Ομόνοια: Πέρασε από τη Λάρνακα και κορυφή! (φώτος)

- 15.12.2019

Επιβλητικό πέρασμα

Επιβλητικό πέρασμα από την Ομόνοια που κέρδισε με 3-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο Ν. Papas Group Αμμόχωστος. Ανώτεροι οι «πράσινοι» που έφτιαξαν αρκετές φάσεις και σκόραραν τρια γκολ με τρεις διαφορετικούς σκόρερ. Μεγάλο βράδυ για τον Μποτεάκ, άξιοι συμπαραστάτες οι Γκόμεθ-Ορτέγκα. Σε εξαιρετική κατάσταση η ομάδα του Μπεργκ που κατά διαστήματα έκανε σπουδαία πράγματα. Στην κορυφή η Ομόνοια, μηδέν παθητικό για πέμπτο συνεχόμενο ματς. Στους 28 βαθμούς η Ομόνοια, στους 14 έμεινε η Νέα Σαλαμίνα που δέχθηκε τη τρίτη σερί ήττα. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο «Αμμόχωστος».

Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία στις δυο ομάδες.

- 2' Στο έδαφος ο Ορτέγκα κάποιες φωνές για πέναλτι. Από την επαναληπτική προβολή φαίνεται ο Τσαμπούρης να βρίσκει με το πόδι τον Κολομβιανό. Υπήρχε επαφή, ο ρεφ Νεοκλέους έκρινε πως δεν ήταν αντικανονική.

- 3' Πρώτη τελική για την Ομόνοια, ο Ορτέγκα το σουτ, εκτός στόχου.

- 6' Κρατάει μπάλα η Ομόνοια, σε θέση άμυνας η Νέα Σαλαμίνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι πράσινοι πιέζουν ψηλά τους ποδοσφαιριστές του Σάββα Πουρσαϊτίδη.

- 7' Γύρισμα του Μποτεάκ από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, απομακρύνει ο Φουστάρ.

- 8' Πρώτη αντεπίθεση από τη Νέα Σαλαμίνα, ο Κίνγκσλει ξέφυγε από τον Λάνγκ, μοίρασε στον Σαν Ρομάν από τα δεξιά, το τελείωμα κακό, άουτ η μπάλα.

- 10' Κλέψιμο του Κωστή στα όρια της περιοχής από πλάγια θέση, αμέσως πάσα στον Κίνγκσλει, διώχνει ο Λανγκ.

- 11' Στην κόντρα ο Μποτεάκ, έβγαλε εξαιρετική πάσα προς τον Ντάρμπισαϊρ, ο Βεσελόφσκι βγαίνει και προλαβαίνει τον Άγγλο.

- 13' Καλή προσπάθεια του Μποτεάκ, κοντινή εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Γάλλο ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

- 16' Σουτ του Κωστή εκτός περιοχής, δεν απειλείται ο Φαμπιάνο.

- 17' Εξαιρετική σέντρα του Λέτζακς, ο Βεσελόφσκι δεν ελέγχει την πορεία της μπάλας, ο Κορέια με προβολή διώχνει σε κόρνερ ενώ ο Μποτεάκ ήταν έτοιμος για να σκοράρει. Σπουδαία συνεργασία των παικτών της Ομόνοιας. Μποτεάκ-Γκόμεθ άλλαξαν την μπάλα, αυτή έφτασε στον Λέτζακς ο οποίος έκανε πολύ επικίνδυνο γέμισμα.

- 20' Ευκαιρία για Νέα Σαλαμίνα, ο Ρέινολντς μέσα από την περιοχή, το συρτό σουτ η μπάλα μόλις άουτ! Κοντά στο γκολ η Νέα Σαλαμίνα. Ωραία ομαδική προσπάθεια από τους "ερυθρόλευκους" που προβλημάτισαν την "πράσινη" άμυνα.

- 22' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 0-1! Ο Ορτέγκα!!! Οι πράσινοι έκρυψαν την μπάλα, ο Κολομβιανός στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα. Μαυρίας-Μποτεάκ και σκόρερ συνεργάστηκαν σε μικρό χώρο, ο Ορτέγκα μπήκε στη περιοχή και με σουτ βολίδα σκόραρε. Από την γωνία που έκλεισε ο Βεσελόφσκι πέρασε η μπάλα!

27' Δυνατό φάουλ του Μποτεάκ στον Κωστή. Κίτρινη από τον Νεοκλέους.

- 26' Ο Ελουντού ταχύτατα από τα δεξιά, πήγε να μπει στην περιοχή, κόπηκε από τον Λανγκ. Κόρνερ για τους γηπεδούχους.

- 28' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω από τη περιοχή της Ομόνοιας.

- 29' Εκτέλεσε ο Κορέια, πάνω στο τείχος η μπάλα. Κόρνερ.

- 31' Ο Τιάγκο με βολέ εντός περιοχής, μεγάλη απόκρουση του Βεσελόφσκι. Σέντρα του Λέτζακς, ο Ντάρμπισαιρ με το κεφάλι στρώνει στον Βραζιλιάνο, το σουτ πάνω στον Βεσελόφσκι.

- 33' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 0-2! Ο Γκόμεθ!!! Πίεσαν οι πράσινοι, ο Βεσελόφσκι υπέπεσε σε λάθος, ο Γκόμεθ κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, πέρασε τον Λαμπό και απέναντι στον Σλοβάκο κίπερ έκανε το 0-2.

ΟΜΟΝΟΙΑ2

- 35' Ο Ντάρμπισαιρ εντός περιοχής, σημαδεύει τον Μποτεάκ, ο Γάλλος δεν προλαβαίνει για το 0-3.

- 37' Ο Γκόμεθ πάτησε απρόσεκτα τον Τισντέλ μέσα στη περιοχή της Ομόνοιας, στο έδαφος ο μεσοεπιθετικός των "ερυθρολεύκων". Φωνές από πλευράς των γηπεδούχων. Συνεχίζει το παιχνίδι ο Νεοκλέους.

- 38' Μακρινό σουτ του Τσαμπούρη, μόλις άουτ!

- 40' O Eλουντού εκτός περιοχής το σουτ, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

- 44' Στημένη μπάλα από Λέτζακς, στα χέρια του Βεσελόφσκι η μπάλα. Ο Τσέχος πήγε να ξεγελάσει τον κίπερ της Νέα Σαλαμίνας αλλά ήταν σε ετοιμότητα.

Ημίχρονο

Έναρξη Β' ημιχρόνου

- 47' Γέμισμα με στόχο τον Ντάρμπισαιρ, ο Άγγλος πιάνει αμέσως το σουτ, η μπάλα άουτ.

- 48' Ωραία κάθετη προς το μέρος του Ελουντού, ο Λάνγκ πέφτει με τάκλιν και διώχνει πριν γίνει επικίνδυνος ο Καμερουνέζος.

- 49' Ο Μποτεάκ από τα δεξιά, μπήκε στη περιοχή, προτίμησε το σουτ παρά την πάσα, στα χέρια του Βεσελόφσκι η μπάλα. Ο Γάλλος είχε αρκετές επιλογές, χάθηκε μια σημαντική ευκαιρία.

- 52' Οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας συνεργάστηκαν, ο Μποτέακ μπροστά από τον Βεσελόφσκι, τρομερή άμυνα του Κορέια, η μπάλα κτυπά στα πόδια του Γάλλου και άουτ.

- 53' Συρτό, αδύναμο σουτ του Τισντέλ, πέφτει ο Φαμπιάνο και μαζεύει.

- 61' Κίτρινη στον Ντάρμπισαιρ, φάουλ από πίσω στον Κωστή. Χάνει το επόμενο παιχνίδι της Ομόνοιας.

ΟΜΟΝΟΙΑ 3

- 62΄ Αλλαγή η Νέα Σαλαμίνα, ο Σιαθάς στη θέση του Τισντέλ.

- 64' Μακρινό σουτ του Τιάγκο, άουτ η μπάλα.

- 67' Μεγάλη φάση για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Σαν Ρομάν μοίρασε στον Σιαθά, από πλεονεκτική θέση το πλασέ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

- 69' Ετοιμάζεται ο Κακουλλής για να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

- 70' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 0-3! Ο Μποτεάκ!!! Ο Γάλλος πιστοποιεί την καλή του κατάσταση και σημειώνει το τρίτο γκολ των "πρασίνων". Μέσα στη περιοχή, το συρτό σουτ, νίκησε τον Βεσελόφσκι.

- 71' Έγινε η αλλαγή, μέσα ο Κακουλλής, έξω ο Ορτέγκα, ο σκόρερ του πρώτου τέρματος.

- 77' Κούρσα του Μποτεάκ, πήρε την μπάλα από την σέντρα, έφτασε στη περιοχή, το σουτ μόλις άουτ!

- 77' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Βεσελόφσκι. Ετοιμάζεται ο Κίσσας. Γίνεται η αλλαγή.

- 79' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια, Χούμποτσαν-Μικού στις θέσεις των Λούφτνερ-Ντάρμπισαιρ. Ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο Μπέργκ.

- 83' Αντεπίθεση η Ομόνοια, ο Μικού σχεδόν από το κέντρο, έφυγε μόνος απέναντι από τον Κίσσα, έσκαψε την μπάλα, πάνω από τα δοκάρια η προσπάθεια του.

- 88' Ο Μικού στη περιοχή, το συρτό σουτ, απόκρουση του Κίσσα.