ΠΑΕΕΚ - Ομόνοια: Στην... πρόβα "έλαμψε" ο Λοΐζος! (φώτος)

- 14.05.2022

Μπόλικο θέαμα στο "Μακάρειο"

Μπόλικο θέαμα στο "Μακάρειο" όπου η Ομόνοια κέρδισε την ΠΑΕΕΚ με 2-5, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Β' φάσης του πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο ανεβασμένος Λοΐζου, ο οποίος πέτυχε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του, σκοράροντας στο 40', στο 48' και στο 61'.

Τσέποβιτς (27') και Παπουλής (51') τα άλλα γκολ των νικητών ενώ για τους γηπεδούχους ο Βαρέλα με πέναλτι είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 34' και ο Ορρ στο 88' με ένα εξαιρετικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Νιλ Λένον χρησιμοποίησε αρκετούς βασικούς "προβάροντας" κάποια πράγματα ενόψει τελικού κυπέλλου και είδε την ομάδα του να κάνει μια καλή εμφάνιση χωρίς να φορτσάρει.

Από την άλλη η ΠΑΕΕΚ στάθηκε αρκετά καλά και πέραν από τα δυο γκολ είχε και άλλες ευκαιρίες.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Μακάρειο...

-Ο Κυριάκος Αθανασίου σφυρίζει την έναρξη.

-Με αρκετούς βασικούς ο Νιλ Λένον, που κάνει τις δοκιμές του ενόψει τελικού κυπέλλου.

-3' Η πρώτη ευκαιρία είναι για την ΠΑΕΕΚ. Εξαιρετική προσπάθεια από τον Βαρέλα, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ελευθερώθηκε με ντρίμπλες και έκανε το σουτ από κοντά, ο Φαμπιάνο απέκρουσε ασταθώς.

4555555555555555υυυ

-6' Πρώτη τελική για την Ομόνοια με πλασέ του Παπουλή εκτός περιοχής, φεύγει έξω.

-8' Μακρινό σουτ του Βαρέλα, άστοχο.

-10' Ξεδιπλώθηκε ωραία η Ομόνοια, η μπάλα έφτασε στον Παπουλή στην περιοχή όμως ο Ελλαδίτης από θέση βολής δεν έκανε καλό πλασέ, μάζεψε εύκολα ο Παναγιώτου.

-10' Καλή φάση η ΠΑΕΕΚ τώρα με τον Μπάμπιτς να πατά περιοχή και να σουτάρει από κοντά, ο Φαμπιάνο ήταν ξανά στη σωστή θέση.

-11' Ακόμα μια ευκαιρία, η τρίτη σε ένα δίλεπτο! Ο Λοΐζου έστρωσε στον Τσέποβιτς που εξ επαφής και από διαγώνια θέση έκανε το πλασέ όμως ο Παναγιώτου βγήκε έγκαιρα και τον "έκλεισε".

-14' Μεγάλη ευκαιρία το τριφύλλι. Ο Λοβέρα το συρτό γέμισμα από αριστερά, ο Τσέποβιτς την προβολή, ο Παναγιώτου απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα χτύπησε στον Φαν Αμερόνχεν και ο τερματοφύλακας της ΠΑΕΕΚ μάζεψε.

-Εξαιρετικό το θέαμα στα πρώτα 15 λεπτά, λείπει μόνο το γκολ.

-18' Ακόμα μια τελική το τριφύλλι με κεφαλιά του Σέχου μετά από κόρνερ του Λοβέρα, έξω η μπάλα.

-26' Ευθύβολο σουτ του Μιξ από μακριά, εύκολα ο Παναγιώτου.

69699677667

-27' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Λοβέρα από αριστερά "έκοψε" στον επερχόμενο Τσέποβιτς και αυτός εξ επαφής κατάφερε και έκανε το πλασέ παρόλο που έχασε τον βηματισμό του.

-Ήταν καλύτερη η ομάδα του Λένον, έφτιαξε φάσεις και έφτασε και στην ουσία.

-30' Σουτ του Παττίχη μέσα στην περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον Κίκο και πήγε κόρνερ. Διαμαρτύρονται για χέρι του Κίκο οι παίκτες της ΠΑΕΕΚ.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση.

-Kαλείται να πάει στο on-field review o Κυριάκος Αθανασίου.

-ΠΕΝΑΛΤΙ η απόφαση του ρεφ μετά την εξέταση των ριπλέι. Κίτρινη στον Κίκο.

555γ5γ5γ5γγ55γ

-34' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Βαρέλα νίκησε τον Φαμπιάνο από την άσπρη βούλα. Έπεσε σωστά αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα ο Βραζιλιάνος.

-39' Ο Μάρκος Χαραλάμπους δοκίμασε ο πόδι του με απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω η μπάλα.

-40' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Παπουλής με ωραία κάθετη βρήκε τον Τσέποβιτς, αυτός έδωσε στον Λοΐζου που εξ επαφής έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Μπόλικο θέαμα στο "Μακάρειο" με τρία γκολ και αρκετές άλλες ευκαιρίες. Καλύτερη η Ομόνοια που δίκαια προηγείται.

-Αρχίζει το 2ο μέρος. Ο Ουζόχο αντί του Φαμπιάνο, ο Ενόχ αντί του Κωμοδίκη.

3τ3τ34τ34τ3

-48' ΓΚΟΛ 1-3! Ξανά ο Λοΐζου. Ο Λοβέρα με ωραία κίνηση ελευθερώθηκε, επιτέθηκε κατά μέτωπο και έστρωσε στον Λοΐζου που με πλασέ με το εξωτερικό του αριστερού ποδιού, νίκησε τον Παναγιώτου από διαγώνια δεξιά.

υ343υ4υ34υ4

-51' ΓΚΟΛ 1-4! ΟΤσέποβιτς στην περιοχή ελευθερώθηκε και έδωσε στον Παπουλή που με κοντινό πλασέ μεγάλωσε το προβάδισμα της ομάδας του.

-Μπήκε δυνατά στο β' μέρος και καθάρισε η Ομόνοια.

-60' Διπλή αλλαγή ο Λένον. Ευαγγέλου αντί Παναγιώτου, Ζαχαρίου αντί Παπουλή.

-61' ΓΚΟΛ 1-5! Χατ-τρικ ο Λοΐζου! Ο Κίκο γέμισε συρτά από αριστερά, ο Λοΐζος με πλασέ δίνει συνέχεια στην εξαιρετική του παρουσία.

-63' Καπαρτής αντί Μπάμπιτς, Κάιμολεν αντί Ράμος.

-64' Βγάζει δύσκολη απόκρουση ο Ουζόχο σε ένα εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Κούρου.

-68' Ο Μποτεάκ αντί του Λοΐζου που καταχειροκροτείται από τον λίγο κόσμο στο Μακάρειο.

-74' Ο Ορρ στη θέση του Βαρέλα, ο Κακουλλής στη θέση του Τσέποβιτς.

-78' Ωραία κίνηση ο Καπαρτής και σουτ από διαγώνια αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Ψάλτη και πήγε κόρνερ.

-80' Ο Ομπανόρ στη θέση του Σουμαόρο.

-80' Στο έδαφος στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ ο Ζαχαρίου μετά από μαρκάρισμα από τον Φαν Αμερόνχεν. Ζητά πέναλτι η Ομόνοια.

-Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR, συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.

-82' Μεγάλη ευκαιρία οι πράσινοι με κοντινό σουτ του Ζαχαρίου, απέκρουσε ο Παναγιώτου.

-86' "Αγγίζει" ξανά το έκτο γκολ η Ομόνοια. Ο Κακουλλής για εκατοστά δεν πρόλαβε να κάνε την προβολή εξ επαφής μετά από μπαλιά του Ψάλτη. Κόρνερ η μπάλα.

-88' ΓΚΟΛ 2-5! Τακουνάκι ο Καπαρτής, ωραία κίνηση ο Ορρ και σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα στο... γάμμα της εστίας του Ουζόχο. Εκπληκτικό γκολ!