Πάφος – Άρης: Ματς "θεότρελο", γεμάτο απρόοπτα και φινάλε… θρίλερ

- 29.04.2022

Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1

Ένα ματς… θεότρελο γεμάτο απρόοπτα διεξήχθη το βράδυ της Παρασκευής (29/04) στο «Στέλιος Κυριακίδης». Η Πάφος υποδέχθηκε τον Άρη, οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 και παρά το ότι δεν υπήρξε νικητής, ο εν λόγω αγώνας θα μείνει στην ιστορία λόγω των πολλών ιδιαιτεροτήτων του! Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες… έχασαν τους τερματοφύλακες τους. Αναγκαστική αλλαγή πρώτα ο Ρούτκο, αναγκαστική και στην συνέχεια ο Βανά. Στο β’ μέρος, ο Πέτρου που μπήκε αντί του Ρούτκο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, άλλος κίπερ στον πάγκο της Πάφου δεν υπήρχε και στο τελευταίο μισάωρο κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο στόπερ Κβίντα, ο οποίος είχε 2-3 σπουδαίες επεμβάσεις! Ο Άρης παίζοντας με παίκτη παραπάνω πίεσε και στο 92’ σκόραρε με τον Ντελμίρο, ο οποίος πέρασε στο ματς σαν αλλαγή αφού αντικατέστησε τον τραυματία Ρονγκάλια. Ωστόσο η Πάφος, αν και με παίκτη λιγότερο έφτασε στην ισοφάριση στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ζάιρο!

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' Μικρή διακοπή στο ματς. Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Ρούτκο μετά από σύγκρουση με τον Μπράουν.

-6' Συνέχεια στο ματς, κανονικά συνεχίζει ο Ρούτκο,

-7' Ζάιρο και Βαλακάρι συνεργάστηκαν ωραία, κόντραρε το σουτ του Βραζιλιάνου.

-15' Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο τέταρτο, ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες.

-16' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ρούτκο. Ξανά στο έδαφος και ετοιμάζεται ο Ευγένιος Πέτρου.

-17' Γίνεται η αλλαγή. Πέτρου αντί Ρούτκο.

ξυθ7ξ

-18' Κίτρινη στον Σλόγκαρ για φάουλ στον Ζάιρο.

-22' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Αντεπίθεση από αριστερά, ο Μπράουν έδωσε στον Σλόγκαρ που από κοντά έκανε το πλασέ αλλά ο Χότσκο έβαλε την κόντρα και έστειλε σε κόρνερ!

-26' Πολύ έξω το μακρινό σουτ του Σεμέδο.

-27' Πρόβλημα και ο Βανά Άλβες, είναι στο έδαφος και μικρή διακοπή στο ματς.

-28' Σηκώθηκε ο Βανά, συνέχεια στο ματς.

-32' Δεν μπορεί ούτε ο Βανά να συνεχίσει. Αναγκαστική αλλαγή γκολκίπερ και ο Άρης! Στην θέση του ο Σωφρονίου. Και αλλαγή τακτικής ταυτόχρονα για τον Άρη για εξοικονόμηση σταματήματος, Μπαμπίκα αντί Σιμιόν.

-35' Κίτρινη στον Γιαμπλόνσκι για φάουλ στον Βαλακάρι.

ξε7υθξνυ

-40' Φάουλ σε καλή θέση για τον Άρη, στο τείχος η εκτέλεση του Μπράουν.

-45' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Μακρινό σουτ του Γιαγκό, σταθερά ο Πέτρου.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Νέα διπλή αλλαγή για τον Άρη. Τζαβέ και Μπογκνάρ μέσα, Σλόγκαρ και Κορομά έξω.

-46' Αλλαγή και για την Πάφο. Ντ. Αουρέλιο αντί Χέσταντ.

-48΄Κεφαλιά του Ζάιρο από καλή θέση, πέφτει και μαζεύει ο Σωφρονίου.

-56' Κίτρινη ο Γιαγκό, τρίτη για παίκτη του Άρη. 'Ηταν στο όριο και θα απουσιάσει σε ένα από τα επόμενα δυο ματς.

-58' Ο Τζαβέ έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας της Πάφου, πρόλαβε και... τσίμπησε την μπάλα προ του Πέτρου και ο ρεφ Rosario Abisso σφύριξε πέναλτι για τον Άρη στο μαρκάρισμα του κίπερ της Πάφου!

-59' Η φάση εξετάζεται απ' το VAR, αναμονή για την τελική απόφαση...

-60' Πάει για on field review ο ρεφ...

-61' ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣ. Φάουλ εκτός περιοχής (και όχι πέναλτι) και κόκκινη κάρτα στον Πέτρου, που στο πρώτο μέρος μπήκε σαν αλλαγή στην θέση του τραυματία Ρούτκο.

**Η φάση θα αναλυθεί απ' τον Ηρακλή Τσίκινη το βράδυ της Δευτέρας απ' την εκπομπή "Super Monday".

-62' Δεν έχει άλλον γκολκίπερ στον πάγκο η Πάφος. Ετοιμάζεται ο στόπερ Κβίντα να περάσει στο ματς και να πάρει θέση κάτω απ' τα γκολπόστ!

-66' Έγινε η αλλαγή. Ο Κβίντα μπήκε αντί του Βαλακάρι και είναι ο τερματοφύλακας της Πάφου!

-73' Κι άλλο απρόοπτο στο ματς. Τραυματίας ο Ρονγκάλια, αναγκαστική αλλαγή ο Άρης, στην θέση του ο Ντελμίρο.

-75' Ωραία ενέργεια του Ζάιρο, αδύναμο το πλασέ του με το αριστερό.

-77' Κίτρινη στον Ζάιρο.

-78' Πολλές διαμαρτυρίες απ' τον πάγκο της Πάφου. Κόκκινη στον τεχνικό διευθυντή, Ιβάν Μάντσε.

-81' Κεφαλιά του Σίλντενφελντ, με τις γροθιές έδιωξε ο Κβίντα.

-85' Κίτρινη στον Μόργκαν, δυνατό φάουλ στον Ζάιρο.

-89' Τρομερή επέμβαση του Κβίντα στο τετ α τετ με τον Τζαβέ!

-90' Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Παράλληλο γύρισμα του Χότσκο, δεν πρόλαβε ο Σεμέδο.

-90+2' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, φάση διαρκείας στην περιοχή της Πάφου και ο προωθημένος Ντελμίρο με πλασέ από κοντά έκανε το 1-0!

-90+5' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Φουρ και Κοβάσεβιτς μέσα, Χότσκο και Σεμέδο έξω.

-90+8' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Παλάσιος με το κεφάλι έστρωσε και ο Ζάιρο με κοντινό πλασέ νίκησε τον Σωφρονίου για το 1-1! Απίστευτο ματς!!

-Τέλος αγώνα.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο (17'Πέτρου), Παλάσιος, Χότσκο (90+5'Φουρ), Σεμέδο (90+5'Κοβάσεβιτς), Ζάιρο, Χέσταντ (46'Ντ. Αουρέλιο), Βαλακάρι (66'Κβίντα), Ταλίς, Μπάιριτς, Πάντσεον, Τόμετσακ.

Στον πάγκο: Πέτρου, Κβίντα, Κοβάσεβιτς, Ντ. Αουρέλιο, Αμπντουσαλάμοφ, Ζ. Αουρέλιο, Φυλακτού, Μιχαήλ, Φουρ, Πάνιτς, Ντράγκομιρ, Πάγιτς.

ΑΡΗΣ: Βανά (32'Σωφρονίου), Μπράουν, Σπόλιαριτς, Γιαγκό, Σίλντελφελντ, Σλόγκαρ (46'Τζαβέ), Μπρόρσον, Ρονκάλια (73'Ντελμίρο), Γιαμπλόνσκι, Κορομά (46'Μπογκνάρ), Σιμιόν (32'Μπαμπίκα).

Στον πάγκο: Στυλιανού, Σωφρονίου, Μανού, Ντελμίρο, Φράγκος, Μπογκνάρ, Τζαβέ, Ματθαίου, Μπαμπίκα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζάιρο / Σλόγκαρ, Γιαμπλόνσκι, Γιαγκό, Μπογκνάρ, Μπράουν.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Πέτρου.

Διαιτητής: Abisso Rosario

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος