Πάφος – Δόξα: Τριάρα… με συνοπτικές διαδικασίες! (Φώτος)

- 21.01.2023

Με ηγέτη και σκόρερ, ποιον άλλο, τον Ζάιρο

Με ηγέτη και σκόρερ, ποιον άλλο, τον Ζάιρο, η Πάφος συνέχισε νικηφόρα την πορεία της στο πρωτάθλημα! Το απόγευμα του Σαββάτου (21/01) στο πλαίσιο της 20 ης αγωνιστικής, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ υποδέχθηκε στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Δόξα και έφτασε στη νίκη με 3-1. Δύο γκολ νωρίς ο Ζάιρο (), η Δόξα μείωσε με αυτογκόλ του Μπάιριτς στο  ενώ είχε και δοκάρι στο αμέσως επόμενο λεπτό. Στην επανάληψη, ο Κανέ σκόραρε στο  και έβαλε… τέλος στο ματς. Πέραν του Ζάιρο, εξαιρετική ήταν η παρουσία και του Χέσταντ, ο οποίος είχε και τις τρεις ασίστ στα γκολ της ομάδας του!

Με τη νίκη της η Πάφος ανέβηκε στους 44 βαθμούς, την 2 η θέση και το -3 απ’ την πρωτοπόρο ΑΕΚ. Αντίθετα η Δόξα έμεινε στα χαμηλά, 13 η θέση με μόλις 12 βαθμούς…

**Στο γήπεδο η Φυτούλα Μωυσέως, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου...

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

ρωβρςεω

-2' Επιθετικό ξεκίνημα για την Πάφο, δοκίμασε ήδη τρεις φορές να απειλήσει.

-5' Ευκαιρία για την Δόξα! Στημένη φάση, σέντρα του Ασαμόα, κεφαλιά του Ογιάλα, λίγο έξω η μπάλα!

-11' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ποιος άλλος, ο Ζάιρο! Σε μια στιγμή που η Δόξα ανέβηκε ψηλά και κράτησε μπάλα, ο Πελάζιο έκλεψε, ο Χέσταντ πέρασε την κάθετη πάσα στον Ζάιρο που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε... τσιμπώντας την μπάλα πάνω απ' το σώμα του Σισκόφσκι, για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ).

εωςρβω

-18' Σέντρα του Ασαμόα, κεφαλιά του Ασάντε, σταθερά ο Ολαθαμπαλ.

-23' Ωραίο σουτ του Ασάντε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο έξω.

-30' Το γρήγορο γκολ της Πάφου... ανάγκασε την Δόξα να ανέβει ψηλά.

-32' Κίτρινη ο Κοβάσεβιτς.

-33' ΓΚΟΛ για την Πάφο, ξανά ο Ζάιρο! Δημιουργός ξανά ο Χέσταντ με κάθετη πάσα, ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή από δεξιά, με μια περίτεχνη ντρίμπλα... άδειασε τον Ογιάλα και πλάσαρε ιδανικά με το αριστερό, για το 2-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ).

ςρωδαψ

-37' ΓΚΟΛ για την Δόξα! Αυτογκόλ ο Μπάιριτς. Γέμισμα του Ασαμόα από δεξιά, ο Ασάντε πήγε  για την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Μπάιριτς και πέρασε πάνω απ' το σώμα του Ολαθάμπαλ για το 2-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ρσβσδσ

-38' ΔΟΚΑΡΙ η Δόξα! Διπλό... δοκάρι! Ο Ασάντε μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μπάιριτς, πήρε ύψος, χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο και μετά στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ολαθάμπαλ!

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Τιτζιανί και Μέσκα μέσα, Φασουλιώτης και Καραμανώλης έξω.

-47' Κλασική ευκαιρία για την Πάφο! Νέα εξαιρετική κάθετη πάσα του Χέσταντ, ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ, ο Σισκόφσκι απέκρουσε σωτήρια!

-52' Απειλεί ξανά η Πάφος με τον Σεμέδο. Ατομική προσπάθεια του Ζάιρο και γύρισμα από δεξιά, σουτ του Σεμέδο από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε.

-56' Σειρά του Ναμ να απειλήσει, η κεφαλιά του πέρασε έξω.

-62' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Σεμέδο ελίχθηκε από αριστερά, έδωσε στον Χέσταντ, αυτός έστρωσε στον Κανέ που απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το πλασέ στην κίνηση, νικώντας τον Σισκόφσκι για το 3-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

;3φ4ςε

-65' Μακρινό σουτ του Τιτζιανί, σε κόρνερ ο Ολαθάμπαλ.

-66' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Σόμπτζικ και Ίλιτς μέσα, Τρούγιτς και Μπένι έξω.

-68' Δυνατό σουτ του Ίλιτς, πέφτει και μαζεύει ο Ολαθάμπαλ.

-75' Ζήτησε πέναλτι η Δόξα για χέρι του Πελάζιο σε σουτ του Ασαμόα, ήταν μαζεμένο στην πλάτη το χέρι του παίκτη της Πάφου, συνεχίζεται το ματς.

-86' Αλλαγή για την Δόξα. Παυλίδης αντί Ασαμόα.

-87' Αλλαγή για την Πάφο. Παλάσιος αντί Χέσταντ.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΠΑΦΟΣ: Ολαθάμπαλ, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Χέσταντ (87'Παλάσιος), Ζουνίνιο, Ναμ, Μπάιριτς, Πελάζιο.

Στον πάγκο οι: Άντος, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Χότσκο, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Ταβάρες.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (66'Ίλιτς), Ασαμόα (86'Παυλίδης), Ογιάλα, Καραμανώλης (46'Μέσκα), Φασουλιώτης (46'Τιτζιανί), Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς (66'Σόμπτζικ).

Στον πάγκο οι: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Ίλιτς, Τιτζιανί, Παυλίδης, Σόμπτζικ, Μέσκα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοβάσεβιτς.

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος