Ολυμπιακός - Ομόνοια 2-0

- 23.09.2020

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

Άρχισε στις 22:00 το μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα σε Ομόνοια και Ολυμπιακό. Η ιστοσελίδα μας βρίσκεται στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” από πολύ νωρίς και σας μεταφέρει την προσπάθεια της Κυπριακής ομάδας στα Πλέι Οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-Μποτεάκ δεξιά, Τιάγκο αριστερά και Παπουλής πίσω από τον Σενέ ο σχηματισμός της Ομόνοιας.

-Βαλμπουενά αριστερά, Μασούρας δεξιά και Φορτούνης πίσω από τον Χασάν ο δικός του Ολυμπιακού.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Ο Ολυμπιακός έχει την μπάλα στην κατοχή του...

-6' Πιέζει ψηλά η Ομόνοια και δεν επιτρέπει στους μεσοαμυντικούς των γηπεδούχων να οργανωθούν απ' τα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα τις πάσες προς τα πίσω, στον Σα.

-7' Συνεργασία Βαλμπουενά - Φορτούνη, δυνατό σουτ του πρώτου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κόντραρε στον Λούφτνερ.

-11' Δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη από μακριά, σταθερά ο Φαμπιάνο.

-17' Στο μισό γήπεδο της Ομόνοιας παίζεται το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, με τον Ολυμπιακό να γυροφέρνει έξω από την περιοχή και τους ποδοσφαιριστές του Χένινγκ Μπεργκ να αμύνονται σωστά.

-20' Εικοσάλεπτο στο παιχνίδι, χωρίς την μεγάλη ευκαιρία ακόμη.

-24' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά δοκίμασε με δύναμη το σουτ από μακριά, έδιωξε δύσκολα ο Φαμπιάνο.

-26' Κίτρινη στον Βίτορ Γκόμες για δυνατό φάουλ στον Βαλμπουενά.

-29' Σουτ του Χασάν με το αριστερό, αδύναμο και εκτός έστίας.

-30' Στο έδαφος ο Σενέ μετά από διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα με τον Σεμέδο.

-32' Συνεχίζει κανονικά ο φορ της Ομόνοιας.

-33' Δύο μαζεμένα κόρνερ για την Ομόνοια από αριστερά με εκτελεστή τον Τιάγκο, πέρασαν χωρίς αποτέλεσμα.

-36' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Ο Βαλμπουενά σέντραρε από δεξιά, ο Χασάν νίκησε στον αέρα τον Λούφτνερ και έκανε την δυνατή κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο.

-40' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια. Επικίνδυνο γύρισμα του Λέζιακς από αριστερά, έδιωξε δύσκολα ο Σεμέδο.

-42' Λάθος του Χούμποτσαν, ο Φορτούνης έφυγε στην κατά μέτωπο επίθεση αλλά ο Λούφτνερ... θυσιάστηκε σταματώντας τον με τα χέρια και δεχόμενος την κίτρινη κάρτα για το φάουλ του.

-44' Νέα κίτρινη για φάουλ στον Φορτούνη, αυτή την φορά την δέχεται ο Μποτεάκ.

-45' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Βαλμπουενά από δεξιά, σουτ στην κίνηση ο Φορτούνης, λίγο έξω η μπάλα.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστυερήσεις.

-45+2 Πρώτη τελική για την Ομόνοια. Κλέψιμο του Μποτεάκ και σουτ από καλή θέση, αρκετά άστοχο.

-Τέλος ημιχρόνου, στο 0-0.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια. Ντούρις αντί Σενέ. Αλλάζει μόνο ο παίκτης στην κορυφή της επίθεσης, όχι κάτι άλλο στο τακτικό κομμάτι.

-47' Πρώτη κίτρινη για παίκτη του Ολυμπιακού. Ο Σεμέδο για φάουλ στον Ντούρις.

-51' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Λέζιακς ανέβηκε από αριστερά και έκανε το γύρισμα, ο Ντούρις κοντρόλαρε εντός περιοχής και από καλή θέση έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά ήταν άστοχος.

-57' Έξυπνη μπαλιά του Φορτούνη στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας, αλλά ο Φαμπιάνο "διάβασε" σωστά την φάση, βγήκε και μπλόκαρε.

-59' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί στις θέσεις των Φορτούνη και Μασούρα.

-60' Με δύο κλάσικούς φορ (Ελ Αραμπί - Χασάν) ο Ολυμπιακός πλέον, σε 4-4-2 συνεχίζει το παιχνίδι.

-64' Η αλλαγή συστήματος έφερε και αλλαγή στο πλάνο. Περισσότερο από τα άκρα και με σέντρες πλέον ο Ολυμπιακός. Πιστή στο πλάνο της η Ομόνοια.

-67' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ραφίνια από δεξιά, ο Ελ Αραμπί έκανε την κεφαλιά απ' το ύψος της μικρής περιοχής αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

-68' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ολυμπιακό. Ο ρεφ Danny Makkelie έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Λέζιακς που πέφτοντας στο έδαφος κράτησε την μπάλα. Προηγήθηκε διεκδίκηση της μπάλας με τον Ραντζέλοβιτς και απ' τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε ότι ο Σέρβος εξτρέμ του Ολυμπιακού τραβούσε απ' το χέρι τον αμυντικό της Ομόνοιας, προκαλώντας την πτώση του και κατ' επέκταση το χέρι του.

-69' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Εύστοχος ο Βαλμπουενά από τα έντεκα βήματα, 1-0

-73' Αδύναμο το σουτ του Χασάν, στα χέρια του Φαμπιάνο.

-74' Σουτ του Μποτεάκ από καλή θέση, άστοχος.

-76' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εμβιλά αντί Χασάν. Επιστρέφουν σε 4-2-3-1 οι "ερυθρόλευκοι".

-77' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ατομική προσπάθεια του Ραντζέλοβιτς και γύρισμα στον Ελ Αραμπί που έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά.

-80' Τεράστια επέμβαση του Φαμπιάνο! Σέντρα του Ραφίνια από δεξιά, σκαστή κεφαλιά του Ελ Αραμπί, με την μπάλα να σκάει στο έδαφος δηλαδή και να παίρνει ύψος, αλλά ο γκολκίπερ της Ομόνοιας... απογειώθηκε στην δεξιά του γωνία και έδιωξε εντυπωσιακά.

-80' Αλλαγή για την Ομόνοια. Ασάντε αντί Παπουλή.

-84' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια. Ο Ασάντε έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μπα με τάκλιν έκοιψε προ του Τιάγκο.

-86' Καμαρά και Λέζιακς χτύπησαν κεφάλι με κεφάλι. Προσωρινή διακοπή στο ματς.

-87' Επανέναρξη.

-90' ΞΑΝΑ ο Φαμπιάνο. Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνιά ο Βραζιλιάνος έδιωξε σε κόρνερ.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Σκόρερ ο Ελ Αραμπί κράτησε την μπάλα εκτός περιοχής, την έφερε στο αριστερό και έκανε το δυνατό σουτ, νικώντας τον Φαμπιάνο για το 2-0.

-90+3' Σουτ του Τιάγκο από καλή θέση, αδύναμο, στα χέρια του Σα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Φορτόύνης, Μασούρας, Χασάν.

Στον πάγκο: Τζολάκης, Εμβιλά, Καφού, Ελ Αραμπί, Μπρούνο, Σισέ, Ραντζέλοβιτς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Χούμποτσαν, Γκόμες, Γκόμεθ, Τιάγκο, Μποτεάκ, Παπουλής, Σενέ.

Στον πάγκο: Παναγή, Ντούρις, Τζιωνής, Κούσουλος, Μαυρίας, Λοΐζου, Ασαντέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκόμες, Λούφτνερ, Μποτεάκ.

Referee: Danny Makkelie NED

Assistant referees:Mario Diks NED, Hessel Steegstra NED

Fourth official:Allard Lindhout NED