Ολυμπιακός - ΑΠΟΕΛ: Έριξε τεσσάρα, είναι στους "οχτώ"

- 02.02.2022

Ολυμπιακός 0 - 4 ΑΠΟΕΛ

Το εξαιρετικό ΑΠΟΕΛ ζευγάρωσε τις νίκες του κόντρα στον Ολυμπιακό και με το 4-0 στον επαναληπτικό μετά το 2-1 στο πρώτο παιχνίδι, προκρίθηκε στους "8" του Κυπέλλου Coca Cola.

H ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, έχοντας τον έλεγχο σχεδόν σε όλη την διάρκεια του 90λεπτου.

Το σκορ άνοιξε στο 40' ο Νατέλ και ο Κβιλιτάια στο 48' τέλειωσε την πρόκριση, με βοήθεια από τον Πέδρο που έδωσε την πρώτη του ασίστ. Ο δείκτης του σκορ μεγάλωσε στο 60' σε εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ που χτύπησε και στον Γουακάσο ενώ ο Μάγκλιτσα που έπαιξε για λίγο αφού αποχώρησε με ενοχλήσεις, διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 77'.

Η ιστοσελίδα του kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

-Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή σφυρίζει την έναρξη.

-Γρήγορος ο ρυθμός στο πρώτο πεντάλεπτο.

-9' Ο Κβιλιτάια έτρεξε να πιέσει τον Μολ που παρακινδυνευμένα αλλά ψύχραιμα ντρίμπλαρε τον Γεωργιανό και απομάκρυνε.

-10' Η κατοχή στο ΑΠΟΕΛ στα πρώτα δέκα λεπτά, χωρίς κάποια φάση μπροστά από τις δυο εστίες.

-13' Πρώτη φάση... Ο Πέδρο από δεξιά γύρισε στον Κβιλιτάια, ο Γεωργιανός πλάσαρε χλιαρά στην κίνηση, ο Μολ μπλόκαρε εύκολα.

-15' Στο έδαφος ο Βινίσιους μετά από δυνατό σπρώξιμο του Κα. Χτύπησε και στην διαφημιστική πινακίδα ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ όπως έπεφτε.

-17' Συνεχίζουμε...

-Φτάσαμε στο 20λεπτο. Ελέγχει πλήρως το ΑΠΟΕΛ και ψάχνει το γκολ.

-21' Επικίνδυνη συρτή μπαλιά του Ζαμπάλα από αριστερά, ο Σαμπίνια έκοψε προ του Κβιλιτάια.

-25' Μακρινή μπαλιά του Ζαμπάλα, κεφαλιά του Κβιλιτάια υπό πίεση, έτοιμος ο Μολ.

-26' Ο Κυριάκου δοκιμάζει από μακριά το πόδι του, έξω η μπάλα.

σδφδφσδσδγ

-27' Ο Καρώ γύρισε στον Μιχαήλ, αυτός κοντρόλαρε λανθασμένα, ο Κα έκλεψε αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έπεσε και μάζεψε, διορθώνοντας άμεσα το λάθος του.

43435534435345

-31' Ένταση στο παιχνίδι μετά από υπόδειξη φάουλ του Νταουσβίλι στον Γκουστάβο. Αντιδρά ο Γεωργιανός για το σφύριγμα και για λίγα δευτερόλεπτα έχουμε κοκορομαχίες.

-31' Κίτρινη στον Νταουσβίλι για τις διαμαρτυρίες και συνεχίζουμε.

-Γενικά αρκετά νεύρα στο παιχνίδι τα τελευταία λεπτά μετά από κάποια σφυρίγματα.

-35' Aνέβηκε αρκετά ο Ολυμπιακός μετά το 25' και κέρδισε μέτρα. Δεν αφήνει το ΑΠΟΕΛ να ελέγξει πλέον.

-39' Στο έδαφος ο Σόουζα μετά από σπρώξιμο του Γκουστάβο.

23ε2325325

-40' ΓΚΟΛ 0-1! Έγινε σέντρα από δεξιά, η μπάλα πήγε στον Ζαμπάλα στο άλλο άκρο ο οποίος γύρισε στον Νατέλ που με εξαιρετικό κοντρόλ ελευθερώθηκε και με σουτ νίκησε τον Μολ. Πολύ ωραία εκτέλεση από τον Βραζιλιάνο.

-43' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό... Ο Γκουστάβο σέντραρε με φάουλ, ο Σαμπίνια την δυνατή κεφαλιά, σε κόρνερ ο Μιχαήλ που ήταν στη σωστή θέση.

-Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

-45+1' Σουτ του Γκουστάβο εκτός περιοχής, πέφτει και διώχνει ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ.

-Τέλος ημιχρόνου. Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο στην μεγαλύτερη διάρκεια και λίγο πριν το τέλος έφτασε στο γκολ, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στην πρόκριση

-Ξεκίνησε με τρεις αλλαγές για τον Ολυμπιακό το 2ο μέρος. Μέσα Τιάγκο, Σάλι, Γουακάσο - έξω Μακρής, Νάνι, Πεχλιβάνης.

21111115

-48' ΓΚΟΛ 0-2! "Καθαρίζει" το ΑΠΟΕΛ. Ο Πέδρο γέμισε από μακριά και ο Κβιλιτάια με ωραίο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Μολ. Πρώτη ασίστ για τον Πορτογάλο στην 2η του εμφάνιση.

-50' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κα πλάσαρε τον Μιχαήλ στο τετ-α-τετ, ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έβγαλε την πολύ δύσκολη απόκρουση.

-51' Κίτρινη στον Μουκτάρη για φάουλ στον Βινίσιους.

-58' Διπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Θεοδώρου αντί Νατέλ, Γαβριήλ αντί Ζαμπάλα.

241421124125125

-60' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Εφραίμ συρτά την απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε και στον Γουακάσο και πήγε στα δίκτυα.

-61' Πολύ καλή φάση για τον Ολυμπιακό, ο Νταουσβίλι με τάκλιν σταμάτησε τον Κα πριν πλασάρει.

-63' Κίτρινη στον Σάλι για τράβηγμα στον Γαβριήλ εκτός φάσης.

-66' Διπλή αλλαγή ξανά το ΑΠΟΕΛ. Πολυκάρπου αντί Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα αντί Κβιλιτάια.

-68' Διπλή και ο Αλκαράθ. Μανιάς αντί Κα, Γουίλσον αντί Γκουστάβο.

-68' Eυκαιρία και για άλλο γκολ οι γαλαζοκίτρινοι, με τον Μολ να αποκρούει με το πόδι το κοντινό πλασέ του Γαβριήλ από δύσκολη θέση.

-72' Ντεμπούτο για τον Έσελινκ, αντικαθιστά τον Καρώ.

12521512215

-77' ΓΚΟΛ 0-4! Ο Γαβριήλ σέντραρε από αριστερά και ο Μάγκλιτσα από κοντά με κεφαλιά "άνοιξε" και άλλο το σκορ. Δεύτερο σερί παιχνίδι που σκοράρει ο Κροάτης.

-80' Διακοπή, ο Β' βοηθός διαιτητής Πέτρος Πέτρου αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Μέσα ο ιατρός.

-83' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Π.Πέτρου, παίρνει τη θέση του ο τέταρτος, Δημήτρης Κουμή.

-84' Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-84' Με δέκα παίκτες το ΑΠΟΕΛ, ο Μάγκλιτσα αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με ενοχλήσεις και ενώ δεν υπάρχουν διαθέσιμες αλλαγές.

-85' Κίτρινη στον Σαμπίνια για φάουλ στον Ντε Βινσέντι.