Πάφος-Απόλλων: "Απόδραση" με λυτρωτή Πίττα!

Τεράστια νίκη του Απόλλωνα με 1-0 κόντρα στην Πάφο των 10 παικτών!

Η Λεμεσιανή ομάδα δυσκολεύτηκε αφάνταστα να ξεκλειδώσει την ψυχωμένη Πάφο αλλά ο Πίττας βρήκε τον τρόπο και λύτρωσε τον Απόλλωνα στο 84'.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net είναι στο "Στέλιος Κυριακίδης" και σας μεταφέρει την εξέλιξη της αναμέτρησης.

- Εναρξη στο μεγάλο ματς! Καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

φσδφσδφσφσφφφσδφ

- Σέντρα ο Απόλλωνας.

- 2' Εκτεθειμένος ο Ζάιρο, σταματά η επιθετική προσπάθεια της Πάφος FC, οφσάιντ.

- 7' Λάθη και από τις δυο ομάδες, χαμηλός ρυθμός, αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά...

- 10' Προσπαθεί η ομάδα του Τσόρνιγκερ να οργανωθεί και να απειλήσει, η Πάφος κλείνει καλά τους χώρους και ψάχνει την αντεπίθεση.

- 13' Δυνατή πάσα του Αλμπάνη στον χώρο για τον Νταμπό, ο Γάλλος καταφέρνει να πάρει πλάγιο άουτ.

- 14' Φάουλ κερδίζει ο Αλμπάνης, σαν κοντινό κόρνερ.

- 15' Διώχνει σε πρώτο αλλά και σε δεύτερο χρόνο η άμυνα της Πάφου. Αρχίζει να πιέζει ο Απόλλωνας!

- 16' Φάουλ δυνατό του Κοβάσεβιτς στον Μαυρία, κίτρινη! Στημένη μπάλα από πλάγια θέση.

φδγδφγδφγφγδφγδγγ

- 18' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Σπόλιαριτς από ευνοϊκή θέση μέσα στη περιοχή, έκανε το πλασέ, η μπάλα κάπου χτυπά και περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πέτρου. Κόρνερ.

- 19' Πήγε για την "κόντρα" η Πάφος, ο Ταλίς δεν βρήκε τον Ζαϊρο, ο Απόλλωνας ανέκοψε και επιτέθηκε γρήγορα, ο Ντανίλο από τα δεξιά σήκωσε την μπάλα για τον Μαυρία, δυνατή η πάσα, άουτ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιο απαιτητικός ο Απόλλωνας του Τσόρνιγκερ, η Πάφος αρκείται στο να κλείνει τους χώρους.

- 24' Σέντρα του Μαυρία στο δεύτερο δοκάρι, λίγο πιο δυνατή δεν βρίσκει τον αφύλακτο Αλμπάνη!

- 26' Στο έδαφος ο Ζαϊρο στην περιοχή του Απόλλωνα, παίζεται από τον ρεφ. Συμφωνεί και ο VAR.

- 27' Οριακά ο Κοβάσεβιτς πιο μπροστά, οφσάιντ.

- 28' Στην αντεπίθεση ο Ζαϊρο πήγε να κερδίσει στην ταχύτητα τον Γιοβάνοβιτς, ο Σέρβος καταφέρνει και απομακρύνει τον κίνδυνο. Μπορούσε για κάτι καλύτερο ο Βραζιλιάνος.

φγηφγηφηφηφηγηφγηηγ

- 29' Απειλεί η Πάφος! Γρήγορη αντεπίθεση, ο Χέσταντ στον Πάντσεον, ο Άγγλος στον χώρο για τον Κοβάσεβιτς, αυτός έκλεισε προς τα μέσα έκανε το σουτ, μάζεψε εύκολα ο Γιοβάνοβιτς. Είχε επιλογές ο Κοβάσεβιτς αλλά προτίμησε το σουτ, τα "ακούει" από τον Μίλανιτς.

- 33' Κίτρινη στον Ίλιεφ για φάουλ στον Ντράγκομιρ. Φάουλ η Πάφος από πλάγια θέση.

- 34' Πέσιμο στην περιοχή του Ίλιεφ μετά απο μαρκάρισμα του Πάντσεον.

- 35' Διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Νταμπό.

- 37' Κόκκινη ο Κοβάσεβιτς! Με 10 η Πάφος! Δεύτερη κίτρινη του Κοβάσεβιτς για φάουλ πάνω στον Γιάνγκα! Δυνατό, απρόσεκτο μαρκάρισμα του Κοβάσεβιτς που θα έπρεπε να ήταν πιο προσεκτικός αφού ήταν χρεωμένος με κίτρινη.

ηηφγηφγηφηηγ

- 38' Κίτρινη στον Γιάνγκα για φάουλ στον Ντράγκομιρ.

Ημίχρονο στο "Στέλιος Κυριακίδης". Στο μηδέν οι δυο ομάδες. Με 10 παίκτες συνεχίζει όμως η Πάφος.

γδφγδφγδγφγγδγφγδφ

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Φάουλ του Αλμπάνη στον Μπάγιτς από πλάγια θέση.

- 47' Νέο φάουλ αυτή τη φορά από την άλλη πλευρά, ο Βουκάσιν στον Βαλακάρι.

- 48' Εκτέλεσε ο Ταλίς, ο Ζαϊρο την κεφαλιά, η μπάλα δεν παίρνει πορεία προς τα δίχτυα.

- 52' Δυσκολεύεται ο Απόλλωνας δεν μπορεί να δημιουργήσει και να προβληματίσει την Πάφο των 10 παικτών.

- 54' Ο Αλμπάνης ταλαιπωρεί την άμυνα της Πάφου, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα προς το σημείο του πέναλτι, δεν μπορεί να εκτελέσει ο Κολ, διώχνουν οι Παφίτες. Φοβερός ο Αλμπάνης που απέφυγε 2 ποδοσφαιριστές.

- 57' Εντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Πάφου για την απόφαση του Μενέλαου Αντωνίου να διακόψει το ματς λόγω τραυματισμού ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα. Έφευγε στην "κόντρα" ο Βαλακάρι. Μια απόφαση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες. Χτύπησε στο κεφάλι ο Βαλεντίν Ρομπέρζ.

δφγδγφγδγδγδγγδγγδγδ

- 59' Συνέχεια στο ματς...

- 62' Υποδειγματική άμυνα του Ρομπέρζ στον Ζαϊρο, ο βραζιλιάνος έφυγε στον χώρο έχοντας ως αντίπαλους τον Γάλλο και τον Βουκάσιν.

- 63' Συνεχόμενες σέντρες Αλμπάνη, Μαυρία τις βγάζει η άμυνα της Πάφου.

Πάει για διπλή αλλαγή ο Τσόρνιγκερ. Οι Χάμπος και Ζράντι ετοιμάζονται να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο. Έξω και ο Χέσταντ, μέσα ο Ντάγκλας.

- 65' Απειλεί ο Ζράντι, απόκρουση ο Πέτρου!

- 69' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Νταμπό πήρε πάσα γύρισε με μέτωπο προς την εστία, είχε ελεύθερο πεδίο αλλά επέλεξε την προσποίηση αντί το σουτ, έβγαλε άμυνα ο Μπάγιτς. Ήταν απέναντι από τον Πέτρου ο Γάλλος αλλά άργησε να εκτελέσει.

- 71' Άστοχο σουτ του Φιλιώτη.

- 72' Ο Χότσκο στην θέση του Ντράγκομιρ.

- 73' Συρτά ο Μαυρίας, ο Πέτρου σε ετοιμότητα.

- 75' Γύρισμα του Ζράντι στον Χάμπο μέσα από την περιοχή, το συρτό σουτ, σε σωστή θέση ο Πέτρου μπλοκάρει σταθερά.

- 76' Ετοιμάζει Ψύχα και Πίττα ο Τσόρνιγκερ! Οι Γιάνγκα και Φιλιώτης εκτός.

- 79' Μέσα ο Χαμάντι Αλ Γκαντίουι σε πολύ λίγο...

- 80' Έξω ο Βαλακάρι.

- 81' Σέντρα του Μαυρία, ο Πέτρου δεν βρίσκει την μπάλα, ο Πίττας αιφνιδιάστηκε. Κόρνερ.

- 83' Μέσα ο Ντιγκινί, έξω ο Ίλιεφ. Μεγάλη επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους για τον Γάλλο φορ.

- 84' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-1! Ο Πίττας! Χαμός στο "Σ. Κυριακίδης"! Ο Πίττας ξεκλειδώνει την άμυνα της Πάφου! Σέντρα του Μαυρία, ο Πίττας με πλασέ νίκησε τον Πέτρου.

γδφγδφγδφγφγγγγγφ

- 87' Κίτρινη στον Ζάιρο.

- Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

Πάφος FC: Πέτρου, Κβιντα, Κοβάσεβιτς, Ζάιρο, Χέσταντ (Ντάγκλας 63'), Βαλακάρι (Χαμάντι 80'), Ταλίς, Ντράγκομιρ (Χότσκο 72'), Μπάιριτς, Πάντσεον, Πάγιτς

Στον πάγκο: Αντός, Κώστα, Χότσκο, Ν.Αουρέλιο, Λέιτε, Φυλακτού, Χαμάντι, Μιχαήλ

Aπόλλων: Γιοβάνοβιτς Α, Γιοβάνοβιτς Β, Νταμπό, Ίλιεφ (Ντιγκινί 84'), Σπόλιαριτς (Ζράντι 63'), Ρομπέρζ, Φιλιώτης, Αλμπάνης (Χάμπος 63'), Μαυρίας (Ψύχας 76'), Γιάνγκα (Πίττας 76'), Κολ

Στον πάγκο: Τζούριν, Μάρκοβιτς, Πίττας, Ίντζια, Ψύχας, Χάμπος, Ντιγκινί, Νογιόκ, Ζράντι

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς