ντεπάι, ο Ολλανδός φεύγει στην πλάτη της γερμανικής άμυνας, ανοίγει την μπάλα στο τετ-α-τετ με τον Νόιερ, κάνει το πλασέ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

-6' Εκτελείται το κόρνερ, ο Μαρσέλο απομακρύνει.

-11' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν. Ο Γκορέτσκα παίζει το ένα-δύο με τον Λεβαντόβσκι, μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, δεν πιάνει καλά το σουτ. Ο Λόπες προλαβαίνει κι απομακρύνει την μπάλα πριν καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του.

-12' Ο Ντεπάι κάνει τη σέντρα σουτ, η μπάλα φεύγει έξω. Δεν προκάλεσε προβλήματα στον Νόιερ.

-13'Απειλεί η Λυών! Βγαίνει από αριστερά ο Κορνέ, βγάζει παράλληλα στον Εκαμπί που ήταν μόνος του. Ο Μπόατενγκ με εκπληκτικό τάκλιν κόβει.

-17' Δοκάρι για τη Λυών! Από τον Εκαμπί. Το δοκάρι σώζει τον Νόιερ.

-18' ΓΚΟΛ για την Μπάγερν. Ο Γκνάμπρι βγαίνει από δεξιά, συγκλίνει υπέροχα προς το κέντρο, αντιστέκεται στην πίεση και με το αριστερό νικά τον Λόπες.

-22' Τρομερή κομπίνα της Μπάγερν. Ο Τιάγκο σκάβει για τον Μίλερ στο πρώτο δοκάρι, ο Γερμανός δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ.

-25' Κοντά σε δεύτερο γκολ ο Γκνάμπρι, κοντά σε δεύτερο γκολ η Μπάγερν. Λανθασμένη απομάκρυνση με το κεφάλι, ο σκόρερ επιχειρεί το σουτ με το αριστερό, ο Λόπες αυτή τη φορά είναι σε ετοιμότητα.

-33' ΓΚΟΛ για την Μπάγερν και 0-2. H μπάλα βγαίνει αριστερά, ο Πέρισιτς κάνει την παράλληλη σέντρα, ο Λεβαντόβσκι μπερδεύεται και χάνει σίγουρο γκολ. Ο Λόπες αιφνιδιάζεται και αποκρούει ασταθώς. Ο Γκνάμπρι όμως δεν αστοχεί. Από κοντά πετυχαίνει το γκολ. Δεύτερο για τον Γκνάμπρι, δεύτερο για την Μπάγερν.

-38' Κοντά σε τρίτο γκολ η Μπάγερν. Ο Γκνάμπρι και πάλι κάνει το φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα έξω.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-51' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν. Ο Πέρισιτς βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Λιόν, ο Κροάτης δεν μπορεί να νικήσει τον Λόπες.

-54' Ο Ντιμπουά κάνει τη σέντρα, ο Ντεπάι δεν μπορεί να πάρει την μπάλα. Ο Ολλανδός διαμαρτύρεται για χέρι του Ζίλε, δεν φάνηκε καθαρά εάν ήταν στο στήθος ή στο χέρι του που ήταν κολλημένο πάντως στο σώμα. Η φάση ελέχθηκε από VAR και ο Λαόθ διέταξε να συνεχιστεί το ματς.

-56' Κεφαλιά του Μαρσέλο μετά τη σέντρα, η μπάλα έξω.

-58' Τεράστια ευκαιρία για τη Λιόν. Ο Αουάρ εκμεταλλεύεται τη σύγχυση των αμυντικών της Μπάγερ, βγάζει στον Εκαμπί, όμως ο Νόιερ με τα πόδια απομακρύνει.

-69' Χάνει ξανά την ευκαιρία να σκοράρει ο Λεβαντόβσκι, ο οποίος ψάχνει το γκολ.

-78' Ο Κουτίνιο κάνει τη χαρακτηριστική του κίνηση από αριστερά, συγκλίνοντας προς τα μέσα. Κάνει και το σουτ, η μπάλα κοντράρει και φεύγει έξω.

-80' Σκοράρει ο Κουτίνιο, αλλά έχει βρει την μπάλα ο Γκορέτσκα και το γκολ δεν μετρά ως οφσάιντ.

-84' Σουτ του Αουάρ, μπλοκάρει ο Νόιερ

-88' ΓΚΟΛ για την Μπάγερν (Λεβαντόβσκι) και Λιόν - Μπάγερν 0-3: Εκτελεί ο Κίμιχ από δεξιά, ο Λεβαντόβσκι πιάνει την κεφαλιά και κάνει το 0-3.