Ούτε το τώρα ο ΑΠΟΕΛ, μαυροπράσινο... διπλό και 3η θέση!

- 21.11.2020

Δείτε το γκολ της αναμέτρησης

Με γκολ του Μάντζη στο 28΄ ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 το ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μετά την Ομόνοια, κέρδισε και το ΑΠΟΕΛ ο εκπληκτικός Ολυμπιακός που έδειξε να μην επηρεάζεται από την αποχώρηση του Γιάννη Πετράκη.

Πολύ καλό κοουτσάρισμα από τον υπηρεσιακό προπονητή Κώστα Σεραφείμ. Στην 3η θέση ο Ολυμπιακός με 19 βαθμούς, παραμένει στα χαμηλά το ΑΠΟΕΛ (10η θέση) με 10 βαθμούς.

Ελάχιστες καλές στιγμές για το ΑΠΟΕΛ, προβληματική ανάπτυξη ξανά, σκόρπισε εκ νέου τον προβληματισμό.

Έναρξη...

-Στο 1ο λεπτό αντάλλαξαν απλά πάσες οι δύο ομάδες- Μονόλεπτη διαμαρτυρία αδράνειας, ως ένδειξη στήριξης των σωματείων και των ποδοσφαιριστών των μικρότερων μας Κατηγοριών

2΄ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό, άστοχος από κοντά ο Μάντζης. Μετά από... γλίστρημα του Ενσούε, βγήκε η σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Ελλαδίτης δεν βρήκε στόχο

3΄ Πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ, άστοχος ο Ατζίλι με σουτ εκτός περιοχής

5΄ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Ενσούε μέσα στην περιοχή κατέβασε τη μπάλα και... εκτέλεσε με το δεξί, ο Μιχαήλ είχε την... απάντηση και έπεσε στη δεξιά γωνία και έδιωξε

10΄ Καλή στιγμή με Ζαχαρίου για τον Ολυμπιακό, άστοχος με σουτ εκτός περιοχής

enter " "

14΄ Πολύ άστοχο τελείωμα από το Σαντάνα, από πλάγια θέση αριστερά

-Σχετικά καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι, με 5 τελικές προσπάθειες στα πρώτα 15 λεπτά

19΄ Πάτησε... περιοχή με καλές προϋποθέσεις το ΑΠΟΕΛ με Μπεν Σαχάρ, τα... χάλασε στην τελική του επιλογή ο Ζαχίντ, καθώς έστειλε τη μπάλα στον αντίπαλο κίπερ ενώ περίμεναν μπάλα τρεις συμπαίκτες του

22΄ Κίτρινη στον Ανουάρ για δυνατό μαρκάρισμα στο Σαντάνα

23΄ Προσπάθεια από τον Ενσούε στην περιοχή, η μπάλα σταμάτησε σε αμυντικό28΄ ΓΚΟΛ/Με Μάντζη ο Ολυμπιακός το 0-1! Στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός, σε ανισορροπία η άμυνα του ΑΠΟΕΛ, από την κάθετη πάσα του Ζαχαρίου και την προσπάθεια του Πεχλιβάνη η μπάλα έφτασε στο Μάντζη και με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Σίλβα. Σκόραρε για 5η φορά ο Ελλαδίτης φορ στη σεζόν που διανύουμε. Δείτε ΕΔΩ το γκολ

-Στο 50-50 η κατοχή μπάλας

38΄ Καμία... αντίδραση από το ΑΠΟΕΛ, ο Ολυμπιακός εδώ και 10 λεπτά σε θέση οδηγού

-Προβληματισμένος ο Μακάρθι

enter " "

- Ο Ανουάρ είναι χρεωμένος με κίτρινη και δεν μαρκάρει προσεκτικά- Φλερτάρει... με τη 2η κίτρινη

45΄ Καθοριστική παρέμβαση από τον Γένσεν, τη στιγμή που ήταν έτοιμος να... εκτελέσει ο Ανδρέου

+1 λεπτό για το πρώτο 45λεπτο

Ημίχρονο- Περίπου ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα 27λεπτά, καλύτερος ο Ολυμπιακός από το 28΄ και έπειτα όταν πήρε προβάδισμα. Πριν σκοράρει, είχε ευκαιρίες με Μάντζη και Ζαχαρίου ενώ οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν μόνο με ένα με σουτ του Ενσούε. Η τρίτη ευκαιρία ήταν και η φαρμακερή για τους μαυροπράσινους όταν μετά από αντεπίθεση η μπάλα κατέληξε στο Μάντζη που με σουτ έγραψε το 1-0. Το ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να αντιδράσει ενώ έχει και αμυντικά κενά, με τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και να το εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο. Στο 55% η κατοχή μπάλας για τον Ολυμπιακό. Πολύ καλό κοουτσάρισμα από τον υπηρεσιακό προπονητή Κώστα Σεραφείμ

enter " "

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου με τρεις αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ! Οι Νούχιου, Ντογκαλά και Λουντέμο, στις θέσεις των Μπεν Σαχάρ, Ανουάρ και Γαβριήλ

48΄ Κίτρινη στον Ζόρζε- Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς (Νέα Σαλαμίνα ή Ομόνοια). Παίζει κανονικά στην εξ αναβολής αναμέτρηση με τη Δόξα την προσεχή Τετάρτη

-Χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες στα πρώτα 10 λεπτά του β΄ ημιχρόνου

58΄ Άστοχη κεφαλιά του Ατζίλι

58΄ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακού- Ο Κυριάκου στη θέση του Ψάλτη

- Το ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά είναι... ακίνδυνο

63΄ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, αλλά οι Ζαχαρίου και Γκουστάβο δεν βρήκαν τον τρόπο να... απειλήσουν

67΄ Ο Κλωναρίδης στη θέση του Ατζίλι

68΄ Οι Μίλετιτς και Σάλι στις θέσεις των Γκουστάβο και Ζαχαρίου

69΄ Κίτρινη στον Νούχιου

-Στο 52% η κατοχή μπάλας για τον Ολυμπιακό

76΄ Από μια κίτρινη σε Κλωναρίδη για φάουλ και Ζαχίντ για διαμαρτυρίες

enter " "

-Το ΑΠΟΕΛ... θέλει, αλλά δεν μπορεί να φτιάξει μεγάλη φάση. Με άνεση ο Ολυμπιακός διαχειρίζεται το προβάδισμα

78΄ Ο Κούτσακος στη θέση του Γένσεν

82΄ Φαν Κέσελ και Γαρουφαλιάς στις θέσεις των Σαντάνα και Πεχλιβάνη. Με πρόβλημα αποχώρησε ο Σαντάνα

83΄ Φάουλ του Λουντέμο στον Μάντζη στη μεσαία γραμμή, μπορούσε να αφήσει πλεονέκτημα ο ρεφ, καθώς ο Σάλι... έβγαλε μπροστά για τον Φαν Κέσελ