Ομόνοια: Άνοιξε σαμπάνιες– Πράσινη κυριαρχία –Σήκωσε τον 6ο τίτλο

- 28.03.2022

Παρέμεινε στο θρόνο της με νίκη 3-0 επί του Green Air Παφιακού

ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-0  (31-29, 26-24, 25-21)

Οι σαμπάνιες άνοιξαν για χάρη της Ομόνοιας. Η κορυφαία ομάδα στην πετόσφαιρα Ανδρών τα τελευταία 7 χρόνια πανηγυρίζει από τις 21:20 το βράδυ της Δευτέρας 28 Μαρτίου 2022 το 6ο Πρωτάθλημα στην ιστορία της. Εκμεταλλευόμενη την έδρα της, το «πύρινο» «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» αλλά και το 3-1 σε νίκες κέρδισε 3-0 τον Green Air Παφιακό σε 77’ και σήκωσε άλλο ένα τρόπαιο.

Ο 3ος Τεκλικός ήταν ίσως ο καλύτερος σε σασπένς με τον Green Air Παφιακό να τα δίνει όλα (αφού δεν είχε άλλη επιλογή), να χάνει δυο σετ στους έξτρα πόντους, να μένει ζωντανός στο τρίτο μέχρι τα μέσα του  σετ, αλλά η Ομόνοια με το Λαό κέρδισε και πανηγύρισε στην έδρα της.

Η Ομόνοια πανηγύρισε τον 6ο Τίτλο με ηγέτη τον Μολδαβό πασαδόρο της Marin Lescov και αρτίστες τους υπόλοιπους, ενώ ο Green Air Παφιακός στηρίχθηκε στις εμπνεύσεις του Ουρουγουανού διεθνή Acosta Vyeto.

Oι «πράσινοι» πανηγύρισαν  Τίτλο το 2015, το 2016, το 2017, το 2019, το 2021 και το 2022 ενώ το πρωτάθλημα του 2020 διακόπηκε. Κοινό σημείο ότι σε όλα τα πρωταθλήματα προπονητής ήταν ο πολυνίκης κόουτς Σάββας Σάββα.

Η Ομόνοια με την ορμή του κόσμου της ξεκίνησε εντυπωσιακά τον Τελικό και απέναντι σε ένα αιφνιδιασμένο Green Air Παφιακό προηγήθηκε 11-06 αναγκάζοντας τον Jorge Cannestracci να καλέσει εσπευσμένα τάϊμ –άουτ. Οι οδηγίες του Ιταλοαργεντινού κόουτς έπιασαν τόπο με τον Green Air Παφιακό να μειώνει στο -4 14-10, αλλά τους «πράσινους» να ελέγχουν τον ρυθμό. Η παφιακή ομάδα βρήκε τα πατήματά της και μείωσε στο -2 15-13 με τον Σάββα Σάββα να καλεί με τη σειρά του τάϊμ – άουτ.  To σετ απέκτησε «άγρια ομορφιά»  με την Ομόνοια όμως να διατηρεί σταθερά το ισχνό προβάδισμα των ενός – δυο πόντων 19-17.

Η Ομόνοια κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμά της στο +3 22-19 με τον Cannestracci να παίρνει νέο τάϊμ -άουτ.  Παράλληλα, οι Ν. Μιχαήλ και Αντώνης  Χριστοφή πήραν τις θέσεις των Οικονομίδη, Ευσταθίου. Η Ομόνοια βρέθηκε μια ανάσα από το σετ (24-21) αλλά η παφιακή ομάδα μείωσε στον πόντο 24-23. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την Ομόνοια να προηγείται 27-26 αλλά ο Green Air Παφιακός ισοφάρισε 28-28 σε ένα απίστευτο σετ. Τελικά, η Ομόνοια με τη βοήθεια του κόσμου πήρε το σετ με 31-29 σε 30’ και προηγήθηκε 1-0 στον Τελικό.

Η Ομόνοια μπήκε εντυπωσιακά, αλλά ο Green Air Παφιακός ισοζύγισε και έφερε το σετ να κρίνεται στους έξτρα πόντους με τους «τριφυλλοφόρους» να κερδίζουν το σημαντικό σετ.

Οι «πράσινοι» με τον «αέρα» του 1-0 μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο σετ όπου προηγήθηκαν με 04-02. O Green Air Παφιακός όμως πήρε πόντους και ισοφάρισε το σκορ 05-05. Η ομάδα της Πάφου μάλιστα πήρε για πρώτη φορά «κεφάλι» στο σκορ 06-07, αλλά σχεδόν αμέσως η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα 08-07. Η ομάδα του Σάββα Σάββα κατάφερε να αυξήσει το υπέρ της προβάδισμα στο + 3 13-10, αλλά άμεσα ο Green Air Παφιακός μείωσε στον πόντο 13-12.

Στα μέσα του σετ η Ομόνοια είχε το ισχνό προβάδισμα ενός – δυο πόντων 17-15 και 18-16 έχοντας το πάνω χέρι και έβαλε έξτρα πίεση στον Green Air Παφιακό. Οι «τριφυλλοφόροι» στην τελική ευθεία του σετ είχαν το προβάδισμα 20-19, αλλά ο Green Air Παφιακός ισοφάρισε 21-21 σε ένα πολύ κομβικό σημείο του σετ.  Η Ομόνοια προηγήθηκε 24-23 και όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες ξανά. Ο Grren Air Παφιακός ισοφάρισε 24-24 και τα πάντα ξανακρίθηκαν στους έξτρα πόντους.  Με τη βοήθεια του …Λαού όμως η Ομόνοια επικράτησε με 26-24 σε 26’ και έκανε το 2-0, ταυτόχρονα και το αποφασιστικό βήμα Τίτλου.

Το δεύτερο σετ ήταν πολύ κλειστό από την αρχή μέχρι το τέλος με την Ομόνοια να έχει σχεδόν πάντα το ισχνό προβάδισμα απέναντι σε ένα ισοδύναμο Green Air Παφιακό. Το σετ κρίθηκε κυριολεκτικά σε μια πολύ  λεπτή γραμμή»

Πολύ προσεκτικά άρχισαν οι δυο ομάδες το τρίτο σετ θέλοντας να περιορίσουν τα λάθη. Οι δυο ομάδες έπαιρναν σε κάθε επίθεση πόντο  με την Ομόνοια να προηγείται (03-02, 04-03, 05-04). Το στάτους του σετ συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για να επιβληθούν. Η Ομόνοια με εξαιρετικό τον Lescov έβρισκε τον τρόπο να προηγείται έστω και στον πόντο, αφού ο Green Air Παφιακός με τον Acosta Vyeto είχε απαντήσεις. Η Ομόνοια όμως κατόρθωσε να πάρει «αέρα» τριών πόντων 15-12 και τον Jorge Cannestracci να καλεί νέο τάϊμ –άουτ. Οι «πράσινοι» όμως κάτω από τις ιαχές των οπαδών της προηγήθηκε 19-14 και έγινε φαβορί για το σετ και το 6ο Πρωτάθλημα.  Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 22-16 μετά από ξέσπασμα και βρέθηκαν δυο πόντους μακριά από τον Τίτλο τον οποίο κατέκτησαν πανηγυρικά με 25-19 σε 21’  και 3-0  μέσα σε αποθέωση από τον «πράσινο» Λαό.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι τα μέσα του σετ, αλλά ένα ξέσπασμα των πρωταθλητών τους χάρτισε τον Τίτλο.

Η απονομή του Τίτλου στους πρωταθλητές έγινε από τον πρόεδρο της ΚΟΠΕ Δρ Μιχάλη Κρασιά, ενώ στον Τελικό ήταν και ο γενικός γραμματέας της ΚΟΠΕ Σάββας Χριστοδούλου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Lescov, Leontyev, Sooyza, Ελευθερίου, Προδρόμου, Αλεξίου- Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANNESTRACCI): Οικονομίδης, Acosta, Ασπιώτης, Ευσταθίου, Viller, Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Αντωνίου.  – Αλλαγές: Μιχαήλ, Χριστοφή.