Πεντάρα-ΟΝΕΙΡΟ ο Εθνικός/ ΔΙΑΣΥΡΜΟΣ & μαύρο απόγευμα για Ανόρθωση

- 23.02.2020

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

Απίθανα πράγματα στο "Δασάκι", στο παιχνίδι του Εθνικού με την Ανόρθωση αφού είχαμε το σκορ της χρονιάς! Η ομάδα του Ντιν Κλάφουριτς υποδέχθηκε την αντίστοιχη του Τιμούρ Κετσπάγια το απόγευμα της Κυριακής (23/02) στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής και επικράτησε με το εντυπωσιακό 5-0!! Μάλιστα ο Εθνικός προηγήθηκε απ' το πρώτο ημίχρονο με 3-0! Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Ηλία (2 γκολ) και Κονέ (1 γκολ και 1 κερδισμένο πέναλτι) ενώ τα άλλα δύο γκολ σημειώθηκαν απ' τους Κουντόμπιακ και Κοστόφσκι. Τραγική εμφάνιση σε όλη την διάρκεια του 90λεπτου για την Ανόρθωση, η οποία... παραδόθηκε στις ορέξεις των ποδοσφαιριστών του Εθνικού ο οποίος με τη νίκη του, ανέβηκε στην 10η θέση προσπερνώντας στον βαθμολογικό πίνακα την ΕΝΠ.

**Μονόλεπτος σιγή τηρήθηκε πριν από την έναρξη του αγώνα, στη μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Εθνικού Φίλιππου Φιλίππου που απεβίωε πριν από μερικές ημέρες.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-2' Πρώτη τελική στο μας. Ο Μάριος Ηλία έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και έκανε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-6' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Οκριασβίλι εντός μικρής περιοχής δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά την σέντρα του Ράγιος από δεξιά.

-11' Δεύτερη τελική για τον Εθνικό. Σουτ του Χαραλάμπους από μακριά, άστοχο.

-15' Αργός το τέμπο στο ματς, η Ανόρθωση δεν έχει μπορέσει να βρει ρυθμό και να ξεκινήσει να δημιουργεί προϋποθέσεις.

-20' Πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή, κρατά περισσότερο μπάλα ο Εθνικός στα τελευταία λεπτά.

-25' Καλή προϋπόθεση μετά από ώρα για την Ανόρθωση. Βαθιά μπαλιά του Ανανίτζε στην πλάτη της άμυνας, ο Ντούρις πρόλαβε τον Ντεϊβίσον όμως το κοντρόλ του δεν ήταν καλό και μάζεψε ο Μπογκαντίνοφ.

-27' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό. Ο Κονέ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, δέχθηκε το μαρκάρισμα απ' τον Σίντενφελντ που τον βρήκε κάτω χαμηλά στο πόδι και ο ρεφ Pejin Tihomir έδειξε το σημείο του πέναλτι.

-28' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ο Κουντομπιακ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0!

-33' Δοκίμασε ξανά το πόδι του από μακριά ο Χαραλάμπους, ήταν άστοχος πάλι.

-34' Λάθος απομάκρυνση του Βργκοτς με το κεφάλι, αλλά ο Κονέ που επωφελήθηκε ήταν άστοχος.

-38' Μακρινό σουτ του Οκριασβίλι, η μπάλα λίγο έξω απ' το δεξί κάθετο δοκάρι. Αυτή ήταν η πρώτη τελική για την Ανόρθωση στο ματς.

-41' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Εξαιρετικό γκολ απ' τον Κονέ! Η Ανόρθωση ήταν μπροστά σε στημένο, εκτέλεση κόρνερ από δεξιά.Ο Ράγιος εκτέλεσε, η άμυνα έδιωξε, ο Ανανίτζε έκανε λάθος και ο Κονέ πήρε την μπάλα πίσω απ' το κέντρο. Ξεκίνησε την κούρσα με μοναδικό αντίπαλο μπροστά του τον Νταουσβίλι τον οποίο ντρίμπλαρε και απέναντι στον Λόρια πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

-43' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό και 3-0! Ο Εθνικός κέρδισε φάουλ από αριστερά, ο Κορέα σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντεϊβίσον έκανε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Ηλία ο οποίος εντός περιοχής προσποιήθηκε στον Σίντενφελντ και έκανε το σουτ με το αριστερό, για το 3-0!

-Τέλος ημιχρόνου.

Στατιστικά ημιχρόνου:

6 τελικές ο Εθνικός - 1 τελική η Ανόρθωση, 4 στον στόχο ο Εθνικός (οι 3 έγιναν γκολ) - καμία η Ανόρθωση.

Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Κατσιαράβα αντί Ανανίτζε.

-48' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Βαθιά μπαλιά του Σελίν στον Κατσιαράβα που μπήκε στην περιοχή από αριστερά αλλά το σουτ του από πλεονεκτική θέση ήταν αρκετά άστοχο.

-55' Μπήκε δυνατά η Ανόρθωση αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει και να... μπει ξανά στο ματς.

-57' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Ηλία! Ο Ράγιος γύρισε την μπάλα προς τα πίσω. Ο Νταουσβίλι δεν έδιωξε αλλά την άφησε προς τον Λόρια, αλλά ο Μάριος Ηλία... διάβασε την φάση και έτρεξε, κέρδισε την μπάλα και αφού ντρίμπλαρε τον Λόρια, σε κενή εστία από αριστερά εντός περιοχής σκόραρε για το 4-0!

-60' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό. Κοστόφσκι αντί Ηλία.

-61' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοφή αντί Ντούρις.

-69' Κόρνερ του Οκριασβίλι, κεφαλιά του Σελίν, δύσκολα ο Μπογκαντίνοφ.

-70' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ι. Μαρκόφσκι αντί Χριστοφή.

-74' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Στον Ράγιος για επικίνδυνο τάκλιν στον Κονέ.

-75' Τρίτη αλλαγή για τον Εθνικό. Φοινίρης αντί Κυπριανού.

-78' Ολοκληρώνει και η Ανόρθωση με τις αλλαγές. Μανθάτης αντί Καλτσά.

-83' Κοντά και σε πέμπτο γκολ ο Εθνικός, ο Μαρκόσκι δεν πλάσαρε σωστά εντός περιοχής.

-84' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Μαρκόσκι και Μιγκελίτο συνεργάστηκαν ωραία από δεξιά, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα και ο Κοστόφσκι με κοντινή προβολή... έγραψε το 5-0!!

-86' Κόρνερ του Ράγιος, κεφαλιά του Σίντενφελντ, λίγο έξω η μπάλα.

-Τέλος αγώνα.

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Μιγκελίτο, Ηλία Μ (60'Κοστόφσκι), Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Κουντόμπιακ, Κυπριανού (75'Φοινίρης), Χριστοφή (70'Ι. Μαρκόφσκι), Κορέα, Κονέ

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Φοινίρης, Ηλία Κ, Μαρκόσκι, Κουσιάππα, Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Ίλια Μαρκόσκι

Ανόρθωση: Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Σίντεφελντ, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι, Ντούρις (61'Χριστοφή), Καλτσάς (78'Μανθάτης), Βργκότς, Σελίν, Ανανίτζε (46'Κατσιαράβα)

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Κατσαράβα, Πηλέας, Βασιλακάκης, Μανθάτης, Μαργκάσα, Ιωάννου, Χριστοφή

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ράγιος.

Διαιτητής: Pejin Tihomir (Κροατία)

Α' Βοηθός Διαιτητής: Tomas Marjan (Κροατία)

Β' Βοηθός Διαιτητής: Saric Kruno (Κροατία)

4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας (Κροατία)