ΠΑΟΚ: Έκανε την Μπεσίκτας «του κρεβατιού»

- 25.08.2020

Thumbnail
Επιτέλους ήταν... ΠΑΟΚάρα και "σκόρπισε" τους τούρκους!

Σπουδαία πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα επί της Μπεσίκτας. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κέρδισε με 3-1 την τουρκική ομάδα και πήρε την «χρυσή» πρόκριση για τον Γ΄ γύρο του Champions League ενώ εξασφάλισε τουλάχιστον τη συμμετοχή του στους Ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Το kerkida.net σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα:

- Έναρξη του αγώνα

8' 1-0 ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ: Φοβερή πρώτη πάσα από Σβαμπ στον Γιαννούλη, ο τελευταίος έβγαλε στον Τζόλη και ο νεαρός θα κερδίσει με ωραίο πλασέ τον πορτιέρε της τουρκικής ομάδας!!!

20' Ο Πέλκας έφυγε στην αντεπίθεση, είδε τον Σβαμπ, έκανε κακή πάσα, αλλά ο Άκπομ κέρδισε ένα φάουλ.

24' ΓΚΟΛ 2-0 ο ΠΑΟΚ με τον Τζόλη. Ο Τζόλης πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα. Ο Πέλκας βρίσκει τον Άκπομ και ο Άγγλος πασάρει στον νεαρό πάνω στην γραμμή για να γράψει το 2-0.

30' ΓΚΟΛ 3-0 ο ΠΑΟΚ!!! Σκόρερ ο Πέλκας! Ο Δημήτρης Πέλκας γράφει το 3-0 για τον ΠΑΟΚ. Αντεπίθεση για τον Δικέφαλο, ο Τζόλης πάτησε περιοχή στα αριστερά και βρήκε τον αρχηγό της ομάδας του Φερέιρα.

37' ΓΚΟΛ 3-1 Η Μπεσίκτας κατάφερε να μειώσει με τον Λάριν, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη του Βαρέλα έπειτα από σέντρα του Λενς.

40' Πέναλτι κερδίζει ο ΠΑΟΚ με τον Ουέλινγκτον να ανατρέπει τον Άκπομ μέσα στην περιοχή.

41' Ο Άκπομ εκτέλεσε, ο τερματοφύλακας της Μπεσίκτας απέκρουσε και κρατάζει ζωντανή κατά κάποιο τρόπο την ομάδα του.

42' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπεσίκτας. Ο Μπόιντ βρέθηκε απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, αλά αστόχησε. Ο Ροντρίγκο έπεσε κάτω στην προσπάθειά του να πιάσει τον Μπόιντ. Φάινεται να πονάει πολύ και αποχωρεί απο τον αγωνιστικό χώρο.

45+2' Ο Άκπομ βρέθηκε μπροστά από τον Ερσίν, αλλά δεν πρόλαβε να σουτάρει, αφού κόπηκε.

Ημίχρονο στην Τούμπα

Έναρξη β' μέρους

49' Κόντρα επίθεση για την Μπεσίτκας με τον Ενκούντου, αλλά ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε.

57' Κόρνερ κερδίζει η Μπεσίκτας, με τον Ογουσχάν να σουτάρε πάνω στα σώματα. Επικίδνυνη αντεπίεση για τους Τούρκους.

58' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λημνιός σταμάτησε την μπάλα στην περιοχή, ο γκολκίπερ της Μπεσίκτας απέκρουσε και στη συνέχεια σουτ πέρασε άουτ.

65' Ο Άκπομ βρέθηκε απέναντι στον Βίντα στην περιοχή, δοκίμασε ένα σουτ το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακς της Μπεσίκτας.

73'Ο Ενκούντου έκανε μία προσπάθεια στην περιοχή, τελείωσε τη φάση, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

74' Ο Άκπομ έτρεξε στην αντεπίθεση, δεν βρήκε στήριγμα, σούταρε, αλλά στα χέρια του Ερσίν.

83' Ο Ουμούτ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.

86' Ντρίμπλα του Ενκούντου απο τα αριστέρα, κόρνερ κερδίζουν οι Τούρκοι. Διαμαρτύρονται για χέρι οι άνθρωποι της Μπεσίκτας.

90' Ο Ζίβκοβιτς πρόλαβε τον  Λάριν, ενώ σε κόρνερ έδιωξε ο Βαρέλα.

90' Ο Άκπομ έψαξε τον Γιαννούλη που έκανε την κίνηση. Δοκίμασε το πόδι του, αλλά αστόχησε.

90+1' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί, Σβαμπ, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Τζόλης, Πέλκας, Άκπομ.

Μπεσίκτας: Ντεστάνογλου, Ν' Σακαλά, Σίλβα Σόουζα, Βίντα, Λενς, Χούτσινσον, Γιουσάλ, Μπόϊντ, Μενσά, Ν' Κουντού, Λαρίν