Ολυμπιακός-ΑΕΛ: Από νίκη σε νίκη και τώρα… ο 1ος "τελικός"!

- 11.03.2022

Με το εύστοχο πέναλτι του αρχηγού της η ΑΕΛ πήρε το «διπλό»

Οι Λέοντες σ’ ένα φτωχό παιχνίδι από πλευράς θεάματος, ευκαιριών και ποιότητας κέρδισαν με 1-0 τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη είχε τον έλεγχο δίχως όμως να φτιάξει τις ευκαιρίες απέναντι στον Ζοέλ Μολ αλλά μια απροσεξία του Μανρίκε έδωσε την δυνατότητα στον Αντρέ Τεϊσέιρα να διαμορφώσει το τελικό 0-1 από την άσπρη βούλα.

Ακίνδυνος… ο Ολυμπιακός που εμφάνισε ξανά το γνωστό του επιθετικό πρόβλημα και δεν κατάφερε να πάρει κέρδος από το ματς. Με 10 ολοκλήρωσε το ματς αφού αποβλήθηκε ο Μουκτάρης με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Δοκιμές σε σύστημα και πρόσωπα από τον Παντελίδη ενόψει του πρώτου προημιτελικού αγώνα (16/03) κόντρα στην Ομόνοια για το κύπελλο. Η 3η σερί νίκη της ΑΕΛ σε πρωτάθλημα και κύπελλο (Απόλλων, ΠΑΕΕΚ, Ολυμπιακός).

Στους 31 βαθμούς η ΑΕΛ "έπιασε" την Ομόνοια που έχει 2 αγώνες λιγότερους. Στους 23 έμεινε ο Ολυμπιακός.

Η ιστοσελίδα του kerkida.net ήταν στο παγωμένο ΓΣΠ.

γδφγδφγφγγγδφγγ

- Σέντρα στο ματς

- 2' Συνεργασία Ριέρα-Σάντος, ο Βραζιλιάνος από τα δεξιά έκανε την σέντρα, διώχνει με δυσκολία ο Ντιαγνέ.

- 6' Κατοχή για την ΑΕΛ στα πρώτα λεπτά, ο Παπαφώτης με λόμπα πήγε να βρει τον Ριέρα, ο Ισπανός δεν πρόλαβε.

- 9' Στημένη μπάλα για τον Ολυμπιακό, ο Μανρίκε εκτέλεσε στο πρώτο δοκάρι, ο Κα δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του, άουτ.

- 10' Σουτ του Παπαφώτη, η μπάλα κάπου βρίσκει, ο Μολ δεν ανησυχεί, η πρώτη τελική του ματς.

δφγδφγγγγγδφφδδφ

- 16' Μακρινό σουτ του Παπαφώτη, η μπάλα λίγο άουτ. Καλή επιθετική προσπάθεια της ΑΕΛ με Ριέρα, Έουλερ, Μιλιντσεάνου, η μπάλα έφτασε στον κύπριο χαφ, το σουτ, πήγε άουτ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Κατοχή μπάλας για την ΑΕΛ, στον χώρο θέλει να παίξει ο Ολυμπιακός.

- 23' Λάθος του Μαζάν, ο Ολυμπιακός κερδίζει κόρνερ μετά από την άμυνα του Ριστέφσκι.

- 24' Επιθετικό φάουλ του Ντιαγνέ στον Έουλερ.

- 27' Οφσαίντ ο Μιλιντσεάνου, σταματά η επίθεση της ΑΕΛ.

- 31' Σουτ του Έουλερ, άουτ.

- 32' Εξαιρετική σέντρα του Μαζάν στην καρδιά της περιοχής, ο Ριέρα έκανε την προβολή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα όμως ο Μανρίκε την υστάτη πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.

- 35' Σουτ του Πεχλιβάνη, στην πλάτη του Ριστέφσκι η μπάλα, η πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη του "τακτακαλά"!

φγδγγφδγφγδγ

- 44' Σέντρα του Μαζάν, κεφαλιά του Μιλιντσεάνου δεν βρίσκει στόχο.

Ημίχρονο. Χωρίς καθυστέρηση στο ΓΣΠ.

Oι Μπαλντέ και Μαρόσα θα περάσουν ως αλλαγή στην ανάπαυλα. Οι Ριέρα και Ανδρέου θα μείνουν στ' αποδυτήρια.

δφσδφσσδφσφφσ

- 47' Ατομική προσπάθεια του Μπαλντέ που πέρασε 2 ποδοσφαιριστές, η μπάλα στον Έουλερ αυτός εκτός περιοχής πιάνει το σουτ, κάπου χτυπά, ο Μολ δεν αιφνιδιάζεται.

- 49' Κίτρινη ο Πεχλιβάνης, στημένο για την ΑΕΛ, ο Έουλερ πίσω από την μπάλα. Εύκολα διώχνει ο Μουχτάρης.

- 50' Στον κενό χώρο ο Μολ για τον Κα, τρεις του Ολυμπιακού με έναν της ΑΕΛ, η σέντρα του Αφρικανού, κακή πέρασε άουτ.

- 55' Απουσιάζει από το ματς η μεγάλη φάση.

- 56' Οι Μανιάς-Ευτυχίδης στις θέσεις των Κα-Πεχλιβάνη.

σδφσδφσδφσφσφδφσφδ

- 59' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έουλερ από πλάγια θέση η μπάλα άουτ.

- 60' Ο Μαρόσα στην περιοχή έκανε το σουτ η μπάλα πάει κόρνερ. Αναμονή από Θεουλή για πιθανό πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ. Για χέρι του Μανρίκε.

- 62' Πάει στον Onfield review ο ρεφ!

σφσδφσδφσσδσδφσδφ

- 64' Πέναλτι δίνει ο Θεουλή! Μετά από εξέταση της φάσης στο μόνιτορ ο ρεφ δίνει πέναλτι. Εξετάστηκε και για οφσάιντ του επιτιθέμενου της ΑΕΛ. Ο Μαρόσα παίρνει την μπάλα από κανονική (onside) θέση, στην συνέχεια ο Ισπανός άσος του Ολυμπιακού βρίσκει την μπάλα με το χέρι σε μια προσπάθεια να αμυνθεί.

σδφγσδφδσφδσφσδφσδφ

- 65' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 0-1! Ο Αντρέ Τεϊσειρα ευστοχεί απέναντι από τον Μολ. Μπροστά η ΑΕΛ στο ματς.

σδδσδφδφσδφφσδ

- 66' Διπλή αλλαγή από Παντελίδη, οι Τόρες-Τσέποβιτς στις θέσεις των Μιλιντσεάνου-Έουλερ.

- 69' Σουτ του Χαραλάμπους, κόρνερ.

- 70' Κεφαλιά του Ντιαγνέ, μαζεύει ο Μέγερι.

- 74' Ο Φραντζής στην θέση του Παπαφώτη.

- 77' Στο έδαφος ο Νταβόρ που δέχθηκε τη μπάλα στο πρόσωπο.

- 80' Ευκαιρία του Ολυμπιακού, ο Τιάγκο μπήκε στη περιοχή, έκανε το δυνατό γύρισμα, δεν βρήκε συμπαίκτη του. Μπορούσε για μια καλύτερη επιλογή.

- 82' Γύρισμα του Μακρή, δεν μπόρεσε ο Μανιάς.

φγδφφγγφγδφγφδ

- 83' Απευθείας κόκκινη Θεουλή σε Μουκτάρη! Πολύ δυνατό φάουλ του Μουκτάρη στον Φραντζή! Απολογείται ο άσος του Ολυμπιακού. Οκ ο Φραντζής.

φγδφγδφφγφδγφφγ

- 86' Κίτρινη στον Μπαλντέ που σταμάτησε αντεπίθεση του Ολυμπιακού.

- Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 95' Πάσα του Μαρόσα, μόνος ο Τσέποβιτς απέναντι από τον Μολ, άουτ η μπάλα!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!

Ολυμπιακός: Μολ, Μποβέδα, Μουκτάρης, Κα (Μανιάς 56'), Γουίλσον, Μανρίκε, Πεχλιβάνης (Ευτυχίδης 56'), Κονφέ, Ντιαγνέ, Γουακασό (Μακρής 74'), Χαραλάμπους (Κυριάκου 82')

Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Γκουστάβο, Μακρής, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Νάνι, Κυριάκου, Μανιάς, Τιάγκο

ΑΕΛ: Μέγερι, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Σάντος, Έουλερ (Τόρες 66'), Ριέρα (Μαρόσα 46'), Ανδρέου (Μπαλντέ 46'), Παπαφώτης (Φραντζής 74'), Μαζάν, Μιλιντσεάνου (Τσέποβιτς 66'), Ριστέφσκι

Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Φραντζής, Ντάφερφελντ, Τσέποβιτς, Τόρες, Αντωνίου, Σωτηρίου, Μαϊντεβατς, Μπαλντέ, Μαρόσα

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς