Ομόνοια - Ολυμπιακός: Χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο

- 29.09.2020

Thumbnail
Όσα συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο

Στις 22:00 άρχισε ο επαναληπτικός αγώνας της Ομόνοιας κόντρα στον Ολυμπιακό Πειραιώς για τα πλέι-οφ του UEFA Champions League. Το "τριφύλλι" καλείται να ανατρέψει το 2-0 της πρώτης αναμέτρησης. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net βρίσκεται στο ΓΣΠ και σας μεταφέρει όλα όσα γίνονται στο στάδιο της πρωτεύουσας.

- Εναρξη, καλή επιτυχία στην Ομόνοια

- 1' Πρώτο κόρνερ για το "τριφύλλι", γρήγορη επίθεση του Τζιωνή, ο Μβιλά σε κόρνερ.

- 1' Δεύτερο σερί κόρνερ, διώχνει με δυσκολία ο Σα. Μπήκε δυνατά η Ομόνοια.

- 3' Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό, ο Βαλμπουενά από τα αριστερά, έκανε το σουτ, αδύναμο στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

- 4' Χλιαρή πάσα του Σεμέδο στον Μπα, ο Παπουλής τρέχει να κλέψει, προλαβαίνει ο Μπα και δίνει στον Σα.

- 5' Φάση για τον Ολυμπιακό, ο Ελ Αραμπί από τα δεξιά μέσα στη περιοχή, έκανε το σουτ, δύσκολα ο Φαμπιάνο, ο φορ του Ολυμπιακού έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας, η πάσα του κόπηκε από την άμυνα του "τριφυλλιού".

- 6' Ο Παπουλής με την μπάλα, κίνηση του Τζιωνή στην περιοχή, ο Φώτης έκανε την πάσα αλλά δεν βρήκε τον Κύπριο διεθνη χαφ.

- 8' Σουτ του Παπουλή εκτός περιοχής, πάνω από τα δοκάρια το τελείωμα του μεσοεπιθετικού της Ομόνοιας. Πρώτη τελική.

- 9' Καλός ο ρυθμός στο ματς.

- 10' Τρίτο κόρνερ για την Ομόνοια, το κέρδισε ο Τζιωνής. Φάση για την Ομόνοια! Ο Λούφτνερ πιο ψηλά απ' όλους παίρνει το κεφάλι η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ευκαιρία για τους "κόκκινους"!

- 14' Ωραία προσπάθεια του Βαλμπουενά, δεν έχει συνέχεια η επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού, κόβει ο Λέζιακς.

- 15' Φοβερή ενέργεια του Τζιωνή, έδωσε την μπάλα στον Ντούρις, αυτός στον χώρο για τον Μποτεάκ, ο Γάλλος μπήκε στη περιοχή, σωτήριο τάκλιν του Μπα πριν να "οπλίσει" ο ακραίος της Ομόνοιας. Στο τάκλιν του Μπα, ο άσος του Ολυμπιακού βρίσκει μπάλα αλλά στην συνέχεια τα πόδια του Μποτεάκ. Οι ρεφ έκριναν πως δεν υπάρχει παράβαση.

- 19' Λάθος του Λανγκ, ο Καμαρά δίνει στον Ρατζέλοβιτς μέσα στη περιοχή, ο Σέρβος σε πλεονεκτική θέση έκανε το βολέ η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο. Πολύ μεγάλη φάση για τους Πειραιώτες.

- 24΄ Ωραία κίνηση του Τζιωνή το σουτ η μπάλα κοντράρει στον Ραφίνια και καταλήγει σε κόρνερ. Πολύ καλός ο Τζιωνής μέχρι στιγμής.

- 25΄ Κόρνερ του Μποτεάκ, Σα και Κούσουλος πηδάνε μαζί, επιθετικό φάουλ από τον Λαόθ.

- 26' Ο Καμαρά στη περιοχή της Ομόνοιας, κράτησε την μπάλα, έκανε τη σέντρα-σουτ η μπάλα άουτ. Θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να μπλοκαριστεί ο πολύ δραστήριος χαφ του Ολυμπιακού.

- 28' Σέντρα του Χούμποτσαν, με στόχο τον Ντούρις, ο Σλοβάκος κυνηγά αλλά ο Σα βγαίνει και καθαρίζει τη φάση.

- 31' Οφσάιντ ο Βαλμπουενά, σταματά η ενέργεια των "φιλοξενούμενων".

- 31' Ψηλά η Ομόνοια, πήγε για σέντρα ο Λάνγκ που βρέθηκε σε θέση ακραίου από δεξιά, βάζει την κόντρα ο Ραφίνια.

- 33' Μεγάλη φάση για την Ομόνοια με Μποτεάκ! Ο Χούμποτσαν την συρτή σέντρα, ο Μπα δεν βρίσκει την μπάλα, ο Μποτεάκ μπροστά από τον Σα, πήγε να κάνει το σουτ αλλά ο Σεμέδο με τάκλιν διώχνει! Αιφνιδιάστηκε ο Γάλλος και δεν είχε άμεση αντίδραση! Φοβερή άμυνα ο Σεμέδο που σώζει τον Ολυμπιακό.

- 34' Μακρινό σουτ του Καμαρά, άουτ.

- 37΄ Επικίνδυνα ο Βαλμπουενά, την σέντρα στη καρδιά της περιοχής, διώχνει ο Λούφτνερ με το κεφάλι, επιμένει ο Ολυμπιακός, την σέντρα ο Ραφίνια, καθαρίζει ο Φαμπιάνο.

- 39' Συνεργασία Παπουλή-Μποτεάκ, ο Γάλλος από τα δεξιά, υψώνει την μπάλα, ο Ντούρις δεν προλαβαίνει, η μπάλα στον Σα.

- 40' Κόρνερ για την Ομόνοια. Ο Τζιωνής την εκτέλεση, ξανά σε κόρνερ η άμυνα του Ολυμπιακού.

- 41' Διώχνει ο Καμαρά, ο Λέζιακς μόνος δίνει πίσω στον Φαμπιάνο.

- 43' Επιχείρησε σουτ ο Χολέμπας, αδύναμο εύκολα ο Φαμπιάνο

- 44' Κλέψιμο του Λέζιακς, πήρε ο Παπουλής αλλά η πάσα του ήταν λανθασμένη.

- 45' Σέντρα του Βαλμπουενά, ο Λάνγκ διώχνει σε κόρνερ και ο Λαόθ σφυρίζει το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ημίχρονο. H Oμόνοια έχει επισκεφθεί αρκετές φορές την περιοχή του Σα, είχε λανθασμένες επιλογές και δεν κατάφερε να τον προβληματίσει. Κορυφαία φάση αυτή του Μποτεάκ. Στην άμυνα πέραν από την ευκαιρία του Ρατζέλοβιτς, ο Φαμπιάνο δεν ανησύχησε.